Publicystyka

 • Największe gospodarki wspierają wydobycie paliw kopalnych

  Największe gospodarki wspierają wydobycie paliw kopalnych

  Największe gospodarki wspierają wydobycie paliw kopalnych

  Kraje z grupy G20, czyli najpotężniejsze gospodarki świata na potęgę dotują wydobywanie paliw kopalnych. Rocznie subsydia na ten cel sięgają nawet 88 mld dolarów. W Polsce jest odwrotnie. Z górnictwa co roku drenuje się ponad 7 mld zł.

  Czytaj więcej o: "Największe gospodarki wspierają wydobycie paliw kopalnych"
 • Mieszkania tylko dla bogaczy

  Mieszkania tylko dla bogaczy

  Mieszkania tylko dla bogaczy

  W Polsce z rodzicami mieszka już prawie dwie trzecie osób pomiędzy 18 a 34 rokiem życia. Z kolei na rządowych programach mieszkaniowych, zamiast młodych rodzin korzystają deweloperzy i ludzie zamożni, którzy pomocy państwa nie potrzebują.

  Czytaj więcej o: "Mieszkania tylko dla bogaczy"
 • W co drugiej firmie łamane jest prawo pracy

  W co drugiej firmie łamane jest prawo pracy

  W co drugiej firmie łamane jest prawo pracy

  Państwowa Inspekcja Pracy opublikowała raport dotyczący legalności zatrudnienia, na podstawie kontroli prowadzonych od 2007 do 2013 rok. Wyniki raportu są zatrważające. Przepisy prawa pracy złamane zostały w co drugiej firmie. W sumie PIP prześwietliła ponad 146 tys. firm, w których zatrudnionych było ok. 6 mln ludzi.

  Czytaj więcej o: "W co drugiej firmie łamane jest prawo pracy"
 • Kto nie głosuje, ten przegrywa

  Kto nie głosuje, ten przegrywa

  Kto nie głosuje, ten przegrywa

  Rządzący z Platformy bardzo uważnie patrzą na to, jak Śląsk zagłosuje w wyborach samorządowych. Jeśli po raz kolejny okaże się, że PO wygra w naszym regionie, a sondaże niestety na to wskazują, to dla polityków rządzącej partii będzie to jasny sygnał - hulaj dusza, piekła nie ma - mówi Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

  Czytaj więcej o: "Kto nie głosuje, ten przegrywa"
 • To bardzo ważne wybory

  To bardzo ważne wybory

  To bardzo ważne wybory

  W niedzielę 16 listopada zdecydujemy o tym, jak będzie nam się żyć w naszych miejscowościach w najbliższych czterech latach. To z gminnych i miejskich budżetów utrzymywane są szkoły, ośrodki pomocy społecznej, biblioteki i instytucje kulturalne. Z nich finansowane jest łatanie gminnych dróg i budowanie nowych, a także inne inwestycje infrastrukturalne, jak np. wodociągi czy kanalizacja.

  Czytaj więcej o: "To bardzo ważne wybory"
 • Jak sprawdził się ten samorząd

  Jak sprawdził się ten samorząd

  Jak sprawdził się ten samorząd

  Stadion Śląski niezmodernizowany od 20 lat, Drogowa Trasa Średnicowa budowana w tempie 1 km rocznie i dziura w budżecie na 250 mln zł - to wszystko zasługa naszego wojewódzkiego samorządu. Plany na przyszłość są równie ambitne.

  Czytaj więcej o: "Jak sprawdził się ten samorząd"
 • Kiepskie płace i brak perspektyw

  Kiepskie płace i brak perspektyw

  Kiepskie płace i brak perspektyw

  Polscy pracownicy kiepsko zarabiają, są zestresowani i bardziej niż pracownicy w innych państwach obawiają się bezrobocia - wynika z raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Pod względem wysokości zarobków Polska zajęła 26. miejsce na 32 kraje, a pod względem nierówności pensji 23. lokatę.

  Czytaj więcej o: "Kiepskie płace i brak perspektyw"
 • Nowe, stabilne miejsca pracy to przyszłość Katowic

  Nowe, stabilne miejsca pracy to przyszłość Katowic

  Nowe, stabilne miejsca pracy to przyszłość Katowic

  Młodzi ludzie po skończeniu nauki muszą mieć pracę. Innej recepty nie ma. Jeśli młody człowiek tutaj znajdzie zatrudnienie, to na pewno łatwiej mu będzie podjąć decyzję o osiedleniu się w Katowicach, jako w miejscu, w którym pracuje - mówi Andrzej Sośnierz.

  Czytaj więcej o: "Nowe, stabilne miejsca pracy to przyszłość Katowic"
 • Kryterium najniższej ceny przestało być najważniejsze

  Kryterium najniższej ceny przestało być najważniejsze

  Kryterium najniższej ceny przestało być najważniejsze

  Weszła w życie zmiana prawa dotyczącego zamówień publicznych. Najniższa cena nie będzie już najważniejszym kryterium branym pod uwagę w trakcie przetargów, a pracodawcy biorący w nich udział będą musieli zatrudniać pracowników na podstawie umów o pracę. Nowe przepisy dopuszczają także możliwość renegocjowania warunków kontraktu.

  Czytaj więcej o: "Kryterium najniższej ceny przestało być najważniejsze"
 • Klimatyczna porażka w Brukseli

  Klimatyczna porażka w Brukseli

  Klimatyczna porażka w Brukseli

  Polska nie postawiła weta wobec drugiego pakietu klimatyczno-energetycznego. Przywódcy europejskich państw podczas szczytu w Brukseli wydali polityczną zgodę na zaostrzenie polityki klimatycznej UE. Jak mocno ucierpi na tym nasza gospodarka, przekonamy się, gdy Komisja Europejska przedstawi szczegóły nowego pakietu.

  Czytaj więcej o: "Klimatyczna porażka w Brukseli"