Publicystyka

 • Jak się uczą dzieci w Europie?

  Jak się uczą dzieci w Europie?

  Jak się uczą dzieci w Europie?

  W Danii nauka w szkole podstawowej i średniej I stopnia, tzw. Folkeskole, trwa 10 lub 11 lat - ostatnia klasa nie jest obowiązkowa. Uczeń, który chce kontynuować naukę, ma do wyboru trzyletnią szkołę średnią o orientacji akademickiej, handlową szkołę średnią, trzyletnią szkołę nauczania technicznego oraz szkołę zawodową.

  Czytaj więcej o: "Jak się uczą dzieci w Europie?"
 • Pracodawcy oszukują na wynagrodzeniach

  Pracodawcy oszukują na wynagrodzeniach

  Pracodawcy oszukują na wynagrodzeniach

  Z roku na rok przybywa pracodawców, którzy nie wypłacają wynagrodzeń, opóźniają wypłaty lub zaniżają zarobki pracownikom. - Tylko w ubiegłym roku wpłynęło do nas 24 tys. skarg w sprawie naruszeń w tym zakresie. Kompleksowo skontrolowaliśmy 1800 pracodawców. Okazało się, że co trzeci z nich nie wypłacał pracownikom zarobków lub nie przestrzegał terminu ich wypłaty - mówi Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Pracy w Warszawie.

  Czytaj więcej o: "Pracodawcy oszukują na wynagrodzeniach"
 • Alarmujące wyniki kontroli PIP

  Alarmujące wyniki kontroli PIP

  Alarmujące wyniki kontroli PIP

  535 tys. Polaków nie ma prawa do ubezpieczenia zdrowotnego, mimo że pracują. Są to ludzie zatrudnieni na podstawie umowy o dzieło. Wielu z nich wykonuje taką samą pracę jak pracownicy etatowi, ale zostali pozbawieni wszystkich praw pracowniczych.

  Czytaj więcej o: "Alarmujące wyniki kontroli PIP"
 • Deflacja zawsze prowadzi do recesji

  Deflacja zawsze prowadzi do recesji

  Deflacja zawsze prowadzi do recesji

  Od polityki rządu w ogromnym stopniu zależeć będzie pożegnanie się z deflacją. Kluczową sprawą jest odejście rządzących od polityki wspierania najzamożniejszych grup. Szanse wzrostu należałoby dać płacom przeciętnych obywateli, zwykłych pracowników - powiedział w rozmowie z Tygodnikiem Śląsko-Dąbrowskim prof. Ryszard Bugaj.

  Czytaj więcej o: "Deflacja zawsze prowadzi do recesji"
 • Co trzeciego pacjenta nie stać na wykupienie przepisanych lekarstw

  Co trzeciego pacjenta nie stać na wykupienie przepisanych lekarstw

  Co trzeciego pacjenta nie stać na wykupienie przepisanych lekarstw

  Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Naczelną Izbę Aptekarską, w Polsce z realizacji recepty rezygnuje co trzeci pacjent. Ponad połowę spośród tych, którzy odchodzą od okienek z kwitkiem, stanowią emeryci i renciści. Zdaniem Izby  problem z roku na rok staje się poważniejszy. Jeszcze w 2009 roku 25 proc. pacjentów przyznawało się, że nie wykupiło leków. Obecnie jest ich ponad 33 proc.

  Czytaj więcej o: "Co trzeciego pacjenta nie stać na wykupienie przepisanych lekarstw"
 • Wkrótce początek nowego roku szkolnego

  Wkrótce początek nowego roku szkolnego

  Wkrótce początek nowego roku szkolnego

  Niedopracowany i drogi elementarz dla uczniów pierwszych klas, brak materiałów dydaktycznych dla nauczycieli pierwszaków oraz nauka na dwie zmiany - to tylko niektóre z problemów, z którymi w nowym roku szkolnym będą musieli zmierzyć się uczniowie, pedagodzy i rodzice.

  Czytaj więcej o: "Wkrótce początek nowego roku szkolnego"
 • Rosyjski węgiel dobija polskie górnictwo

  Rosyjski węgiel dobija polskie górnictwo

  Rosyjski węgiel dobija polskie górnictwo

  Gdyby Polska była równie bezczelna jak Rosja, to w jednym z transportów z syberyjskich kopalń wykryto by wagon surowca zakażonego wirusem afrykańskiego pomoru węgla i zamknięto granicę dla rosyjskiego węgla. Jednak Polska z różnych względów nie postępuje tak jak Rosja. To nie znaczy, że nie ma możliwości ograniczenia importu węgla ze Wschodu. Ma. Tylko musi je uruchomić.
   

  Czytaj więcej o: "Rosyjski węgiel dobija polskie górnictwo"
 • Zakładowa stołówka to powinien być standard

  Zakładowa stołówka to powinien być standard

  Zakładowa stołówka to powinien być standard

  To, że stołówka w dużym zakładzie pracy powinna być standardem, wciąż nie dla wszystkich pracodawców jest oczywiste. Na szczęście powoli się to zmienia. 1 września rusza stołówka w Bitronie. Związkowcy przekonywali do tego pracodawcę przez 6 lat.  Podobnie było w Automotive Lighting Polska.

  Czytaj więcej o: "Zakładowa stołówka to powinien być standard"
 • Warto promować układy ponadzakładowe

  Warto promować układy ponadzakładowe

  Warto promować układy ponadzakładowe

  Ponadzakładowe układy zbiorowe pracy mogłyby zmienić funkcjonujący w Polsce model prawa pracy i ożywić dialog społeczny - uważa prof. Marcin Zieleniecki, ekspert Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Chodzi o porozumienia branżowe zawierane między przedstawicielami pracowników i organizacjami pracodawców. Takie dokumenty funkcjonują w wielu państwach Unii Europejskiej.

  Czytaj więcej o: "Warto promować układy ponadzakładowe"