Publicystyka

 • O ile wzrośnie płaca minimalna?

  O ile wzrośnie płaca minimalna?

  O ile wzrośnie płaca minimalna?

  12 czerwca rząd miał podać propozycję wysokości płacy minimalnej w przyszłym roku. Tak się jednak nie stało. Podniesieniu najniższego wynagrodzenia o 150 zł, co postulował resort rodziny, sprzeciwiło się Ministerstwo Finansów.

  Czytaj więcej o: "O ile wzrośnie płaca minimalna?"
 • Ile dzieli biednych od bogatych

  Ile dzieli biednych od bogatych

  Ile dzieli biednych od bogatych

  W ubiegłym roku nierówności dochodowe w naszym kraju spadły – wynika z najnowszych danych GUS. Różnica pomiędzy bogatymi a biednymi wciąż jest jednak ogromna, znacznie większa niż np. w krajach skandynawskich. Systemowym rozwiązaniem tego problemu mogłoby być wzmocnienie związków zawodowych.

  Czytaj więcej o: "Ile dzieli biednych od bogatych"
 • Bezrobocie rekordowo niskie

  Bezrobocie rekordowo niskie

  Bezrobocie rekordowo niskie

  Pod koniec kwietnia stopa bezrobocia spadła do rekordowo niskiego poziomu i wyniosła 6,3 proc. Tak dobrych wieści z rynku pracy nie było od początku lat 90-tych ubiegłego wieku, czyli od momentu, kiedy w Polsce zaczęto prowadzić statystki dotyczące bezrobocia. Gorsza wiadomość jest taka, że są jeszcze w naszym kraju regiony, w których bezrobocie przekracza 17 proc.

  Czytaj więcej o: "Bezrobocie rekordowo niskie"
 • Jakie będą emerytury w przyszłości?

  Jakie będą emerytury w przyszłości?

  Jakie będą emerytury w przyszłości?

  Co roku jednak systematycznie rośnie liczba emerytów w stosunku do liczby osób pracujących. Te dane są coraz bardziej niepokojące. Obecnie w Polsce na jedną osobę, która ukończyła 65 lat, przypadają cztery osoby w wieku produkcyjnym (15-64 lata). Jeszcze 10 lat temu na jednego emeryta przypadało 5 pracowników.

  Czytaj więcej o: "Jakie będą emerytury w przyszłości?"
 • Śląski pomysł na czyste powietrze

  Śląski pomysł na czyste powietrze

  Śląski pomysł na czyste powietrze

  Rozwój ciepła sieciowego oraz kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej to najbardziej efektywne metody walki ze smogiem – ocenia Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.  Działaniom antysmogowym poświęcone było pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego Programu dla Śląska, które odbyło się 21 maja w Katowicach.
  Czytaj więcej o: "Śląski pomysł na czyste powietrze"
 • A co mamy dla mamy?

  A co mamy dla mamy?

  A co mamy dla mamy?

  Pogodzenie pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci ciągle jest dla Polek ogromnym wyzwaniem. Choć podejście państwa i pracodawców stopniowo zmienia się na korzyść pracujących mam, wciąż jednak borykają się one z problemami, o których koniecznie trzeba przypominać i to nie tylko przy okazji Dnia Matki. 

  Czytaj więcej o: "A co mamy dla mamy?"
 • Oczekiwania były znacznie większe

  Oczekiwania były znacznie większe

  Oczekiwania były znacznie większe

  W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu zmiany ustawy o związkach zawodowych. Nowelizacja umożliwia zrzeszanie się osobom zatrudnionym na umowach cywilnoprawnych oraz podnosi progi reprezentatywności organizacji związkowych. To po części realizacja postulatów Solidarności, jednak wielu działaczy związku oczekiwało znacznie dalej idących zmian.

  Czytaj więcej o: "Oczekiwania były znacznie większe"
 • Kto płaci podatki w Polsce

  Kto płaci podatki w Polsce

  Kto płaci podatki w Polsce

  Co łączy takie firmy, jak np. Tesco, Orange, Auchan, T-Mobile czy Kompania Piwowarska? W 2016 roku nie zapłaciły one w Polsce ani złotówki podatku dochodowego, mimo miliardowych przychodów. Lista podobnych przedsiębiorstw opublikowana przez Ministerstwo Finansów jest znacznie dłuższa.

  Czytaj więcej o: "Kto płaci podatki w Polsce"
 • Stawiają na naukę zawodu

  Stawiają na naukę zawodu

  Stawiają na naukę zawodu

  Związkowcy z Solidarności od wielu lat wskazują, że w spółkach wchodzących w skład Grupy Tauron Polska Energia zaczyna brakować wykwalifikowanych pracowników. Rozwiązaniem problemów kadrowych ma być kształcenie przyszłych pracowników poprzez łączenie nauki z praktyką zawodową.

  Czytaj więcej o: "Stawiają na naukę zawodu"
 • Solidarność miała rację

  Solidarność miała rację

  Solidarność miała rację

  Mimo powrotu do wcześniejszego wieku emerytalnego, do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływa najwięcej pieniędzy od 2006 roku. To pokazuje, że Solidarność nie myliła się, walcząc o zmiany w systemie emerytalnym.

  Czytaj więcej o: "Solidarność miała rację"