Publicystyka

 • Drogo jak za szkolną wyprawkę

  Drogo jak za szkolną wyprawkę

  Drogo jak za szkolną wyprawkę

  Jak wynika z badań CBOS, średnio 1122 zł wydała w 2012 roku polska rodzina na potrzeby dzieci związane z rozpoczęciem roku szkolnego. Rok  wcześniej było to 1031 zł. W tym roku te wydatki z pewnością przekroczą 1200 zł.

  Czytaj więcej o: "Drogo jak za szkolną wyprawkę"
 • Nasi drodzy parlamentarzyści

  Nasi drodzy parlamentarzyści

  Nasi drodzy parlamentarzyści

  189 mln zł - tyle wydamy w przyszłym roku na przywileje posłów i posłanek. W stosunku do średniej krajowej uposażenia polskich parlamentarzystów są niemal najwyższe w Europie.

  Czytaj więcej o: "Nasi drodzy parlamentarzyści"
 • Obawiam się wejścia na grecką drogę

  Obawiam się wejścia na grecką drogę

  Obawiam się wejścia na grecką drogę

  Do upadku I RP doprowadziła niechęć ludzi uprzywilejowanych do płacenia podatków. Teraz jesteśmy w podobnej sytuacji. Mamy ogromną grupę tych, którzy skutecznie ukrywają swoje dochody - mówi prof. Ryszard Bugaj.

  Czytaj więcej o: "Obawiam się wejścia na grecką drogę"
 • Albo praca, albo dzieci

  Albo praca, albo dzieci

  Albo praca, albo dzieci

  Uelastycznienie czasu pracy może mieć poważne konsekwencje demograficzne, ponieważ utrudni, a w wielu przypadkach wręcz uniemożliwi łączenie pracy zawodowej i opieki nad dzieckiem - ostrzegają związkowcy z Solidarności. Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca m.in. elastyczny czas pracy zacznie obowiązywać 23 sierpnia.

  Czytaj więcej o: "Albo praca, albo dzieci"
 • Referendum to test dla polityków

  Referendum to test dla polityków

  Referendum to test dla polityków

  Bardzo często rozmawiając z ludźmi słyszymy opinię, że nie ma sensu się angażować, bo panowie z Wiejskiej i tak zrobią co im się podoba. To ogromne wyzwanie dla inicjatyw społecznych, stowarzyszeń i związków zawodowych, aby przekonać obywateli, że ten partyjny beton da się skruszyć.

  Czytaj więcej o: "Referendum to test dla polityków"
 • Przywrócić głos obywatelom

  Przywrócić głos obywatelom

  Przywrócić głos obywatelom

  Obecnie bez politycznej woli większości parlamentarnej nie da się przeprowadzić referendum ogólnokrajowego. Zamiast realnego uczestnictwa obywateli w sprawowaniu władzy, mamy fasadę demokracji bezpośredniej.

  Czytaj więcej o: "Przywrócić głos obywatelom"
 • Nie jestem ani populistą, ani demagogiem

  Nie jestem ani populistą, ani demagogiem

  Nie jestem ani populistą, ani demagogiem

  Nie tylko pracownicy, ale wszyscy obywatele, którzy czują się pokrzywdzeni przez obecną władzę, powinni wziąć udział w tym proteście. On jest organizowany pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa”. To co nas boli, będziemy mogli wykrzyczeć w tych dniach podczas wielkiej ogólnopolskiej demonstracji.

  Czytaj więcej o: "Nie jestem ani populistą, ani demagogiem"
 • Byle doczołgać się do wyborów

   Byle doczołgać się do wyborów

  Byle doczołgać się do wyborów

  Rząd Donalda Tuska zrobi wszystko, żeby jakoś doczołgać się do wyborów. Tym co stanie się po 2015 roku, nikt się nie przejmuje. W okresie przedwyborczym ten strukturalny kryzys finansów państwa będzie ukrywany przed społeczeństwem, ale prędzej czy później on wybuchnie i to ze straszną siłą.

  Czytaj więcej o: " Byle doczołgać się do wyborów"
 • Dać obywatelom bat na władzę

  Dać obywatelom bat na władzę

  Dać obywatelom bat na władzę

  Po wyborach obywatel na cztery lata traci jakikolwiek wpływ na to, co robi władza. To trzeba zmienić. Dać obywatelom bat na władzę.  Bo władza szybko zapomina, kto ją wybrał i komu ma służyć. Zdeterminowani obywatele mogą zmienić władzę samorządową, dlaczego rządowa jest nietykalna? To nienormalne - mówi  Dominik Kolorz.

  Czytaj więcej o: "Dać obywatelom bat na władzę"
 • Górniku nie daj się oszukać!

  Górniku nie daj się oszukać!

  Górniku nie daj się oszukać!

  W śląskich miastach roi się od ogłoszeń dotyczących skupu praw do akcji pracowniczych Kompanii Węglowej. Tajemniczy inwestorzy płacą za nie ok. 1000 zł. Jeżeli spółka rzeczywiście wejdzie na giełdę, taka umowa może się okazać bardzo opłacalna, ale na pewno nie dla górników. 

  Czytaj więcej o: "Górniku nie daj się oszukać!"