Spór zbiorowy w Die-Tech w Tychach

Od 5 września w spółce Die-Tech w Tychach trwa spór zbiorowy. Związkowcy z zakładowej Solidarności żądają m.in. podwyżek płac zasadniczych o 15 proc. dla wszystkich pracowników.
Jak informuje Arkadiusz Szramek, szef Solidarności w spółce Die-Tech, pracodawca odrzucił prawie wszystkie postulaty związkowców. Oświadczył, że w tym roku wyklucza jakiekolwiek rozmowy płacowe. – W tej sytuacji zdecydowaliśmy o rozpoczęciu sporu zbiorowego – informuje przewodniczący.

Najważniejszym postulatem zakładowej Solidarności jest żądanie 15-procentowego wzrostu płac dla wszystkich pracowników, bez względu na frekwencję w pracy. – Ostatnie podwyżki zarząd uzależnił od nieobecności pracowników w pracy w poprzednim roku. Do 5 dni absencji w roku podwyżka wynosiła 5 proc., przy nieobecnościach powyżej 5 dni pracownicy dostali 3-procentową podwyżkę. Większa liczba absencji oznaczała wzrost płac na poziomie zaledwie 2 proc – wyjaśnia przewodniczący.

Związkowcy zażądali również podwyżki miesięcznej premii oraz zmian, zbyt rygorystycznych ich zdaniem, zasad premiowania. Jak wskazuje Arkadiusz Szramek, zgodnie z nimi premii nie dostają pracownicy przebywający m.in. na zwolnieniu lekarskim oraz osoby, których absencje w pracy związane są z oddawaniem krwi.

Postulaty zakładowej Solidarności dotyczą też podwyżki dodatku za pracę w niedziele i święta ze 100 do 200 proc. średniej płacy w zakładzie. Związkowcy domagają się również wzrostu wysokości dodatku stażowego z 10 do 20 proc. płacy zasadniczej. Zażądali też zwiększenia odpraw dla pracowników przechodzących na rentę lub emeryturę, z równowartości jednego miesięcznego wynagrodzenia do trzech miesięcznych pensji. – Na odniesienie się do postulatów daliśmy zarządowi dużo czasu. Okazało się jednak, że pracodawca w ogóle nie zamierza rozmawiać z nami na temat podwyżek – podkreśla przewodniczący.

Tyska spółka Die-Tech zatrudnia blisko 200 pracowników. Projektuje i produkuje narzędzia i oprzyrządowanie na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego. Solidarność jest jedynym działającym w zakładzie związkiem zawodowym.

bea
źródło foto: pixabay.com/CC0