Publicystyka

 • Gorzej niż w Kambodży

  Gorzej niż w Kambodży

  Gorzej niż w Kambodży

  W Polsce podatek dochodowy płaci się nawet od dochodów nie pozwalających na biologiczne przetrwanie. Kwota wolna od podatku jest u nas 10 razy niższa niż w Niemczech i kilkanaście razy niższa niż w Wielkiej Brytanii. Lepiej pod tym względem jest nawet w najbiedniejszych krajach świata takich jak Kambodża.

  Czytaj więcej o: "Gorzej niż w Kambodży"
 • Pracodawcy na czarnych listach

  Pracodawcy na czarnych listach

  Pracodawcy na czarnych listach

  Praca na czarno lub na umowie śmieciowej, marna płaca, harówka przez 10 godzin dziennie - w ten sposób internauci opisują nieuczciwych pracodawców. Wpisy na Facebooku śledzi Państwowa Inspekcja Pracy, a związkowcy zachęcają pracowników do organizowania się.

  Czytaj więcej o: "Pracodawcy na czarnych listach"
 • Mam obowiązek krzyczeć, jak jest naprawdę

  Mam obowiązek krzyczeć, jak jest naprawdę

  Mam obowiązek krzyczeć, jak jest naprawdę

  Ostatnio jedna dziennikarka zapytała mnie, jak chcę wygrać wybory, skoro nie mam żadnego zaplecza politycznego. Odpowiedziałem jej, że mam największe zaplecze polityczne, bo tym zapleczem są obywatele. I w moim kandydowaniu właśnie o to chodzi, aby polityk znowu stał się pracownikiem obywateli, a nie ich panem opłacanym na dodatek z ich pieniędzy - mówi Paweł Kukiz.

  Czytaj więcej o: "Mam obowiązek krzyczeć, jak jest naprawdę"
 • Solidarność w zakładach specjalnej strefy ekonomicznej

  Solidarność w zakładach specjalnej strefy ekonomicznej

  Solidarność w zakładach specjalnej strefy ekonomicznej

  Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność Nexteer Automotive Poland objęła
  zasięgiem swojego działania pięć kolejnych firm.
  Tylko w jednej z nich, spółce Maflow, w ciągu
  tygodnia do związku zapisało się ponad 100 pracowników. Dla pracowników, którzy nie mają jeszcze doświadczenia związkowego lub pracują w zbyt małych firmach, by udało im się założyć komisję zakładową w swoim zakładzie pracy, MOZ jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

  Czytaj więcej o: "Solidarność w zakładach specjalnej strefy ekonomicznej"
 • Skąd się wziął tłusty czwartek

  Skąd się wziął tłusty czwartek

  Skąd się wziął tłusty czwartek

  Rozpoczynają się w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, zwany „tłustym czwartkiem”, a kończą w tzw. „śledzika”, czyli we wtorek poprzedzający Środę Popielcową. Dawniej nieodłącznymi atrybutami „ostatków” były tłuste potrawy, trunki i dobra zabawa.
   
  Czytaj więcej o: "Skąd się wziął tłusty czwartek"
 • Druzgocące wyniki kontroli NIK w KZK GOP

  Druzgocące wyniki kontroli NIK w KZK GOP

  Druzgocące wyniki kontroli NIK w KZK GOP

  Najwyższa Izba Kontroli wzięła pod lupę działalność KZK GOP. Wyniki kontroli obejmującej lata 2010-2014 są dla największego przewoźnika w regionie druzgocące. Najpoważniejsze zarzuty dotyczą naruszenia przepisów ustawy o zamówieniach publicznych, zawyżania cen biletów sprzedawanych przez kierowców oraz niegospodarności przy zlecaniu usług firmom zewnętrznym

  Czytaj więcej o: "Druzgocące wyniki kontroli NIK w KZK GOP"
 • Większość dzieci z naszego regionu spędzi ferie w domu

  Większość dzieci z naszego regionu spędzi ferie w domu

  Większość dzieci z naszego regionu spędzi ferie w domu

  Tylko ok. 16 proc. uczniów szkół podstawowych i gimnazjów skorzysta ze zorganizowanego wypoczynku w czasie ferii - wynika z informacji przekazanych przez Śląskie Kuratorium Oświaty. Dotyczy to wyjazdów na zimowiska krajowe i zagraniczne, półkolonii organizowanych przez szkoły i instytucje pozarządowe oraz zajęć oferowanych dzieciom i młodzieży przez ośrodki sportowe i placówki kulturalne.

  Czytaj więcej o: "Większość dzieci z naszego regionu spędzi ferie w domu"
 • Zaczęło się w kopalni Brzeszcze

  Zaczęło się w kopalni Brzeszcze

  Zaczęło się w kopalni Brzeszcze

  7 stycznia jako pierwsi przeciwko zamknięciu 4 kopalń Kompanii Węglowej zaprotestowali górnicy z Brzeszcz. Przez 10 dni pod ziemią kopalni Brzeszcze codziennie przebywało kilkaset osób. Chociaż protest miał charakter rotacyjny, to wielu górników wyjechało na powierzchnię dopiero po odstąpieniu rządu od zamiaru likwidacji kopalń KW i tysięcy miejsc pracy. 

  Czytaj więcej o: "Zaczęło się w kopalni Brzeszcze"
 • Czyściec zamiast piekła

  Czyściec zamiast piekła

  Czyściec zamiast piekła

  Nie jesteśmy po to, by spełniać życzenia polityków, ale by dbać o ludzi. I gdy mamy duże wsparcie ze strony ludzi, to negocjacji nie przegrywamy. Działaliśmy w interesie ludzi i regionu, a nie w interesie jakiejkolwiek formacji politycznej - mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności i lider MKPS.

  Czytaj więcej o: "Czyściec zamiast piekła"
 • Górnictwo dopłaca do III RP

  Górnictwo dopłaca do III RP

  Górnictwo dopłaca do III RP

  Przez ostatnie 25 lat górnictwo odprowadziło do budżetu ok. 200 mld zł. W tym samym okresie do branży wpłynęło 38 mld publicznych środków. Opowieści różnych pseudoekspertów i polityków o miliardach zł, które podatnicy dopłacają do górnictwa, to zwyczajne kłamstwa.

  Czytaj więcej o: "Górnictwo dopłaca do III RP"