Publicystyka

 • Transformacja na kredyt

  Transformacja na kredyt

  Transformacja na kredyt

  11 grudnia Ursula von der Leyen miała zaprezentować szczegóły „Europejskiego Zielonego Ładu”. Miała, ale nie przedstawiła.Wciąż nie wiemy, jak ma wyglądać droga Unii Europejskiej do neutralności klimatycznej. Dziś pewne jest tylko jedno. Za likwidację przemysłu i energetyki mamy zapłacić sami i to z procentem.

  Czytaj więcej o: "Transformacja na kredyt"
 • Rozgrzewka przed grudniowym szczytem UE

  Rozgrzewka przed grudniowym szczytem UE

  Rozgrzewka przed grudniowym szczytem UE

  2 grudnia w Madrycie rozpoczął się COP25, czyli kolejna konferencja klimatyczna Organizacji Narodów Zjednoczonych. Dla polskiego rządu to swego rodzaju rozgrzewka przed grudniowym szczytem UE, który ma być poświęcony tzw. „neutralności klimatycznej”. W Brukseli zapadnie decyzja, czy polski przemysł będzie mógł dalej się rozwijać, czy czeka go likwidacja w imię walki ze zmianami klimatu. Walki, której poza Unią nikt nie traktuje na serio. 

  Czytaj więcej o: "Rozgrzewka przed grudniowym szczytem UE"
 • Klimatyczna zabawa w kotka i myszkę

  Klimatyczna zabawa w kotka i myszkę

  Klimatyczna zabawa w kotka i myszkę

  Gdy cały świat robi sobie jawne kpiny z ograniczania emisji gazów cieplarnianych, najbogatsze kraje zachodniej Europy coraz bardziej dokręcają klimatyczną śrubę w Unii Europejskiej, która odpowiada zaledwie za ok 10 proc. światowej emisji CO2. Władimir Putin i Xi Jinping patrzą na szaleństwo Europy uśmiechnięci od ucha do ucha. Nam jednak już niedługo wcale nie będzie do śmiechu. 

  Czytaj więcej o: "Klimatyczna zabawa w kotka i myszkę"
 • Sporo zaskoczeń, niestety w większości negatywnych

  Sporo zaskoczeń, niestety w większości negatywnych

  Sporo zaskoczeń, niestety w większości negatywnych

  Patrząc na skład nowego rządu, trudno nie odnieść wrażenia, że nasz region niestety już tradycyjnie został trochę zlekceważony. Liczące 4,5 mln województwo, w którym PiS odnotował w wyborach znaczący wzrost poparcia, a urzędujący premier wykręcił fenomenalny wynik, będzie miało tylko jednego przedstawiciela w randze ministra. To niewiele.

  Czytaj więcej o: "Sporo zaskoczeń, niestety w większości negatywnych"
 • Polska nie może zgodzić się na tzw. neutralność klimatyczną

  Polska nie może zgodzić się na tzw. neutralność klimatyczną

  Polska nie może zgodzić się na tzw. neutralność klimatyczną

  Tzw. neutralność klimatyczna spowoduje  społeczno-gospodarczą degradację naszego kraju na skalę niespotykaną od zakończenia II wojny światowej – ocenia NSZZ „Solidarność”. W piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego szef związku Piotr Duda ostrzega, że zgoda rządu na propozycje Komisji Europejskiej doprowadzi do radykalnych protestów w przemyśle. 

  Czytaj więcej o: "Polska nie może zgodzić się na tzw. neutralność klimatyczną"
 • Polityka klimatyczna zbiera kosztowne żniwo w Europie

  Polityka klimatyczna zbiera kosztowne żniwo w Europie

  Polityka klimatyczna zbiera kosztowne żniwo w Europie

  W Holandii władze wysłały na ulicę wojsko, aby broniło rządowych budynków przed protestującymi rolnikami. W Niemczech tysiące traktorów zablokowało ruch w dużych miastach. We francuskiej Tuluzie policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych przeciwko kolejnej demonstracji „żółtych kamizelek”. Wszystkie te protesty łączy wspólny mianownik. Ich powodem jest unijna polityka klimatyczna. 

  Czytaj więcej o: "Polityka klimatyczna zbiera kosztowne żniwo w Europie"
 • Trzeba przeciwdziałać histerii

  Trzeba przeciwdziałać histerii

  Trzeba przeciwdziałać histerii

  – Pomijany lub ukrywany jest wpływ CO2 na „zazielenienie” się Ziemi. Powinniśmy mieć na uwadze fakt, że emisja gazów cieplarnianych stymuluje fotosyntezę. W ostatnich latach globalna fotosynteza wzrosła o 20 proc. Roślinność staje się coraz bardziej bujna, owoce i nasiona zbóż są coraz większe. Nie można w nieskończoność ukrywać tych faktów – mówi prof. Fritz Vahrenholt, jeden z sygnatariuszy Europejskiej Deklaracji Klimatycznej.

   
  Czytaj więcej o: "Trzeba przeciwdziałać histerii"
 • Wyniki wyborów bez niespodzianek. Cieszy rezultat premiera

  Wyniki wyborów bez niespodzianek. Cieszy rezultat premiera

  Wyniki wyborów bez niespodzianek. Cieszy rezultat premiera

  Należy zwrócić uwagę na naprawdę znakomity wynik premiera Mateusza Morawieckiego. Cieszę się, że my, jako śląsko-dąbrowska „Solidarność”, też dołożyliśmy swoją niewielką cegiełkę do budowy tego sukcesu. Liczymy, że pan premier będzie pamiętał, że jest posłem wybranym na Śląsku podkreśla w powyborczym komentarzu Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

  Czytaj więcej o: "Wyniki wyborów bez niespodzianek. Cieszy rezultat premiera"
 • Pracownicy Sapa Polska liczą na „Solidarność”

  Pracownicy Sapa Polska liczą na „Solidarność”

  Pracownicy Sapa Polska liczą na „Solidarność”

  Pracownicy sosnowieckiej spółki Sapa Polska zrzeszyli się w NSZZ „Solidarność”. Na początku października zasięgiem swojego działania objęła ich międzyzakładowa organizacja związkowa działająca w firmie Plastic Components and Modules Poland. Na starcie mogą więc liczyć na fachową wiedzę i wsparcie liderów tej organizacji.

  Czytaj więcej o: "Pracownicy Sapa Polska liczą na „Solidarność”"
 • To był dobry rok „Solidarności” w JSW IT Systems

  To był dobry rok „Solidarności” w JSW IT Systems

  To był dobry rok „Solidarności” w JSW IT Systems

  16 października minął pierwszy rok działalności „S” w spółce JSW IT Systems w Jastrzębiu-Zdroju. W ciągu tych dwunastu miesięcy związkowcy wynegocjowali podwyżki płac oraz dwie nagrody pieniężne. W efekcie ich starań poprawiają się też warunki bhp. Nie oznacza to jednak, że wszystkie oczekiwania pracowników firmy zostały spełnione.

  Czytaj więcej o: "To był dobry rok „Solidarności” w JSW IT Systems"