Publicystyka

 • Nie możemy tego wysiłku zmarnować

  Nie możemy tego wysiłku zmarnować

  Nie możemy tego wysiłku zmarnować

  Pod względem ilościowym, jakościowym i organizacyjnym wszystko było perfekcyjne. To dobrze, iż kontynuujemy w kraju to, co zaczęło się tu, na Śląsku i w Zagłębiu Dąbrowskim. I nie możemy dopuścić, żeby ten ogromny społeczny wysiłek, to poświęcenie i ta obywatelska energia poszły na marne - mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

  Czytaj więcej o: "Nie możemy tego wysiłku zmarnować"
 • Z kieszeni pracowników do kieszeni pracodawców

  Z kieszeni pracowników do kieszeni pracodawców

  Z kieszeni pracowników do kieszeni pracodawców

  Celem przeforsowanej przez rząd liberalizacji Kodeksu pracy nie jest walka z bezrobociem czy ochrona miejsc pracy. Chodzi w niej o ponad 10 miliardów złotych z kieszeni pracowników, które zarabiają pracując w nadgodzinach. Przez zmiany w Kodeksie te pieniądze, zamiast trafić do pracowników, zostaną w kieszeniach pracodawców. 

  Czytaj więcej o: "Z kieszeni pracowników do kieszeni pracodawców"
 • Zaczęło się na Śląsku

  Zaczęło się na Śląsku

  Zaczęło się na Śląsku

  W naszym kraju jest tak, i nie jest to wina związków, że więcej się udaje, gdy idzie się walczyć, niż w drodze negocjacji. Mało kto pamięta, ale wspólne rozliczenie podatkowe małżonków też na barykadach wywalczyła Solidarność - mówi w rozmowie z Tygodnikiem Śląsko-Dąbrowskim Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

  Czytaj więcej o: "Zaczęło się na Śląsku"
 • Odzyskać wpływ na władzę

  Odzyskać wpływ na władzę

  Odzyskać wpływ na władzę

  Kiedy głosujemy w wyborach to trochę tak, jakbyśmy zatrudniali pracownika. Bo przecież politycy mają pracować dla obywateli. Jeżeli polityk się nie sprawdza, powinniśmy móc go z tej pracy zwolnić. Możemy to zrobić w samorządzie i to działa. Dlaczego panowie z Wiejskiej są nietykalni?

  Czytaj więcej o: "Odzyskać wpływ na władzę"
 • Odwaga społeczna

  Odwaga społeczna

  Odwaga społeczna

  Odwaga społeczna to umiejętność przeciwstawiania się zagrożeniom, mierzenia się z trudnymi sytuacjami. To również mówienie prawdy, której ktoś wolałby nie słyszeć. Odwagą społeczną jest np. oznajmienie pracodawcy, że to, czego on od nas wymaga, jest błędne lub zagraża przedsiębiorstwu - mówi dr hab. Mariusz Wojewoda.

  Czytaj więcej o: "Odwaga społeczna "
 • Abraham i na zasiłek

  Abraham i na zasiłek

  Abraham i na zasiłek

  Po 50-tce bezrobocie i wegetacja aż do emerytury, o ile do emerytury dożyjesz. Ten czarny scenariusz dotyka coraz większej liczby osób. Bezrobotnych powyżej 50 roku życia jest już około 500 tysięcy. Praktycznie nie mają szans na znalezienie nowej, stałej pracy.

  Czytaj więcej o: "Abraham i na zasiłek"
 • Obywatele to nie poddani

  Obywatele to nie poddani

  Obywatele to nie poddani

  System polityczno-gospodarczy Polski został tak skonstruowany, że obywatel jest traktowany jak poddany, klient jak petent, a pracownik jak niewolnik. Nie ma co liczyć, że dojdzie do cudu, że obecny establishment samoistnie się ucywilizuje i zacznie ludzi szanować. Ten szacunek - chcąc, nie chcąc - trzeba sobie wywalczyć.

  Czytaj więcej o: "Obywatele to nie poddani"
 • Mądre państwa wspierają związki

  Mądre państwa wspierają związki

  Mądre państwa wspierają związki

  Na Zachodzie rozumieją, że warto szanować pracowników i ich reprezentację, że warto prowadzić dialog społeczny. Zresztą wszystkie wskaźniki pokazują wyraźną zależność: tam, gdzie struktury związkowe są wspierane przez państwo i pracodawców, gdzie prowadzony jest dialog społeczny, tam też jest niższe bezrobocie i wyższy wzrost gospodarczy.

  Czytaj więcej o: "Mądre państwa wspierają związki"
 • Polski pacjent płaci najwięcej w Europie

  Polski pacjent płaci najwięcej w Europie

  Polski pacjent płaci najwięcej w Europie

  Polscy pacjenci dopłacają do leków refundowanych najwięcej w Europie. W 2012 roku za lekarstwa zapłaciliśmy z własnej kieszeni ponad 6 mld zł. O 600 mln więcej niż rok wcześniej.

  Czytaj więcej o: "Polski pacjent płaci najwięcej w Europie"
 • Stać nas na mniej niż 10 lat temu

  Stać nas na mniej niż 10 lat temu

  Stać nas na mniej niż 10 lat temu

  10 lat temu za średnią pensję można było kupić o wiele więcej chleba, masła czy benzyny niż dzisiaj! Mimo że nasze wynagrodzenia nominalnie rosną, galopujący wzrost cen podstawowych produktów sprawia, że z roku na rok jesteśmy coraz biedniejsi.

  Czytaj więcej o: "Stać nas na mniej niż 10 lat temu "