Wiara i tradycja

 • Procesje Bożego Ciała są świadectwem wiary

  Procesje Bożego Ciała są świadectwem wiary

  Procesje Bożego Ciała są świadectwem wiary

  Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem, to jedno z najważniejszych świąt w roku liturgicznym Kościoła katolickiego. Jego nieodłącznym elementem są procesje będące publicznym świadectwem wiary. 

  Czytaj więcej o: "Procesje Bożego Ciała są świadectwem wiary"
 • Umarł i zmartwychwstał, żebyśmy my mogli żyć

  Umarł i zmartwychwstał, żebyśmy my mogli żyć

  Umarł i zmartwychwstał, żebyśmy my mogli żyć

  Wielkanoc jest dla chrześcijan najważniejszym świętem, obchodzonym na pamiątkę zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Pokonanie śmierci i nadzieja na życie wieczne, to fundamenty, na których opiera się cała wiara.
  Czytaj więcej o: "Umarł i zmartwychwstał, żebyśmy my mogli żyć"
 • Zrozumieć Zmartwychwstanie

  Zrozumieć Zmartwychwstanie

  Zrozumieć Zmartwychwstanie

  Każdemu z nas śmierć wydaje się bardzo odległa, a tak naprawdę ona jest na wyciągnięcie ręki. Na lęk przed nią jedyną sensowną odpowiedzią jest właśnie cud zmartwychwstania. Potrzebna jest tylko wiara, że to wydarzenie dokona się również w naszym życiu – przekonuje ks. Łukasz Stawarz.

  Czytaj więcej o: "Zrozumieć Zmartwychwstanie"
 • Przez krzyż do nieba

  Przez krzyż do nieba

  Przez krzyż do nieba

  Zmartwychwstania Chrystusa nie można rozważać bez Jego śmierci na krzyżu. W tym kontekście krzyż nie jest symbolem cierpienia i upokorzenia, lecz znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią. 

  Czytaj więcej o: "Przez krzyż do nieba"
 • Źródła tradycji wielkanocnych pisanek

  Źródła tradycji wielkanocnych pisanek

  Źródła tradycji wielkanocnych pisanek

  Najstarsze pokryte wzorami skorupy glinianych jaj pochodzą z Mezopotamii z około 3000 roku przed naszą erą. Symbolizujące początek wszelkiego życia jajko utożsamiane było z krwią jako esencją życia i dlatego pierwotnie barwiono je czyli kraszono głównie na kolor czerwony. Istotny był również kolor zielony – symbol odradzającej się przyrody oraz żółty – kolor słońca i radości.

  Czytaj więcej o: "Źródła tradycji wielkanocnych pisanek"
 • Gody, Godne Święta, czyli Boże Narodzenie

  Gody, Godne Święta, czyli Boże Narodzenie

  Gody, Godne Święta, czyli Boże Narodzenie

  Pod stół wigilijny wkładano siekierę lub część pługa, a pod obrusem musiał znaleźć się ząbek czosnku – tak w niektórych częściach Śląska obchodzono Boże Narodzenie. Wiele dawnych świątecznych zwyczajów może dzisiaj budzić zdziwienie.

  Czytaj więcej o: "Gody, Godne Święta, czyli Boże Narodzenie"
 • Piękna tradycja śpiewania kolęd

  Piękna tradycja śpiewania kolęd

  Piękna tradycja śpiewania kolęd

  Wspólne kolędowanie przy wigilijnym stole to jedna z najpiękniejszych tradycji świąt Bożego Narodzenia, szczególnie w naszym kraju. Polska ma najwięcej kolęd ze wszystkich krajów katolickich na świecie.

  Czytaj więcej o: "Piękna tradycja śpiewania kolęd"
 • W pokucie odkrywamy miłość Boga

  W pokucie odkrywamy miłość Boga

  W pokucie odkrywamy miłość Boga

  Podczas Ostatniej Wieczerzy Chrystus klęknął i obmył nogi swoim uczniom. Ta Jego najniższa posługa, którą kiedyś wykonywali niewolnicy, uczy nas, że jesteśmy, aby sobie nawzajem służyć, aby umieć klęknąć przed drugim człowiekiem, umieć zauważyć to, co jest w nim najważniejsze - mówi o. Robert Jasiulewicz, paulin z Jasnej Góry.

  Czytaj więcej o: "W pokucie odkrywamy miłość Boga"
 • Radość Świąt Wielkiej Nocy

  Radość Świąt Wielkiej Nocy

  Radość Świąt Wielkiej Nocy

  Triduum Paschalne inaugurowane jest już w Wielki Czwartek, bo w liturgii katolickiej święto zaczyna się wieczorem dnia poprzedniego. W tym dniu rano zamiast kościelnych dzwonów słychać klekotanie kołatek. W każdej diecezji biskupi i prezbiterzy odprawiają tylko jedno nabożeństwo tzw. mszę Krzyża Świętego. Wieczorem celebrowana jest msza Wieczerzy Pańskiej.

  Czytaj więcej o: "Radość Świąt Wielkiej Nocy"
 • By nasze duszpasterstwo było jak dom

  By nasze duszpasterstwo było jak dom

  By nasze duszpasterstwo było jak dom

  Szacunek dla pracy, obowiązkowość, koleżeńskość i solidarność. Taki etos pracy charakterystyczny był dla moich rodziców. Ojciec pracował najpierw na kopalni, potem w elektrowni, mama na kolei. Taki etos pracy dominował w środowisku rodzinnym, sąsiedzkim, on mnie kształtował i jest mi bliski do dnia dzisiejszego - mówi metropolita wrocławski abp Józef Kupny, Krajowy Duszpasterz Ludzi Pracy.

  Czytaj więcej o: "By nasze duszpasterstwo było jak dom"