Publicystyka

 • Druzgocące wyniki kontroli NIK w KZK GOP

  Druzgocące wyniki kontroli NIK w KZK GOP

  Druzgocące wyniki kontroli NIK w KZK GOP

  Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę działalność KZK GOP. Wyniki kontroli obejmującej lata 2010-2014 są dla największego przewoźnika w regionie druzgocące. Najpoważniejsze zarzuty dotyczą naruszenia przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, zawyżania cen biletów sprzedawanych przez kierowców oraz niegospodarności przy zlecaniu usług firmom zewnętrznym

  Czytaj więcej o: "Druzgocące wyniki kontroli NIK w KZK GOP"
 • Większość dzieci z naszego regionu spędzi ferie w domu

  Większość dzieci z naszego regionu spędzi ferie w domu

  Większość dzieci z naszego regionu spędzi ferie w domu

  Tylko ok. 16 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów skorzysta ze zorganizowanego wypoczynku w czasie ferii - wynika z informacji przekazanych przez Śląskie Kuratorium Oświaty. Dotyczy to wyjazdów na zimowiska krajowe i zagraniczne, półkolonii organizowanych przez szkoły i instytucje pozarządowe oraz zajęć oferowanych dzieciom i młodzieży przez ośrodki sportowe i placówki kulturalne.

  Czytaj więcej o: "Większość dzieci z naszego regionu spędzi ferie w domu"
 • Zaczęło się w kopalni Brzeszcze

  Zaczęło się w kopalni Brzeszcze

  Zaczęło się w kopalni Brzeszcze

  7 stycznia jako pierwsi przeciwko zamknięciu 4 kopalń Kompanii Węglowej zaprotestowali górnicy z Brzeszcz. Przez 10 dni pod ziemią kopalni Brzeszcze codziennie przebywało kilkaset osób. Chociaż protest miał charakter rotacyjny, to wielu górników wyjechało na powierzchnię dopiero po odstąpieniu rządu od zamiaru likwidacji kopalń KW i tysięcy miejsc pracy. 

  Czytaj więcej o: "Zaczęło się w kopalni Brzeszcze"
 • Czyściec zamiast piekła

  Czyściec zamiast piekła

  Czyściec zamiast piekła

  Nie jesteśmy po to, by spełniać życzenia polityków, ale by dbać o ludzi. I gdy mamy duże wsparcie ze strony ludzi, to negocjacji nie przegrywamy. Działaliśmy w interesie ludzi i regionu, a nie w interesie jakiejkolwiek formacji politycznej - mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności i lider MKPS.

  Czytaj więcej o: "Czyściec zamiast piekła"
 • Górnictwo dopłaca do III RP

  Górnictwo dopłaca do III RP

  Górnictwo dopłaca do III RP

  Przez ostatnie 25 lat górnictwo odprowadziło do budżetu ok. 200 mld zł. W tym samym okresie do branży wpłynęło 38 mld publicznych środków. Opowieści różnych pseudoekspertów i polityków o miliardach zł, które podatnicy dopłacają do górnictwa, to zwyczajne kłamstwa.

  Czytaj więcej o: "Górnictwo dopłaca do III RP"
 • Skusili się na odprawy, przegrali życie

  Skusili się na odprawy, przegrali życie

  Skusili się na odprawy, przegrali życie

  Górnicy z Kompanii Węglowej mówią wprost: te odprawy niech sobie rząd w rzyć wsadzi. Oni chcą pracy, nie zamierzają nią handlować. Dla nich gorzką lekcją jest los ich starszych kolegów, którzy w latach 90. wzięli odprawy i przegrali życie - podkreśla Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.
   

  Czytaj więcej o: "Skusili się na odprawy, przegrali życie"
 • Potrzebny kontrakt regionalny dla Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego

  Potrzebny kontrakt regionalny dla Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego

  Potrzebny kontrakt regionalny dla Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego

  Region Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego znalazł się w potężnym regresie. Aby z tego regresu się wydobyć, potrzebujemy nowego kontraktu regionalnego, który da nam więcej samodzielności - mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

  Czytaj więcej o: "Potrzebny kontrakt regionalny dla Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego"
 • Problemy zaplecza górnictwa

  Problemy zaplecza górnictwa

  Problemy zaplecza górnictwa

  Branża produkująca sprzęt i świadcząca usługi dla spółek węglowych, poważnie odczuwa skutki pogłębiającego się kryzysu w górnictwie. Zakłady odnotowują spadek zamówień i tną koszty.

  Czytaj więcej o: "Problemy zaplecza górnictwa"
 • Jak to było z sosnowiecką kopalnią

  Jak to było z sosnowiecką kopalnią

  Jak to było z sosnowiecką kopalnią

  Walka pracowników ostatniej kopalni w Zagłębiu Dąbrowskim trwała wiele tygodni. Była wielka manifestacja, podziemny protest, całonocne negocjacje i wreszcie porozumienie, zabezpieczające interesy załogi. Gdy jedni głośno krzyczeli, inni ciężko pracowali na wspólny sukces. Dzisiaj, gdy emocje już opadły, warto jeszcze raz opowiedzieć o tamtych wydarzeniach.

  Czytaj więcej o: "Jak to było z sosnowiecką kopalnią"
 • Miliardy złotych są drenowane z polskiej gospodarki za granicę

  Miliardy złotych są drenowane z polskiej gospodarki za granicę

  Miliardy złotych są drenowane z polskiej gospodarki za granicę

  Rocznie z Polski wyprowadza się nielegalnie ok. 15 mld zł. Pod tym względem jesteśmy w dwudziestce najbardziej drenowanych państw świata. Co więcej, kwoty transferowane z naszego kraju całkiem legalnie są znacznie wyższe. Według niektórych szacunków to nawet 70 mld zł każdego roku.

  Czytaj więcej o: "Miliardy złotych są drenowane z polskiej gospodarki za granicę"