Publicystyka

 • Jest związek, jest układ zbiorowy

  Jest związek, jest układ zbiorowy

  Jest związek, jest układ zbiorowy

  Tylko podpisanie układu zbiorowego pracy może doprowadzić do poprawy warunków pracy, ale żeby taki dokument powstał, pracownicy muszą się zorganizować w związek zawodowy – mówił Olivier Höbel, dyrektor Regionu Berlin-Brandenburgia-Saksonia IG Metall podczas spotkania związkowców z branży metalowej w Katowicach.
  Czytaj więcej o: "Jest związek, jest układ zbiorowy"
 • Marne płace nauczycieli

  Marne płace nauczycieli

  Marne płace nauczycieli

  3 września blisko 4,6 mln uczniów i kilkaset tysięcy nauczycieli rozpocznie nowy rok szkolny. Dla związku będzie to kolejny rok batalii o wzrost nauczycielskich wynagrodzeń.

  Czytaj więcej o: "Marne płace nauczycieli"
 • Pieniądze dla wszystkich uczniów

  Pieniądze dla wszystkich uczniów

  Pieniądze dla wszystkich uczniów

  Do polskich rodzin trafiło już 254,6 mln zł na dofinansowanie zakupu wyprawek szkolnych dla uczniów rozpoczynających nowy rok szkolny. Program „Dobry Start” cieszy się ogromną popularnością.

  Czytaj więcej o: "Pieniądze dla wszystkich uczniów"
 • Polska droga do czystego środowiska

  Polska droga do czystego środowiska

  Polska droga do czystego środowiska

  Ochrona klimatu bez konieczności likwidacji przemysłu, solidarne zaangażowanie państw spoza UE w działania na rzecz redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz przeprowadzenie bilansu kosztów i osiągniętych celów dotychczasowej polityki klimatycznej – to najważniejsze postulaty strony społecznej sformułowane podczas konferencji „Polska droga do czystego środowiska.
  Czytaj więcej o: "Polska droga do czystego środowiska"
 • Sposób na wyższą emeryturę

  Sposób na wyższą emeryturę

  Sposób na wyższą emeryturę

  Związki zawodowe i organizacje pracodawców zaakceptowały rządowy projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. To oznacza, że reforma najprawdopodobniej wejdzie w życie. PPK ma stanowić dodatkowe źródło dochodu na emeryturze kosztem nieco niższych wynagrodzeń w trakcie pracy zawodowej.
  Czytaj więcej o: "Sposób na wyższą emeryturę"
 • Związki zawodowe wreszcie dla wszystkich pracowników

  Związki zawodowe wreszcie dla wszystkich pracowników

  Związki zawodowe wreszcie dla wszystkich pracowników

  Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o związkach zawodowych. Nowe przepisy dają możliwość objęcia ochroną związku tysięcy pracowników, którzy dotąd byli pozbawieni tego prawa. Rozszerzenie możliwości zapisywania się do związków zawodowych będzie również wyzwaniem organizacyjnym dla Solidarności.
  Czytaj więcej o: "Związki zawodowe wreszcie dla wszystkich pracowników"
 • Ta ustawa po prostu działa

  Ta ustawa po prostu działa

  Ta ustawa po prostu działa

  Tylko 7 proc. z placówek handlowych skontrolowanych przez Państwową Inspekcję Pracy w pierwszych czterech miesiącach obowiązywania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, naruszyło jej zapisy. Wolne od pracy niedziele zaakceptowali zarówno klienci sklepów, jak i ich właściciele.

  Czytaj więcej o: "Ta ustawa po prostu działa"
 • Urlop ojcowski to za mało

  Urlop ojcowski to za mało

  Urlop ojcowski to za mało

  W ciągu ostatnich siedmiu lat liczba ojców korzystających z tzw. urlopu tacierzyńskiego wzrosła blisko dwunastokrotnie. W zeszłym roku na tym świadczeniu przybywało ponad 170 tys. panów. Ojcowie mają też do dyspozycji urlop rodzicielski, ale w praktyce decyduje się na niego tylko 1 proc. uprawnionych. 

  Czytaj więcej o: "Urlop ojcowski to za mało"
 • O ile wzrośnie płaca minimalna?

  O ile wzrośnie płaca minimalna?

  O ile wzrośnie płaca minimalna?

  12 czerwca rząd miał podać propozycję wysokości płacy minimalnej w przyszłym roku. Tak się jednak nie stało. Podniesieniu najniższego wynagrodzenia o 150 zł, co postulował resort rodziny, sprzeciwiło się Ministerstwo Finansów.

  Czytaj więcej o: "O ile wzrośnie płaca minimalna?"
 • Ile dzieli biednych od bogatych

  Ile dzieli biednych od bogatych

  Ile dzieli biednych od bogatych

  W ubiegłym roku nierówności dochodowe w naszym kraju spadły – wynika z najnowszych danych GUS. Różnica pomiędzy bogatymi a biednymi wciąż jest jednak ogromna, znacznie większa niż np. w krajach skandynawskich. Systemowym rozwiązaniem tego problemu mogłoby być wzmocnienie związków zawodowych.

  Czytaj więcej o: "Ile dzieli biednych od bogatych"