Publicystyka

 • Kto płaci podatki w Polsce

  Kto płaci podatki w Polsce

  Kto płaci podatki w Polsce

  Co łączy takie firmy, jak np. Tesco, Orange, Auchan, T-Mobile czy Kompania Piwowarska? W 2016 roku nie zapłaciły one w Polsce ani złotówki podatku dochodowego, mimo miliardowych przychodów. Lista podobnych przedsiębiorstw opublikowana przez Ministerstwo Finansów jest znacznie dłuższa.

  Czytaj więcej o: "Kto płaci podatki w Polsce"
 • Stawiają na naukę zawodu

  Stawiają na naukę zawodu

  Stawiają na naukę zawodu

  Związkowcy z Solidarności od wielu lat wskazują, że w spółkach wchodzących w skład Grupy Tauron Polska Energia zaczyna brakować wykwalifikowanych pracowników. Rozwiązaniem problemów kadrowych ma być kształcenie przyszłych pracowników poprzez łączenie nauki z praktyką zawodową.

  Czytaj więcej o: "Stawiają na naukę zawodu"
 • Solidarność miała rację

  Solidarność miała rację

  Solidarność miała rację

  Mimo powrotu do wcześniejszego wieku emerytalnego, do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływa najwięcej pieniędzy od 2006 roku. To pokazuje, że Solidarność nie myliła się, walcząc o zmiany w systemie emerytalnym.

  Czytaj więcej o: "Solidarność miała rację"
 • Ludzie od zadań specjalnych

  Ludzie od zadań specjalnych

  Ludzie od zadań specjalnych

  Strażacy już dawno przestali być kojarzeni wyłącznie z gaszeniem pożarów czy prowadzeniem akcji ratowniczych podczas klęsk żywiołowych. Na codzień mają wiele innych obowiązków. Są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest szybka pomoc.

  Czytaj więcej o: "Ludzie od zadań specjalnych"
 • Ta huta ma przeszło 215 lat

  Ta huta ma przeszło 215 lat

  Ta huta ma przeszło 215 lat

  Huta Królewska w Chorzowie to jeden z najstarszych zakładów w Europie zajmujący się produkcją wyrobów z żelaza. Jej początki sięgają przełomu XVIII i XIX wieku. Zakład funkcjonował także pod nazwą Huta Kościuszko.

  Czytaj więcej o: "Ta huta ma przeszło 215 lat"
 • Zyskali nie tylko pracownicy

  Zyskali nie tylko pracownicy

  Zyskali nie tylko pracownicy

  W pierwszym miesiącu obowiązywania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele sprzedaż małych sklepów wzrosła niemal o jedną czwartą. Na ustawie wprowadzonej dzięki Solidarności korzystają nie tylko pracownicy najemni handlu, ale również właściciele małych osiedlowych sklepików, którzy od lat są wypierani z rynku przez wielkie sieci handlowe. 

  Czytaj więcej o: "Zyskali nie tylko pracownicy"
 • Pierwsza podwyżka od lat

  Pierwsza podwyżka od lat

  Pierwsza podwyżka od lat

  Dla pracowników kopalń i zakładów wchodzących w skład PGG będzie to pierwsza podwyżka od 2012 roku. Co więcej, w ostatnich latach w związku z kryzysem branży górniczej pracownicy spółki dla ratowania swoich zakładów pracy zgadzali się na ograniczenie niektórych elementów wynagrodzeń.

  Czytaj więcej o: "Pierwsza podwyżka od lat"
 • Brakuje nam układów zbiorowych

  Brakuje nam układów zbiorowych

  Brakuje nam układów zbiorowych

  Tylko co siódmy polski pracownik jest objęty zapisami zakładowego, bądź ponadzakładowego układu zbiorowego pracy. Tymczasem w krajach Europy Zachodniej tego typu umowy to standard.

  Czytaj więcej o: "Brakuje nam układów zbiorowych"
 • Praca na pół etatu nie dla Polaków

  Praca na pół etatu nie dla Polaków

  Praca na pół etatu nie dla Polaków

  Niskie płace to główny, choć nie jedyny powód niewielkiego zainteresowania Polaków pracą na niepełny etat. Przeszkodą jest także źle skonstruowany system świadczeń socjalnych oraz brak regulacji prawnych dotyczących zatrudnienia tzw. pracowników domowych do opieki nad dziećmi i osobami starszymi.

  Czytaj więcej o: "Praca na pół etatu nie dla Polaków"