Publicystyka

 • Najskuteczniejsi społeczni inspektorzy pracy

  Najskuteczniejsi społeczni inspektorzy pracy

  Najskuteczniejsi społeczni inspektorzy pracy

  Przedstawiciele „Solidarności” działającej w Tauron Ciepło Zbigniew Judasz i Maciej Rudakowski znaleźli się w gronie laureatów okręgowego etapu konkursu „Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy” organizowanego Państwową Inspekcję Pracy. Zbigniew Judasz zajął drugie miejsce, a Maciej Rudakowski trzecie. 

  Czytaj więcej o: "Najskuteczniejsi społeczni inspektorzy pracy"
 • Koniec taniej siły roboczej?

  Koniec taniej siły roboczej?

  Koniec taniej siły roboczej?

  Zapowiedź szybkiego wzrostu płacy minimalnej świadczy o zupełnie innym podejściu obecnej ekipy rządzącej do polityki rynku pracy w porównaniu do poprzednich rządów. To dobra wiadomość, z jednym poważnym zastrzeżeniem. Pracownicy zyskają tylko wówczas, gdy przepisy o najniższym wynagrodzeniu nie będą omijane. 
  Czytaj więcej o: "Koniec taniej siły roboczej?"
 • Zyskali mali i duzi. „Solidarność” miała rację

  Zyskali mali i duzi. „Solidarność” miała rację

  Zyskali mali i duzi. „Solidarność” miała rację

  Z danych GUS wynika, że w pierwszym półroczu zysk netto dużych sklepów wzrósł o 27 proc. Z kolei trwający od wielu lat proces znikania z rynku małych placówek handlowych został niemal całkowicie zahamowany. To prawdziwe efekty ograniczenia handlu w niedziele. Efekty, które od początku przewidywała „Solidarność”.

  Czytaj więcej o: "Zyskali mali i duzi. „Solidarność” miała rację"
 • Sieć szpitali do poprawki

  Sieć szpitali do poprawki

  Sieć szpitali do poprawki

  Sieć szpitali nie zapewniła pacjentom kompleksowego leczenia, nie skróciła kolejek i nie poprawiła sytuacji finansowej placówek – ocenia NIK. – Szkoda, że przedstawiciele ministerstwa zdrowia nie słuchali uwag, które zgłaszaliśmy już w momencie tworzenia ustawy o sieci szpitali. Być może, gdyby wzięli je pod uwagę, wielu problemów udałoby się uniknąć – mówi Halina Cierpiał, przewodnicząca Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność w Katowicach.
  Czytaj więcej o: "Sieć szpitali do poprawki"
 • Razem jest po prostu łatwiej

  Razem jest po prostu łatwiej

  Razem jest po prostu łatwiej

  Nie każdy czuje się na siłach, żeby zostać liderem związku zawodowego. Czasem, zwłaszcza w mniejszych zakładach, rozpoczęcie działalności związkowej jest bardzo trudne. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest przyłączenie się do Solidarności już istniejącej w innym zakładzie pracy i utworzenie międzyzakładowej organizacji związkowej. Na początek wystarczy do tego nawet jedna osoba. 

  Czytaj więcej o: "Razem jest po prostu łatwiej"
 • Dzięki e-zwolnieniom jest po prostu wygodniej

  Dzięki e-zwolnieniom jest po prostu wygodniej

  Dzięki e-zwolnieniom jest po prostu wygodniej

  W ciągu kilku miesięcy e-zwolnienia niemal całkowicie wyeliminowały tradycyjne, papierowe L4. Zmiana ułatwiła życie pracownikom i pracodawcom. Od 1 grudnia 2018 roku do końca lipca tego roku lekarze wystawili blisko 17 mln e-zwolnień i tylko niespełna 32 tys. zwolnień papierowych
  Czytaj więcej o: "Dzięki e-zwolnieniom jest po prostu wygodniej"
 • W tarnogórskim magistracie znów działa Solidarność

  W tarnogórskim magistracie znów działa Solidarność

  W tarnogórskim magistracie znów działa Solidarność

  Do Solidarności działającej w Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach należy już blisko 90 pracowników urzędu. Związek cały czas się rozwija, chociaż jeszcze w grudniu zeszłego roku wydawało się, że ta organizacja w ogóle przestanie istnieć.

  Czytaj więcej o: "W tarnogórskim magistracie znów działa Solidarność"
 • Rozwiązanie dobre, ale są też minusy

  Rozwiązanie dobre, ale są też minusy

  Rozwiązanie dobre, ale są też minusy

  Od 1 sierpnia osoby do 26. roku życia są zwolnione z podatku dochodowego i nie będą go płaciły od przychodów do kwoty wynoszącej 85 tys. 528 zł rocznie.  – Wynagrodzenia w naszym kraju nie należą do najwyższych, dlatego każdy krok w kierunku ich podniesienia, jest istotny. Można powiedzieć, że to niewiele i nie dać nic, ale to też nie jest rozwiązanie – mówi Sebastian Pająk, przewodniczący Solidarności w spółce Valeo Lighting Systems w Chrzanowie.
  Czytaj więcej o: "Rozwiązanie dobre, ale są też minusy"
 • Wielki kontrakt dla Bumaru-Łabędy

  Wielki kontrakt dla Bumaru-Łabędy

  Wielki kontrakt dla Bumaru-Łabędy

  22 lipca na terenie Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy w obecności premiera Mateusza Morawieckiego podpisany został kontrakt na modernizację czołgów T-72 należących do Sił Zbrojnych RP. Zlecenie warte 1,75 mld zł będzie realizowane głównie w gliwickim zakładzie. To w dużej mierze zasługa śląsko-dąbrowskiej Solidarności. 

  Czytaj więcej o: "Wielki kontrakt dla Bumaru-Łabędy"
 • W Henkel Polska potrzebują Solidarności

  W Henkel Polska potrzebują Solidarności

  W Henkel Polska potrzebują Solidarności

  Związkowcom nie udało się uzyskać zgody na udostępnienie przez pracodawcę pomieszczenia, w którym mogliby porozmawiać z załogą. Wobec tego wynajęli autokar, ustawili przed bramą fabryki i w środku pojazdu zorganizowali spotkanie z pracownikami. W ten sposób udowodnili, że Solidarność jest organizacją kreatywną, która radzi sobie w każdych warunkach.
   
  Czytaj więcej o: "W Henkel Polska potrzebują Solidarności"