Publicystyka

 • Mądre państwa wspierają związki

  Mądre państwa wspierają związki

  Mądre państwa wspierają związki

  Na Zachodzie rozumieją, że warto szanować pracowników i ich reprezentację, że warto prowadzić dialog społeczny. Zresztą wszystkie wskaźniki pokazują wyraźną zależność: tam, gdzie struktury związkowe są wspierane przez państwo i pracodawców, gdzie prowadzony jest dialog społeczny, tam też jest niższe bezrobocie i wyższy wzrost gospodarczy.

  Czytaj więcej o: "Mądre państwa wspierają związki"
 • Polski pacjent płaci najwięcej w Europie

  Polski pacjent płaci najwięcej w Europie

  Polski pacjent płaci najwięcej w Europie

  Polscy pacjenci dopłacają do leków refundowanych najwięcej w Europie. W 2012 roku za lekarstwa zapłaciliśmy z własnej kieszeni ponad 6 mld zł. O 600 mln więcej niż rok wcześniej.

  Czytaj więcej o: "Polski pacjent płaci najwięcej w Europie"
 • Stać nas na mniej niż 10 lat temu

  Stać nas na mniej niż 10 lat temu

  Stać nas na mniej niż 10 lat temu

  10 lat temu za średnią pensję można było kupić o wiele więcej chleba, masła czy benzyny niż dzisiaj! Mimo że nasze wynagrodzenia nominalnie rosną, galopujący wzrost cen podstawowych produktów sprawia, że z roku na rok jesteśmy coraz biedniejsi.

  Czytaj więcej o: "Stać nas na mniej niż 10 lat temu "
 • 21 postulatów - niespełnione marzenia

  21 postulatów - niespełnione marzenia

  21 postulatów - niespełnione marzenia

  Siedemnasty postulat mówił o „zapewnieniu odpowiedniej ilości miejsc w żłobkach i przedszkolach dla dzieci kobiet pracujących”. Minęły 33 lata i wciąż niemal w każdym polskim mieście brakuje miejsc dla najmłodszych. W tym roku dla kilku tysięcy dzieci w aglomeracji śląskiej i zagłębiowskiej zabrakło miejsca w przedszkolach.

  Czytaj więcej o: "21 postulatów - niespełnione marzenia"
 • Jak polityka daje zarobić

  Jak polityka daje zarobić

  Jak polityka daje zarobić

  Gdy zwykłym Polakom rząd Donalda Tuska każe zaciskać pasa, setki milionów zł trafiają co roku na konta ludzi związanych z PO, poupychanych w gabinetach politycznych, instytucjach państwowych i samorządowych oraz spółkach Skarbu Państwa. Roczne zarobki niektórych prezesów z politycznego nadania sięgają nawet 1,5 mln zł.

  Czytaj więcej o: "Jak polityka daje zarobić"
 • Platforma antyzwiązkowa

  Platforma antyzwiązkowa

  Platforma antyzwiązkowa

  NSZZ Solidarność i generalnie ruch związkowy w Polsce to ostatnia niezależna siła społeczna, nie polityczna, a społeczna właśnie, która stanowi realną przeszkodę w realizacji partykularnych interesów politycznego establishmentu i części pracodawców - mówi Dominik Kolorz.

  Czytaj więcej o: "Platforma antyzwiązkowa"
 • To element strategii PO

  To element strategii PO

  To element strategii PO

  Wyraźne osłabienie związków, a przez to zmniejszenie znaczenia interesów pracowniczych wydaje się być elementem strategii rządu PO. Formacja nazywająca się obywatelską najwyraźniej chce ograniczyć pozycję najliczniejszych i chyba najważniejszych organizacji polskiego społeczeństwa obywatelskiego - mówi dr Tomasz Żukowski.

  Czytaj więcej o: "To element strategii PO"
 • Młodzi stawiają na indywidualizm

  Młodzi stawiają na indywidualizm

  Młodzi stawiają na indywidualizm

  Stworzono przekonanie, że sukces albo przegrana zależą od indywidualnych starań. Ludzie nie mają poczucia tego, że wspólnie można coś trwale wywalczyć. To powoduje, że ci energiczni z młodszego pokolenia wybierają emigrację. I to jest wentyl bezpieczeństwa dla władzy - mówi prof. Jadwiga Staniszkis.

  Czytaj więcej o: "Młodzi stawiają na indywidualizm "
 • Polski pracownik, tani pracownik

  Polski pracownik, tani pracownik

  Polski pracownik, tani pracownik

  Średnia roczna płaca brutto w 2011 roku w Polsce wyniosła 9702 euro. Dla porównania przeciętny Niemiec zarobił w tym okresie 60 tys. euro. Co gorsza przeganiają nas nasi biedniejsi sąsiedzi. W 2011 roku polski pracownik zarobił ponad 2,3 tys. euro mniej od Czecha, o ponad 1,5 tys. euro mniej od Słowaka i o prawie 800 euro mniej od Węgra.

  Czytaj więcej o: "Polski pracownik, tani pracownik"
 • Drogo jak za szkolną wyprawkę

  Drogo jak za szkolną wyprawkę

  Drogo jak za szkolną wyprawkę

  Jak wynika z badań CBOS, średnio 1122 zł wydała w 2012 roku polska rodzina na potrzeby dzieci związane z rozpoczęciem roku szkolnego. Rok  wcześniej było to 1031 zł. W tym roku te wydatki z pewnością przekroczą 1200 zł.

  Czytaj więcej o: "Drogo jak za szkolną wyprawkę"