Rozmaitości

 • Górskie pasje

  Górskie pasje

  Górskie pasje

  Od 45 lat chodzi po górach. Już po kilkanaście razy zaliczyła wszystkie szczyty od Beskidu Żywieckiego po Sądecki. Świetnie zna Bieszczady. Dla Danuty Gojny-Ucińskiej, przewodniczącej Solidarności w Śląskim Uniwersytecie Medycznym, turystyka górska to nie tylko piękne krajobrazy, ale również źródło doskonałej kondycji.

  Czytaj więcej o: "Górskie pasje"
 • Absurdy roku 2011

  Absurdy roku 2011

  Absurdy roku 2011

  W ubiegłym roku w zakładach pracy w naszym regionie zdarzały się sytuacje, których nie powstydziłby się w swoich filmach Stanisław Bareja. Oto subiektywne zestawienie największych absurdów, o których pisaliśmy w Tygodniku Śląsko-Dąbrowskimi i na naszym portalu w 2011 roku.

  Czytaj więcej o: "Absurdy roku 2011"
 • Kalendarz urlopowicza

  Kalendarz urlopowicza

  Kalendarz urlopowicza

  Kalendarz na 2012 roku jest znacznie łaskawszy dla pracowników od poprzednika. Kto nie zdążył jeszcze odpocząć po świętach, będzie miał okazję nadrobić zaległości już w ciągu najbliższego weekendu, przedłużonego o jeden dzień ze względu na Święto Trzech Króli. Następną poważną okazją do bardzo długiego wypoczynku będą w tym roku święta majowe.

  Czytaj więcej o: "Kalendarz urlopowicza"
 • Kabaret to fajna sprawa

  Kabaret to fajna sprawa

  Kabaret to fajna sprawa

  W dzisiejszych czasach scena kabaretowa to jedno z niewielu miejsc, gdzie można bez kagańca politycznej poprawności opisywać rzeczywistość i przekłuwać te nadmuchane marketingiem politycznym balony - mówi Sławomir Ciebiera, wiceprzewodniczący Śląsko-Dabrowskiej Solidarności.

  Czytaj więcej o: "Kabaret to fajna sprawa"
 • Każdy chciał być strażakiem

  Każdy chciał być strażakiem

  Każdy chciał być strażakiem

  Ma radzieckiego Ziła, najsolidniejsze, jego zdaniem, są niemieckie Many, których też posiada kilka. Jednak najbardziej podobają mu się przedwojenne francuskie wozy. Kolekcja Pana Henryka Szmajducha, członka Solidarności z katowickiego oddziału Tauron Ciepło, liczy kilkadziesiąt modeli wozów strażackich z całego świata.

  Czytaj więcej o: "Każdy chciał być strażakiem"
 • Różnorodność potraw wigilijnych

  Różnorodność potraw wigilijnych

  Różnorodność potraw wigilijnych

  W zależności od regionu i rodzinnych tradycji zestawy wigilijnych dań są bardzo różne. Jedno jest pewne, w Wigilię wszystko smakuje wyjątkowo i bez względu na ilość dań każdego należy skosztować. To zapewni nam szczęście przez cały rok.

  Czytaj więcej o: "Różnorodność potraw wigilijnych"
 • Magia teatru

  Magia teatru

  Magia teatru

  Operę i teatr odwiedza kilka razy w miesiącu. Aż pięciokrotnie obejrzał spektakl „Nędznicy” Wiktora Hugo, wystawiany w warszawskim Teatrze „Roma”. Paweł Prohaska, przewodniczący Solidarności w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicac Ligocie przyznaje, że jego życie bez sztuki scenicznej byłoby szare i nijakie.

  Czytaj więcej o: "Magia teatru"
 • Gołębie trzeba szanować

  Gołębie trzeba szanować

  Gołębie trzeba szanować

  Zdarza się, że gołąb nie wróci, ale zdarza się też, że wraca po kilku latach. Gołębie nie wymagają profesjonalnego pożywienia. Najważniejsze, żeby posiedzieć z nimi w gołębniku i trochę pogadać. Gołębie mam od dzieciństwa - mówi pan Alfred Brzezinka, emerytowany górnik z kopalni Anna.

  Czytaj więcej o: "Gołębie trzeba szanować"
 • Żeglarze z Bytomia

  Żeglarze z Bytomia

  Żeglarze z Bytomia

  Od lat wszystkie swoje urlopy spędza żeglując. Tą pasją z powodzeniem zaraził kolegów z zakładu pracy. Każdego roku Grzegorz Brewko, przewodniczący Solidarności w Fortum Bytom, wspólnie z nimi żegluje po Mazurach.

  Czytaj więcej o: "Żeglarze z Bytomia "
 • Człowiek z maczugą

  Człowiek z maczugą

  Człowiek z maczugą

  Już od kilku lat jest symbolem związkowych manifestacji z udziałem Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności. Podczas protestów, niczym starożytny wojownik, maszeruje z ciężką, drewnianą maczugą na ramieniu.

  Czytaj więcej o: "Człowiek z maczugą"