Publicystyka

 • Katowice i cały region mogą odrodzić się jak Manchester

  Katowice i cały region mogą odrodzić się jak Manchester

  Katowice i cały region mogą odrodzić się jak Manchester

  – Chciałbym, by Śląsk w perspektywie dwóch dekad był lepszym miejscem do życia, regionem szerokich możliwości, silnej gospodarki, innowacyjnych firm, dobrze płatnej pracy i czystego środowiska. Inspirację dla tego marzenia stanowi chociażby przykład brytyjskiego Manchesteru – mówi w rozmowie z TŚD premier Mateusz Morawiecki.

  Czytaj więcej o: "Katowice i cały region mogą odrodzić się jak Manchester"
 • Nie ma żadnego kryzysu klimatycznego

  Nie ma żadnego kryzysu klimatycznego

  Nie ma żadnego kryzysu klimatycznego

  Ponad 500 naukowców i ekspertów z całego świata podpisało się pod Europejską Deklaracją Klimatyczną, która podważa tezę o wpływie działalności człowieka na zmiany klimatu. Sygnatariusze dokumentu wskazują, że wcale nie mamy do czynienia z żadnym kryzysem klimatycznym, a walka polityków z emisją CO2 jest szkodliwa i pozbawiona sensu.

  Czytaj więcej o: "Nie ma żadnego kryzysu klimatycznego"
 • Kogo i dlaczego warto popierać

  Kogo i dlaczego warto popierać

  Kogo i dlaczego warto popierać

  Jeśli prezydent Francji namawia ludzi, aby przyjeżdżali protestować w Polsce, może my powinniśmy wysłać wsparcie dla protestujących od wielu miesięcy „żołtych kamizelek”? Warto pamiętać, że ludzie we Francji wyszli na ulice właśnie z powodu kolejnych obciążeń nakładanych na społeczeństwo wynikających z szaleńczej polityki klimatycznej - mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
  Czytaj więcej o: "Kogo i dlaczego warto popierać"
 • Najskuteczniejsi społeczni inspektorzy pracy

  Najskuteczniejsi społeczni inspektorzy pracy

  Najskuteczniejsi społeczni inspektorzy pracy

  Przedstawiciele „Solidarności” działającej w Tauron Ciepło Zbigniew Judasz i Maciej Rudakowski znaleźli się w gronie laureatów okręgowego etapu konkursu „Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy” organizowanego Państwową Inspekcję Pracy. Zbigniew Judasz zajął drugie miejsce, a Maciej Rudakowski trzecie. 

  Czytaj więcej o: "Najskuteczniejsi społeczni inspektorzy pracy"
 • Koniec taniej siły roboczej?

  Koniec taniej siły roboczej?

  Koniec taniej siły roboczej?

  Zapowiedź szybkiego wzrostu płacy minimalnej świadczy o zupełnie innym podejściu obecnej ekipy rządzącej do polityki rynku pracy w porównaniu do poprzednich rządów. To dobra wiadomość, z jednym poważnym zastrzeżeniem. Pracownicy zyskają tylko wówczas, gdy przepisy o najniższym wynagrodzeniu nie będą omijane. 
  Czytaj więcej o: "Koniec taniej siły roboczej?"
 • Zyskali mali i duzi. „Solidarność” miała rację

  Zyskali mali i duzi. „Solidarność” miała rację

  Zyskali mali i duzi. „Solidarność” miała rację

  Z danych GUS wynika, że w pierwszym półroczu zysk netto dużych sklepów wzrósł o 27 proc. Z kolei trwający od wielu lat proces znikania z rynku małych placówek handlowych został niemal całkowicie zahamowany. To prawdziwe efekty ograniczenia handlu w niedziele. Efekty, które od początku przewidywała „Solidarność”.

  Czytaj więcej o: "Zyskali mali i duzi. „Solidarność” miała rację"
 • Sieć szpitali do poprawki

  Sieć szpitali do poprawki

  Sieć szpitali do poprawki

  Sieć szpitali nie zapewniła pacjentom kompleksowego leczenia, nie skróciła kolejek i nie poprawiła sytuacji finansowej placówek – ocenia NIK. – Szkoda, że przedstawiciele ministerstwa zdrowia nie słuchali uwag, które zgłaszaliśmy już w momencie tworzenia ustawy o sieci szpitali. Być może, gdyby wzięli je pod uwagę, wielu problemów udałoby się uniknąć – mówi Halina Cierpiał, przewodnicząca Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność w Katowicach.
  Czytaj więcej o: "Sieć szpitali do poprawki"
 • Razem jest po prostu łatwiej

  Razem jest po prostu łatwiej

  Razem jest po prostu łatwiej

  Nie każdy czuje się na siłach, żeby zostać liderem związku zawodowego. Czasem, zwłaszcza w mniejszych zakładach, rozpoczęcie działalności związkowej jest bardzo trudne. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest przyłączenie się do Solidarności już istniejącej w innym zakładzie pracy i utworzenie międzyzakładowej organizacji związkowej. Na początek wystarczy do tego nawet jedna osoba. 

  Czytaj więcej o: "Razem jest po prostu łatwiej"
 • Dzięki e-zwolnieniom jest po prostu wygodniej

  Dzięki e-zwolnieniom jest po prostu wygodniej

  Dzięki e-zwolnieniom jest po prostu wygodniej

  W ciągu kilku miesięcy e-zwolnienia niemal całkowicie wyeliminowały tradycyjne, papierowe L4. Zmiana ułatwiła życie pracownikom i pracodawcom. Od 1 grudnia 2018 roku do końca lipca tego roku lekarze wystawili blisko 17 mln e-zwolnień i tylko niespełna 32 tys. zwolnień papierowych
  Czytaj więcej o: "Dzięki e-zwolnieniom jest po prostu wygodniej"
 • W tarnogórskim magistracie znów działa Solidarność

  W tarnogórskim magistracie znów działa Solidarność

  W tarnogórskim magistracie znów działa Solidarność

  Do Solidarności działającej w Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach należy już blisko 90 pracowników urzędu. Związek cały czas się rozwija, chociaż jeszcze w grudniu zeszłego roku wydawało się, że ta organizacja w ogóle przestanie istnieć.

  Czytaj więcej o: "W tarnogórskim magistracie znów działa Solidarność"