Publicystyka

 • Unikalny projekt dla polskiego węgla

  Unikalny projekt dla polskiego węgla

  Unikalny projekt dla polskiego węgla

  Synergia węglowo-jądrowa to unikalny projekt polskich naukowców. Pozwala na całkowicie bezemisyjne wytwarzanie energii elektrycznej przy użyciu krajowych zasobów węgla. W procesie synergii węglowo-jądrowej otrzymujemy nie tylko energię elektryczną, ale też znaczące ilości gazu syntezowego umożliwiające produkcję paliw.

  Czytaj więcej o: "Unikalny projekt dla polskiego węgla"
 • Chwila nieuwagi może kosztować zdrowie lub życie

  Chwila nieuwagi może kosztować zdrowie lub życie

  Chwila nieuwagi może kosztować zdrowie lub życie

  W 2014 roku inspektorzy Okręgowej Inspekcji Pracy w Katowicach zbadali okoliczności 441 wypadków przy pracy, w których poszkodowanych zostało 526 osób. Spośród nich 127 doznało ciężkich obrażeń ciała, a 63 pracowników poniosło śmierć. Branżami, w których najczęściej dochodzi do wypadków śmiertelnych, wciąż są budownictwo i górnictwo.

  Czytaj więcej o: "Chwila nieuwagi może kosztować zdrowie lub życie"
 • Sześciolatki przegrały z butą posłów PO–PSL

  Sześciolatki przegrały z butą posłów PO–PSL

  Sześciolatki przegrały z butą posłów PO–PSL

  Projekt ustawy „Rodzice chcą mieć wybór” jest już trzecią inicjatywą obywatelską Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców wrzuconą do kosza przez posłów PO i PSL. Dokument przepadł już w pierwszym czytaniu, mimo że podpisało się pod nim 300 tys. Polaków. Podobna sytuacja miała miejsce 3 lata temu, kiedy Sejm odrzucił wniosek NSZZ Solidarność o zorganizowanie referendum w sprawie wieku emerytalnego.

  Czytaj więcej o: "Sześciolatki przegrały z butą posłów PO–PSL"
 • Oddać państwo obywatelom

  Oddać państwo obywatelom

  Oddać państwo obywatelom

  Paweł Kukiz nie jest zależny od żadnej partii politycznej, nie ma partyjnego zaplecza finansowanego z pieniędzy podatników. Ma za to jasny i wyraźny program, który da się streścić w trzech słowach - oddać państwo obywatelom. Tego samego od wielu lat domaga się NSZZ Solidarność.

  Czytaj więcej o: "Oddać państwo obywatelom"
 • Mocne związki to silna gospodarka

  Mocne związki to silna gospodarka

  Mocne związki to silna gospodarka

  W krajach Europy Zachodniej związki zawodowe są ważnym elementem życia społeczno-gospodarczego, a negocjowane przez nie umowy zbiorowe stanowią podstawę stosunków pracy. Tak dzieje się m.in. w Norwegii, Szwecji czy Niemczech. W Szwecji  uzwiązkowienie należy do jednego z najwyższych w Europie i wynosi 71 proc.

  Czytaj więcej o: "Mocne związki to silna gospodarka"
 • Gorzej niż w Kambodży

  Gorzej niż w Kambodży

  Gorzej niż w Kambodży

  W Polsce podatek dochodowy płaci się nawet od dochodów nie pozwalających na biologiczne przetrwanie. Kwota wolna od podatku jest u nas 10 razy niższa niż w Niemczech i kilkanaście razy niższa niż w Wielkiej Brytanii. Lepiej pod tym względem jest nawet w najbiedniejszych krajach świata takich jak Kambodża.

  Czytaj więcej o: "Gorzej niż w Kambodży"
 • Pracodawcy na czarnych listach

  Pracodawcy na czarnych listach

  Pracodawcy na czarnych listach

  Praca na czarno lub na umowie śmieciowej, marna płaca, harówka przez 10 godzin dziennie - w ten sposób internauci opisują nieuczciwych pracodawców. Wpisy na Facebooku śledzi Państwowa Inspekcja Pracy, a związkowcy zachęcają pracowników do organizowania się.

  Czytaj więcej o: "Pracodawcy na czarnych listach"
 • Mam obowiązek krzyczeć, jak jest naprawdę

  Mam obowiązek krzyczeć, jak jest naprawdę

  Mam obowiązek krzyczeć, jak jest naprawdę

  Ostatnio jedna dziennikarka zapytała mnie, jak chcę wygrać wybory, skoro nie mam żadnego zaplecza politycznego. Odpowiedziałem jej, że mam największe zaplecze polityczne, bo tym zapleczem są obywatele. I w moim kandydowaniu właśnie o to chodzi, aby polityk znowu stał się pracownikiem obywateli, a nie ich panem opłacanym na dodatek z ich pieniędzy - mówi Paweł Kukiz.

  Czytaj więcej o: "Mam obowiązek krzyczeć, jak jest naprawdę"
 • Solidarność w zakładach specjalnej strefy ekonomicznej

  Solidarność w zakładach specjalnej strefy ekonomicznej

  Solidarność w zakładach specjalnej strefy ekonomicznej

  Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ Solidarność Nexteer Automotive Poland objęła
  zasięgiem swojego działania pięć kolejnych firm.
  Tylko w jednej z nich, spółce Maflow, w ciągu
  tygodnia do związku zapisało się ponad 100 pracowników. Dla pracowników, którzy nie mają jeszcze doświadczenia związkowego lub pracują w zbyt małych firmach, by udało im się założyć komisję zakładową w swoim zakładzie pracy, MOZ jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

  Czytaj więcej o: "Solidarność w zakładach specjalnej strefy ekonomicznej"
 • Skąd się wziął tłusty czwartek

  Skąd się wziął tłusty czwartek

  Skąd się wziął tłusty czwartek

  Rozpoczynają się w ostatni czwartek przed Wielkim Postem, zwany „tłustym czwartkiem”, a kończą w tzw. „śledzika”, czyli we wtorek poprzedzający Środę Popielcową. Dawniej nieodłącznymi atrybutami „ostatków” były tłuste potrawy, trunki i dobra zabawa.
   
  Czytaj więcej o: "Skąd się wziął tłusty czwartek"