Publicystyka

 • Nowe, stabilne miejsca pracy to przyszłość Katowic

  Nowe, stabilne miejsca pracy to przyszłość Katowic

  Nowe, stabilne miejsca pracy to przyszłość Katowic

  Młodzi ludzie po skończeniu nauki muszą mieć pracę. Innej recepty nie ma. Jeśli młody człowiek tutaj znajdzie zatrudnienie, to na pewno łatwiej mu będzie podjąć decyzję o osiedleniu się w Katowicach, jako w miejscu, w którym pracuje - mówi Andrzej Sośnierz.

  Czytaj więcej o: "Nowe, stabilne miejsca pracy to przyszłość Katowic"
 • Kryterium najniższej ceny przestało być najważniejsze

  Kryterium najniższej ceny przestało być najważniejsze

  Kryterium najniższej ceny przestało być najważniejsze

  Weszła w życie zmiana prawa dotyczącego zamówień publicznych. Najniższa cena nie będzie już najważniejszym kryterium branym pod uwagę w trakcie przetargów, a pracodawcy biorący w nich udział będą musieli zatrudniać pracowników na podstawie umów o pracę. Nowe przepisy dopuszczają także możliwość renegocjowania warunków kontraktu.

  Czytaj więcej o: "Kryterium najniższej ceny przestało być najważniejsze"
 • Klimatyczna porażka w Brukseli

  Klimatyczna porażka w Brukseli

  Klimatyczna porażka w Brukseli

  Polska nie postawiła weta wobec drugiego pakietu klimatyczno-energetycznego. Przywódcy europejskich państw podczas szczytu w Brukseli wydali polityczną zgodę na zaostrzenie polityki klimatycznej UE. Jak mocno ucierpi na tym nasza gospodarka, przekonamy się, gdy Komisja Europejska przedstawi szczegóły nowego pakietu.

  Czytaj więcej o: "Klimatyczna porażka w Brukseli"
 • Patologie w agencjach pracy tymczasowej

  Patologie w agencjach pracy tymczasowej

  Patologie w agencjach pracy tymczasowej

  Agencje pracy tymczasowej miały pomagać ludziom poszukującym pracy w zdobyciu stałego zatrudnienia, a zamiast tego, korzystając z luk w prawie przez wiele lat utrzymują pracowników w stanie permanentnej tymczasowości. Szef Solidarności Piotra Duda zaapelował do premier Ewy Kopacz o zmianę prawa dotyczącego funkcjonowania agencji i doprowadzenie do wyeliminowania patologii związanych z działalnością tych podmiotów.

  Czytaj więcej o: "Patologie w agencjach pracy tymczasowej"
 • Weto to jedyne rozwiązanie

  Weto to jedyne rozwiązanie

  Weto to jedyne rozwiązanie

  23-24 października w Brukseli przywódcy państw UE zdecydują o przyszłości tzw. drugiego pakietu klimatyczno-energetycznego. Przyjęcie tego dokumentu oznaczać będzie katastrofę dla polskiej gospodarki.

  Czytaj więcej o: "Weto to jedyne rozwiązanie"
 • Podstawa to przemysł

  Podstawa to przemysł

  Podstawa to przemysł

  Działanie na rzecz rozwoju przemysłu w Polsce to jedno z kluczowych zadań dla NSZZ Solidarność w najbliższych latach. To przekonanie znalazło swoje odzwierciedlenie w dwóch ważnych dokumentach przejętych przez Krajowy Zjazd Delegatów związku w Bielsku-Białej.

  Czytaj więcej o: "Podstawa to przemysł"
 • Niepotrzebny chaos, niepotrzebne koszty

  Niepotrzebny chaos, niepotrzebne koszty

  Niepotrzebny chaos, niepotrzebne koszty

  Minister Sprawiedliwości Cezary Grabarczyk podpisał rozporządzenie przywracające 41 spośród 79 sądów rejonowych zlikwidowanych z początkiem 2013 roku przez ówczesnego szefa resortu Jarosława Gowina. Nowy minister zapowiedział także, że w 2016 roku przywrócone zostaną kolejne 34 sądy. Tym samym organizacja polskiego sądownictwa będzie niemal identyczna jak przed tzw. reformą Gowina.

  Czytaj więcej o: "Niepotrzebny chaos, niepotrzebne koszty"
 • Pracodawcy zerwali dialog w energetyce

  Pracodawcy zerwali dialog w energetyce

  Pracodawcy zerwali dialog w energetyce

  Koniec dialogu na poziomie branżowym w energetyce - tak związkowcy oceniają wypowiedzenie Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników Przemysłu Energetycznego i rozwiązanie branżowych związków pracodawców. Obawiają się, że kolejnym krokiem będzie zerwanie zakładowych układów zbiorowych pracy.

  Czytaj więcej o: "Pracodawcy zerwali dialog w energetyce"
 • Miliony zamiast do Łabęd trafią za granicę?

  Miliony zamiast do Łabęd trafią za granicę?

  Miliony zamiast do Łabęd trafią za granicę?

  Najprawdopodobniej w najbliższych tygodniach zapadnie ostateczna decyzja dotycząca lokalizacji produkcji podwozi do haubicoarmat Krab dla polskiej armii. Będą one wytwarzane w Zakładach Mechanicznych Bumar-Łabędy lub zostaną zakupione za granicą. Dla gliwickiego zakładu utrata tego zlecenia oznaczać będzie spore kłopoty.

  Czytaj więcej o: "Miliony zamiast do Łabęd trafią za granicę?"
 • Najważniejsza jest solidarność między nami

  Najważniejsza jest solidarność między nami

  Najważniejsza jest solidarność między nami

  Zaczęliśmy się liczyć na scenie społeczno-politycznej. Jesteśmy wiodącą organizacją związkową, której głosu słuchają partie polityczne i eksperci. To jest dla mnie bardzo ważne, bo jeżeli będziemy silni i scementowani, to będzie nam łatwiej podejmować kolejne działania - mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.

  Czytaj więcej o: "Najważniejsza jest solidarność między nami"