Publicystyka

 • Podstawa to przemysł

  Podstawa to przemysł

  Podstawa to przemysł

  Działanie na rzecz rozwoju przemysłu w Polsce to jedno z kluczowych zadań dla NSZZ Solidarność w najbliższych latach. To przekonanie znalazło swoje odzwierciedlenie w dwóch ważnych dokumentach przejętych przez Krajowy Zjazd Delegatów związku w Bielsku-Białej.

  Czytaj więcej o: "Podstawa to przemysł"
 • Niepotrzebny chaos, niepotrzebne koszty

  Niepotrzebny chaos, niepotrzebne koszty

  Niepotrzebny chaos, niepotrzebne koszty

  Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podpisał rozporządzenie przywracające 41 spośród 79 sądów rejonowych zlikwidowanych z początkiem 2013 roku przez ówczesnego szefa resortu Jarosława Gowina. Nowy minister zapowiedział także, że w 2016 roku przywrócone zostaną kolejne 34 sądy. Tym samym organizacja polskiego sądownictwa będzie niemal identyczna jak przed tzw. reformą Gowina.

  Czytaj więcej o: "Niepotrzebny chaos, niepotrzebne koszty"
 • Pracodawcy zerwali dialog w energetyce

  Pracodawcy zerwali dialog w energetyce

  Pracodawcy zerwali dialog w energetyce

  Koniec dialogu na poziomie branżowym w energetyce - tak związkowcy oceniają wypowiedzenie Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Przemysłu Energetycznego i rozwiązanie branżowych związków pracodawców. Obawiają się, że kolejnym krokiem będzie zerwanie zakładowych układów zbiorowych pracy.

  Czytaj więcej o: "Pracodawcy zerwali dialog w energetyce"
 • Miliony zamiast do Łabęd trafią za granicę?

  Miliony zamiast do Łabęd trafią za granicę?

  Miliony zamiast do Łabęd trafią za granicę?

  Najprawdopodobniej w najbliższych tygodniach zapadnie ostateczna decyzja dotycząca lokalizacji produkcji podwozi do haubicoarmat Krab dla polskiej armii. Będą one wytwarzane w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy lub zostaną zakupione za granicą. Dla gliwickiego zakładu utrata tego zlecenia oznaczać będzie spore kłopoty.

  Czytaj więcej o: "Miliony zamiast do Łabęd trafią za granicę?"
 • Najważniejsza jest solidarność między nami

  Najważniejsza jest solidarność między nami

  Najważniejsza jest solidarność między nami

  Zaczęliśmy się liczyć na scenie społeczno-politycznej. Jesteśmy wiodącą organizacją związkową, której głosu słuchają partie polityczne i eksperci. To jest dla mnie bardzo ważne, bo jeżeli będziemy silni i scementowani, to będzie nam łatwiej podejmować kolejne działania - mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

  Czytaj więcej o: "Najważniejsza jest solidarność między nami"
 • To się zemści

  To się zemści

  To się zemści

  Ta metoda zwalczania Solidarności boleśnie zemści się na mediach, które w ten sposób postępują. Już się mści utratą zaufania i społecznego szacunku. Jeszcze nie tak dawno zdesperowani ludzie widzieli w dziennikarzu przyjaciela, który pomoże im wydostać się z tarapatów, przekazać opinii publicznej ich racje, albo chociaż wysłuchać. Teraz coraz częściej widzą w nim wroga.

  Czytaj więcej o: "To się zemści"
 • Niepokojący wzrost importu stali do Polski

  Niepokojący wzrost importu stali do Polski

  Niepokojący wzrost importu stali do Polski

  W Polsce rośnie popyt na wyroby stalowe, ale w znacznej części jest on zaspokajany przez produkty sprowadzane z zagranicy. Dane Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej za pierwsze półrocze pokazały zwiększenie importu o 23 proc. Do Polski trafiają wyroby stalowe głównie z Niemiec.  Na drugim miejscu w imporcie prętów zbrojeniowych znalazła się Mołdawia.

  Czytaj więcej o: "Niepokojący wzrost importu stali do Polski"
 • Kopalnie nad przepaścią, a import rosyjskiego węgla rośnie

  Kopalnie nad przepaścią, a import rosyjskiego węgla rośnie

  Kopalnie nad przepaścią, a import rosyjskiego węgla rośnie

  W czasie, gdy polskie kopalnie stoją na skraju bankructwa, węgiel z Rosji płynie do nas coraz szerszym strumieniem. Zazwyczaj to surowiec gorszej jakości, sprzedawany po dumpingowych cenach. Mimo wielokrotnych apeli związków zawodowych, rządzący nie kwapią się, aby rozwiązać ten problem.

  Czytaj więcej o: "Kopalnie nad przepaścią, a import rosyjskiego węgla rośnie"
 • Nie o klimat tutaj chodzi, lecz o biznes

  Nie o klimat tutaj chodzi, lecz o biznes

  Nie o klimat tutaj chodzi, lecz o biznes

  Trzykrotny wzrost hurtowych cen energii, trwałe ubóstwo energetyczne na ogromną skalę, upadek przemysłu energochłonnego i utrata nawet miliona miejsc pracy - takie skutki dla Polski przyniesie przyjęcie tzw. drugiego pakietu klimatyczno-energetycznego. Skorzystają najbogatsze państwa UE, które obecny poziom rozwoju uzyskały m.in. dzięki nieskrępowanemu dostępowi do taniej energii.

  Czytaj więcej o: "Nie o klimat tutaj chodzi, lecz o biznes"
 • Ozusowanie umów-zleceń odroczone

  Ozusowanie umów-zleceń odroczone

  Ozusowanie umów-zleceń odroczone

  Sejmowa podkomisja ds. rynku pracy chce, żeby zmiany w zasadach odprowadzania składek na ubezpieczenie społeczne od umów zleceń weszły w życie dopiero 1 stycznia 2016 roku. Wcześniej rząd obiecywał, że zaczną one obowiązywać już trzy miesiące po nowelizacji ustawy.

  Czytaj więcej o: "Ozusowanie umów-zleceń odroczone"