Publicystyka

 • Mobbing i molestowanie psychiczne

  Mobbing i molestowanie psychiczne

  Mobbing i molestowanie psychiczne

  W praktyce o mobbingu mówi się wówczas, gdy nękanie pracownika powtarza się przynajmniej przez pół roku, co najmniej raz w tygodniu. To na pracowniku spoczywa obowiązek udowodnienia przed sądem, że takie zachowanie względem niego miało miejsce.

  Czytaj więcej o: "Mobbing i molestowanie psychiczne "
 • W listopadzie zaostrzymy protesty

  W listopadzie zaostrzymy protesty

  W listopadzie zaostrzymy protesty

  Otrzymaliśmy pismo podpisane przez nowego ministra sprawiedliwości z informacją, że nasze wynagrodzenia pozostaną zamrożone do 2016 roku. Dlatego już w listopadzie rozpoczniemy wysyłanie pasków wynagrodzeń doszefa resortu. Drugą fazą będą pozwy zbiorowe wobec ministra - mówi Edyta Odyjas, przewodnicząca sądowniczej Solidarności.

  Czytaj więcej o: "W listopadzie zaostrzymy protesty"
 • Zepchnięci na margines społeczeństwa

  Zepchnięci na margines społeczeństwa

  Zepchnięci na margines społeczeństwa

  Rekompensatę dla rodzica, który musiał zrezygnować z pracy, aby zająć się swoim niepełnosprawnym dzieckiem, stanowi świadczenie w wysokości 620 zł i zasiłek pielęgnacyjny, który wynosi 153 zł. Tymczasem niepełnosprawny poseł na swojego asystenta dostaje ponad 6 tys. zł miesięcznie.

  Czytaj więcej o: "Zepchnięci na margines społeczeństwa"
 • Tam po prostu jest łatwiej

  Tam po prostu jest łatwiej

  Tam po prostu jest łatwiej

  Tęsknota za rodziną i przyjaciółmi, samotność, problemy z odnalezieniem się w nowym otoczeniu - emigracja ma wiele odcieni, ale powodów, dla których coraz więcej Polaków decyduje się na życie za granicą, też jest sporo. Najczęściej przeważają względy ekonomiczne.

  Czytaj więcej o: "Tam po prostu jest łatwiej"
 • Płace budżetówki w zamrażarce

  Płace budżetówki w zamrażarce

  Płace budżetówki w zamrażarce

  Z ustaw okołobudżetowych wynika, że w przyszłym roku po raz kolejny zamrożone zostaną płace w instytucjach sektora publicznego. Skutki tej decyzji odczują m.in. tysiące zwykłych pracowników sądów i prokuratury, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych czy Państwowej Straży Pożarnej.

  Czytaj więcej o: "Płace budżetówki w zamrażarce"
 • Zostawcie nam węgiel w spokoju

  Zostawcie nam węgiel w spokoju

  Zostawcie nam węgiel w spokoju

  Pomysł wprowadzenia zakazu palenia węglem wzbudził falę krytyki zarówno ze strony związków zawodowych, jak i organizacji zrzeszających producentów oraz firmy handlujące węglem. Podobnie reagują zwykli ludzie, którzy węglem ogrzewają swoje mieszkania, a takich gospodarstw domowych jest w naszym kraju ok. 1,5 mln.

  Czytaj więcej o: "Zostawcie nam węgiel w spokoju"
 • Zwycięstwo związkowców i pracodawców

  Zwycięstwo związkowców i pracodawców

  Zwycięstwo związkowców i pracodawców

  W październiku weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT wprowadzająca odwrócone naliczanie tego podatku w obrocie większością wyrobów stalowych. O takie rozwiązanie od ponad roku zabiegali pracodawcy hutnictwa wspierani przez związkowców z Solidarności. Zmiana przepisów ma wyeliminować szarą strefę.

  Czytaj więcej o: "Zwycięstwo związkowców i pracodawców"
 • Jak Szumilas szanse wyrównywała

  Jak Szumilas szanse wyrównywała

  Jak Szumilas szanse wyrównywała

  Bałagan, dezinformacja czy dowolność w interpretowaniu przepisów przez gminy? A może wszystko razem? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytania: co doprowadziło do zamieszania wokół dodatkowych zajęć w przedszkolach i dlaczego wiele dzieci zostało ich pozbawionych?

  Czytaj więcej o: "Jak Szumilas szanse wyrównywała"
 • Prawdziwa sytuacja na rynku pracy

  Prawdziwa sytuacja na rynku pracy

  Prawdziwa sytuacja na rynku pracy

  Powtarzane do znudzenia mity o roszczeniowej i biernej postawie polskich bezrobotnych oraz ich zbyt wygórowanych oczekiwaniach płacowych można włożyć między bajki. Jak wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego dotyczącego sytuacji na rynku pracy, rzeczywistość jest zupełnie inna.

  Czytaj więcej o: "Prawdziwa sytuacja na rynku pracy"
 • Kompromitacja religii globalnego ocieplenia

  Kompromitacja religii globalnego ocieplenia

  Kompromitacja religii globalnego ocieplenia

  Jeśli ktoś jeszcze miał wątpliwości co do prawdziwych intencji twórców unijnej polityki klimatycznej, to po ostatnich wypowiedziach europejskiej komisarz ds. działań w sprawie klimatu Connie Hedegaard powinien zyskać pewność, że nie chodzi tu o klimat, tylko o interes najbogatszych państw UE, realizowany kosztem biedniejszych krajów Wspólnoty.

  Czytaj więcej o: "Kompromitacja religii globalnego ocieplenia"