Rozmaitości

 • Świąteczna ryba, czyli karp

  Świąteczna ryba, czyli karp

  Świąteczna ryba, czyli karp

  Znakomita większość Polaków tę rybę spożywa tylko raz w roku, 24 grudnia, czasami też 25 grudnia, ewentualnie w kolejnych dniach w postaci tzw. ryby po grecku, ewentualnie w octowej zalewie. Smażony karp jest wigilijną potrawą narodową. I choć w okresie przedświątecznym karp jest dostępny w większości dużych sklepów, to kupić naprawdę smaczną rybę wcale nie jest łatwo.

  Czytaj więcej o: "Świąteczna ryba, czyli karp"
 • Zagrają dla wychowanków domu dziecka

  Zagrają dla wychowanków domu dziecka

  Zagrają dla wychowanków domu dziecka

  5 czerwca w hali MOSiR w Zabrzu odbędzie się Turniej Piłki Halowej Młodzi dla Młodych. Dochód z imprezy przekazany zostanie wychowankom Domu Dziecka w Zabrze. – Za te pieniądze dzieci i młodzież wyjadą na kolonie i obozy – mówi Ksenia Ulanowicz-Sienkiel z Sekcji Młodych Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność, pomysłodawczyni akcji.

  Czytaj więcej o: "Zagrają dla wychowanków domu dziecka"
 • Na wielkanocnym stole

  Na wielkanocnym stole

  Na wielkanocnym stole

  W polskiej tradycji wielkanocne śniadanie to obok wieczerzy wigilijnej najważniejszy posiłek w roku. Po 40-dniowym Wielkim Poście obfitość wielkanocnego stołu ma nam zapewnić dobrobyt.
   

  Czytaj więcej o: "Na wielkanocnym stole"
 • Piłkarze z Boryni najlepsi

  Piłkarze z Boryni najlepsi

  Piłkarze z Boryni najlepsi

  Drużyna z Boryni zwyciężyła w rozegranym 30 stycznia w Jaworznie XIII Turnieju w Halowej Piłce Nożnej im. Kazimierza Zachnika. Drugie miejsce zajął zespół oświatowej Solidarności z Jastrzębia-Zdroju, który w piłkarskim turnieju wystartował po raz pierwszy. Na trzecim stopniu podium stanęli piłkarze z Zakładu Górniczego Sobieski.

  Czytaj więcej o: "Piłkarze z Boryni najlepsi"
 • Wkrótce XIII Turniej Piłki Nożnej im. Kazimierza Zachnika

  Wkrótce XIII Turniej Piłki Nożnej im. Kazimierza Zachnika

  Wkrótce XIII Turniej Piłki Nożnej im. Kazimierza Zachnika

  30 stycznia w Miejskim Centrum Kultury i Sportu w Jaworznie odbędzie się XIII Turniej Halowej Piłki Nożnej im. Kazimierza Zachnika. Rozgrywki  rozpoczną się o godz. 14.00. W turnieju mogą wziąć udział  amatorskie drużyny piłkarskie, w których grają wyłącznie członkowie związku z Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.

  Czytaj więcej o: "Wkrótce XIII Turniej Piłki Nożnej im. Kazimierza Zachnika"
 • Zbiórka krwi z Sekcją Młodych

  Zbiórka krwi z Sekcją Młodych

  Zbiórka krwi z Sekcją Młodych

  „Nie być hapik, dej nom krew”, „Wiara, wszyscy na juchę” - tak gwarą śląską i wielkopolską  członkowie Sekcji Młodych NSZZ Solidarność z obu regionów zachęcają do udziału w akcji honorowego oddawania krwi, która odbędzie się 22 stycznia w siedzibie Zarządu Regionu wielkopolskiej Solidarności w Poznaniu.

  Czytaj więcej o: "Zbiórka krwi z Sekcją Młodych"
 • Byśmy byli dobrzy jak chleb

  Byśmy byli dobrzy jak chleb

  Byśmy byli dobrzy jak chleb

  Wigilijny opłatek jest symbolem chrześcijańskiej jedności. Znakiem pokoju, braterstwa, pojednania i przebaczenia. Dzielenie się nim oznacza umocnienie więzi rodzinnych oraz chęć bycia razem, w harmonii i zgodzie.

  Czytaj więcej o: "Byśmy byli dobrzy jak chleb"
 • Jak na świecie Boże Narodzenie świętują

  Jak na świecie Boże Narodzenie świętują

  Jak na świecie Boże Narodzenie świętują

  Jagnięce żeberka zamiast karpia, drzewko bananowe w miejsce choinki i gwiazdkowe prezenty od wiedźmy Befany. Święta Bożego Narodzenia w każdej kulturze wyglądają inaczej, ale na całym świecie są to jedne z najbardziej radosnych i rodzinnych dni w roku.

  Czytaj więcej o: "Jak na świecie Boże Narodzenie świętują"
 • Kalendarz Fundacji 2016 rok

  Kalendarz Fundacji 2016 rok

  Kalendarz Fundacji 2016 rok

  W biurze Fundacji im. Grzegorza Kolosy w Katowicach przy ulicy Floriana 7 w Katowicach można już kupić kalendarze-cegiełki na 2016 rok. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci z niezamożnych rodzin.

  Czytaj więcej o: "Kalendarz Fundacji 2016 rok"
 • Solidarność z Timkena gratuluje Andżelice

  Solidarność z Timkena gratuluje Andżelice

  Solidarność z Timkena gratuluje Andżelice

  Szablistka Andżelika Wątor z ZKS Sosnowiec zdobyła złoty medal na Igrzyskach Europejskich w Baku. - Niedawno rozpoczęła starty w kadrze seniorów, a już jest olimpijską mistrzynią Europy. Największe wzruszenia przeżywaliśmy, gdy specjalnie dla naszej Andżeli odegrano w Baku Mazurka Dąbrowskiego - opowiada Andrzej Wątor, ojciec Andżeliki, członek Solidarności ze spółki Timken Polska w Sosnowcu.

  Czytaj więcej o: "Solidarność z Timkena gratuluje Andżelice"