Publicystyka

 • Polska nie może zgodzić się na tzw. neutralność klimatyczną

  Polska nie może zgodzić się na tzw. neutralność klimatyczną

  Polska nie może zgodzić się na tzw. neutralność klimatyczną

  Tzw. neutralność klimatyczna spowoduje  społeczno-gospodarczą degradację naszego kraju na skalę niespotykaną od zakończenia II wojny światowej – ocenia NSZZ „Solidarność”. W piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego szef związku Piotr Duda ostrzega, że zgoda rządu na propozycje Komisji Europejskiej doprowadzi do radykalnych protestów w przemyśle. 

  Czytaj więcej o: "Polska nie może zgodzić się na tzw. neutralność klimatyczną"
 • Polityka klimatyczna zbiera kosztowne żniwo w Europie

  Polityka klimatyczna zbiera kosztowne żniwo w Europie

  Polityka klimatyczna zbiera kosztowne żniwo w Europie

  W Holandii władze wysłały na ulicę wojsko, aby broniło rządowych budynków przed protestującymi rolnikami. W Niemczech tysiące traktorów zablokowało ruch w dużych miastach. We francuskiej Tuluzie policja użyła gazu łzawiącego i armatek wodnych przeciwko kolejnej demonstracji „żółtych kamizelek”. Wszystkie te protesty łączy wspólny mianownik. Ich powodem jest unijna polityka klimatyczna. 

  Czytaj więcej o: "Polityka klimatyczna zbiera kosztowne żniwo w Europie"
 • Trzeba przeciwdziałać histerii

  Trzeba przeciwdziałać histerii

  Trzeba przeciwdziałać histerii

  – Pomijany lub ukrywany jest wpływ CO2 na „zazielenienie” się Ziemi. Powinniśmy mieć na uwadze fakt, że emisja gazów cieplarnianych stymuluje fotosyntezę. W ostatnich latach globalna fotosynteza wzrosła o 20 proc. Roślinność staje się coraz bardziej bujna, owoce i nasiona zbóż są coraz większe. Nie można w nieskończoność ukrywać tych faktów – mówi prof. Fritz Vahrenholt, jeden z sygnatariuszy Europejskiej Deklaracji Klimatycznej.

   
  Czytaj więcej o: "Trzeba przeciwdziałać histerii"
 • Wyniki wyborów bez niespodzianek. Cieszy rezultat premiera

  Wyniki wyborów bez niespodzianek. Cieszy rezultat premiera

  Wyniki wyborów bez niespodzianek. Cieszy rezultat premiera

  Należy zwrócić uwagę na naprawdę znakomity wynik premiera Mateusza Morawieckiego. Cieszę się, że my, jako śląsko-dąbrowska „Solidarność”, też dołożyliśmy swoją niewielką cegiełkę do budowy tego sukcesu. Liczymy, że pan premier będzie pamiętał, że jest posłem wybranym na Śląsku podkreśla w powyborczym komentarzu Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

  Czytaj więcej o: "Wyniki wyborów bez niespodzianek. Cieszy rezultat premiera"
 • Pracownicy Sapa Polska liczą na „Solidarność”

  Pracownicy Sapa Polska liczą na „Solidarność”

  Pracownicy Sapa Polska liczą na „Solidarność”

  Pracownicy sosnowieckiej spółki Sapa Polska zrzeszyli się w NSZZ „Solidarność”. Na początku października zasięgiem swojego działania objęła ich międzyzakładowa organizacja związkowa działająca w firmie Plastic Components and Modules Poland. Na starcie mogą więc liczyć na fachową wiedzę i wsparcie liderów tej organizacji.

  Czytaj więcej o: "Pracownicy Sapa Polska liczą na „Solidarność”"
 • To był dobry rok „Solidarności” w JSW IT Systems

  To był dobry rok „Solidarności” w JSW IT Systems

  To był dobry rok „Solidarności” w JSW IT Systems

  16 października minął pierwszy rok działalności „S” w spółce JSW IT Systems w Jastrzębiu-Zdroju. W ciągu tych dwunastu miesięcy związkowcy wynegocjowali podwyżki płac oraz dwie nagrody pieniężne. W efekcie ich starań poprawiają się też warunki bhp. Nie oznacza to jednak, że wszystkie oczekiwania pracowników firmy zostały spełnione.

  Czytaj więcej o: "To był dobry rok „Solidarności” w JSW IT Systems"
 • Budujmy drugi Manchester na bazie tego, co już mamy

  Budujmy drugi Manchester na bazie tego, co już mamy

  Budujmy drugi Manchester na bazie tego, co już mamy

  – Zdecydowana większość posłów z naszego regionu dowiedziała się o Programie dla Śląska w chwili, gdy premier Morawiecki przyjechał do Katowic ogłosić przyjęcie tego dokumentu. Pamiętam, że podczas związanej z tym wydarzeniem uroczystości zapytałem jednego z posłów, czy w ogóle przeczytał Program dla Śląska. Odpowiedział, że nie, bo został wydrukowany za małą czcionką – mówi w rozmowie z TŚD Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

  Czytaj więcej o: "Budujmy drugi Manchester na bazie tego, co już mamy"
 • Katowice i cały region mogą odrodzić się jak Manchester

  Katowice i cały region mogą odrodzić się jak Manchester

  Katowice i cały region mogą odrodzić się jak Manchester

  – Chciałbym, by Śląsk w perspektywie dwóch dekad był lepszym miejscem do życia, regionem szerokich możliwości, silnej gospodarki, innowacyjnych firm, dobrze płatnej pracy i czystego środowiska. Inspirację dla tego marzenia stanowi chociażby przykład brytyjskiego Manchesteru – mówi w rozmowie z TŚD premier Mateusz Morawiecki.

  Czytaj więcej o: "Katowice i cały region mogą odrodzić się jak Manchester"
 • Nie ma żadnego kryzysu klimatycznego

  Nie ma żadnego kryzysu klimatycznego

  Nie ma żadnego kryzysu klimatycznego

  Ponad 500 naukowców i ekspertów z całego świata podpisało się pod Europejską Deklaracją Klimatyczną, która podważa tezę o wpływie działalności człowieka na zmiany klimatu. Sygnatariusze dokumentu wskazują, że wcale nie mamy do czynienia z żadnym kryzysem klimatycznym, a walka polityków z emisją CO2 jest szkodliwa i pozbawiona sensu.

  Czytaj więcej o: "Nie ma żadnego kryzysu klimatycznego"
 • Kogo i dlaczego warto popierać

  Kogo i dlaczego warto popierać

  Kogo i dlaczego warto popierać

  Jeśli prezydent Francji namawia ludzi, aby przyjeżdżali protestować w Polsce, może my powinniśmy wysłać wsparcie dla protestujących od wielu miesięcy „żołtych kamizelek”? Warto pamiętać, że ludzie we Francji wyszli na ulice właśnie z powodu kolejnych obciążeń nakładanych na społeczeństwo wynikających z szaleńczej polityki klimatycznej - mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
  Czytaj więcej o: "Kogo i dlaczego warto popierać"