Publicystyka

 • Minister dotrzyma słowa? Cierpliwość górników się kończy

  Minister dotrzyma słowa? Cierpliwość górników się kończy

  Minister dotrzyma słowa? Cierpliwość górników się kończy

  Ministerstwo Energii zobowiązało się, że w najbliższych dniach przekaże związkom zawodowym zestawienie wydatków w ramach notyfikowanego przez Komisję Europejską programu wsparcia dla górnictwa. Dotychczas resort trzymał szczegóły programu w tajemnicy, co rodzi obawy, że środki mają zostać przeznaczone na likwidację kolejnych kopalń. 

  Czytaj więcej o: "Minister dotrzyma słowa? Cierpliwość górników się kończy"
 • Czas skończyć eksperymenty

  Czas skończyć eksperymenty

  Czas skończyć eksperymenty

  Nie wiem, czy jest taka branża, która w ciągu ostatnich 20 lat byłaby tak często reformowana jak szkolnictwo. Te reformy głównie spadają na barki pracowników oświaty oraz uczniów i rodziców mówi Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ Solidarność w Katowicach

  Czytaj więcej o: "Czas skończyć eksperymenty"
 • Prawo nie chroni kuratorów

  Prawo nie chroni kuratorów

  Prawo nie chroni kuratorów

  Kurator sądowy to trudny i niebezpieczny zawód. Tymczasem przepisy regulujące pracę tej grupy zawodowej wywodzą się z lat 60-tych ubiegłego wieku i kompletnie nie przystają do współczesnych realiów – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

  Czytaj więcej o: "Prawo nie chroni kuratorów"
 • Program ruszył, wątpliwości pozostały

  Program ruszył, wątpliwości pozostały

  Program ruszył, wątpliwości pozostały

  Rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze”. W ciągu 12 lat na termomodernizację budynków mieszkalnych i wymianę starych pieców rząd chce przeznaczyć 103 mld zł. Rządowy program wciąż jednak budzi wiele wątpliwości zarówno w kontekście jego efektywności, jak i wpływu na kondycję górnictwa.

  Czytaj więcej o: "Program ruszył, wątpliwości pozostały"
 • Konsumenci drugiej kategorii

  Konsumenci drugiej kategorii

  Konsumenci drugiej kategorii

  Producenci żywności i środków chemicznych traktują mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej jak konsumentów drugiej kategorii. 13 września Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której zaproponował szereg działań, mogących pomóc w wyeliminowaniu podwójnych norm jakości dla towarów sprzedawanych na unijnym rynku.

  Czytaj więcej o: "Konsumenci drugiej kategorii"
 • Coraz więcej Polaków leczy się prywatnie

  Coraz więcej Polaków leczy się prywatnie

  Coraz więcej Polaków leczy się prywatnie

  Jak wynika z danych GUS, już blisko 40 proc. Polaków korzysta z prywatnych świadczeń medycznych. Na prywatne leczenie decydujemy się głównie z powodu długich kolejek do specjalistów.

  Czytaj więcej o: "Coraz więcej Polaków leczy się prywatnie"
 • Jest związek, jest układ zbiorowy

  Jest związek, jest układ zbiorowy

  Jest związek, jest układ zbiorowy

  Tylko podpisanie układu zbiorowego pracy może doprowadzić do poprawy warunków pracy, ale żeby taki dokument powstał, pracownicy muszą się zorganizować w związek zawodowy – mówił Olivier Höbel, dyrektor Regionu Berlin-Brandenburgia-Saksonia IG Metall podczas spotkania związkowców z branży metalowej w Katowicach.
  Czytaj więcej o: "Jest związek, jest układ zbiorowy"
 • Marne płace nauczycieli

  Marne płace nauczycieli

  Marne płace nauczycieli

  3 września blisko 4,6 mln uczniów i kilkaset tysięcy nauczycieli rozpocznie nowy rok szkolny. Dla związku będzie to kolejny rok batalii o wzrost nauczycielskich wynagrodzeń.

  Czytaj więcej o: "Marne płace nauczycieli"
 • Pieniądze dla wszystkich uczniów

  Pieniądze dla wszystkich uczniów

  Pieniądze dla wszystkich uczniów

  Do polskich rodzin trafiło już 254,6 mln zł na dofinansowanie zakupu wyprawek szkolnych dla uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny. Program „Dobry Start” cieszy się ogromną popularnością.

  Czytaj więcej o: "Pieniądze dla wszystkich uczniów"
 • Polska droga do czystego środowiska

  Polska droga do czystego środowiska

  Polska droga do czystego środowiska

  Ochrona klimatu bez konieczności likwidacji przemysłu, solidarne zaangażowanie państw spoza UE w działania na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz przeprowadzenie bilansu kosztów i osiągniętych celów dotychczasowej polityki klimatycznej – to najważniejsze postulaty strony społecznej sformułowane podczas konferencji „Polska droga do czystego środowiska.
  Czytaj więcej o: "Polska droga do czystego środowiska"