Publicystyka

 • Wcale nie stajemy się krajem powszechnego dobrobytu

  Wcale nie stajemy się krajem powszechnego dobrobytu

  Wcale nie stajemy się krajem powszechnego dobrobytu

  Wzrost PKB w tym roku ma wynieść nawet 4 proc. Jest to wskaźnik najczęściej wykorzystywany do porównań sytuacji ekonomicznej w poszczególnych krajach, ale w rzeczywistości nie obrazuje poziomu życia mieszkańców. Pod tym względem nadal jesteśmy daleko w tyle nie tylko za bogatymi krajami zachodniej Europy, ale również za państwami naszego regionu.

  Czytaj więcej o: "Wcale nie stajemy się krajem powszechnego dobrobytu"
 • Dlaczego w naszym regionie zarobki powinny rosnąć

  Dlaczego w naszym regionie zarobki powinny rosnąć

  Dlaczego w naszym regionie zarobki powinny rosnąć

  Po kryzysie gospodarczym, który rozpoczął się w 2008 roku dysproporcje w wynagrodzeniach w Polsce i innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej zaczęły się powiększać w stosunku do bogatych państw Europy Zachodniej.

  Czytaj więcej o: "Dlaczego w naszym regionie zarobki powinny rosnąć"
 • Najlepiej płacą tam, gdzie są silne związki

  Najlepiej płacą tam, gdzie są silne związki

  Najlepiej płacą tam, gdzie są silne związki

  Jak wynika z danych GUS, wynagrodzenia w szeroko rozumianym sektorze publicznym są znacznie wyższe niż w firmach prywatnych. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest bardzo prosta. Tam gdzie działają silne związki zawodowe, warunki pracy i płacy są znacznie lepsze. 

  Czytaj więcej o: "Najlepiej płacą tam, gdzie są silne związki"
 • Nadgodziny już nie wystarczą

  Nadgodziny już nie wystarczą

  Nadgodziny już nie wystarczą

  Kumulacja odejść na emerytury i brak przyjęć nowych pracowników to główne przyczyny katastrofalnej sytuacji kadrowej w ArcelorMittal Poland w Dąbrowie Górniczej. Powodem licznych odejść pracowników są też niskie płace, nieadekwatne do ich ciężkiej pracy. Załoga coraz częściej buntuje się przeciwko pracy w nadgodzinach.

  Czytaj więcej o: "Nadgodziny już nie wystarczą"
 • Kto będzie woził pasażerów?

  Kto będzie woził pasażerów?

  Kto będzie woził pasażerów?

  Największe przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej w województwie śląskim mają coraz większe problemy ze znalezieniem kierowców chętnych do pracy. Trudno się temu dziwić skoro w firmach zajmujących się transportem międzynarodowym mogą oni liczyć na kilkakrotnie wyższe zarobki.

  Czytaj więcej o: "Kto będzie woził pasażerów?"
 • Pracownicy oświaty czekają na podwyżki

  Pracownicy oświaty czekają na podwyżki

  Pracownicy oświaty czekają na podwyżki

  Zmiany w systemie finansowania oświaty i zapowiedziane przez MEN podwyżki płac dla nauczycieli – to tematy, które wzbudziły najwięcej emocji podczas spotkania związkowców z Solidarności z szefową resortu edukacji Anną Zalewską.

  Czytaj więcej o: "Pracownicy oświaty czekają na podwyżki"
 • Jest sprzęt, zabrakło człowieka

  Jest sprzęt, zabrakło człowieka

  Jest sprzęt, zabrakło człowieka

  Do końca roku do systemu ochrony zdrowia trafi dodatkowe 281,8 mln zł. Dofinansowanie zostanie przeznaczone na zakup sprzętu, co ma ograniczyć czas oczekiwania na zabiegi medyczne. W ocenie Solidarności ochrony zdrowia, aby skrócić kolejki do specjalistów należy przede wszystkim powstrzymać odpływ lekarzy i pielęgniarek z publicznej służby zdrowia.

  Czytaj więcej o: "Jest sprzęt, zabrakło człowieka"
 • Konieczne wsparcie dla przemysłu energochłonnego

  Konieczne wsparcie dla przemysłu energochłonnego

  Konieczne wsparcie dla przemysłu energochłonnego

  Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach zawnioskowała do rządzących o przyjęcie rozwiązań umożliwiających obniżenie kosztów energii dla przemysłu energochłonnego. W trakcie obrad WRDS wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski zadeklarował, że rozwiązania służące wsparciu branż energochłonnych zostaną uwzględnione w procedowanej ustawie o rynku mocy. 

  Czytaj więcej o: "Konieczne wsparcie dla przemysłu energochłonnego"
 • Co dalej z wolnymi niedzielami w handlu?

  Co dalej z wolnymi niedzielami w handlu?

  Co dalej z wolnymi niedzielami w handlu?

  Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele ma wejść w życie 1 stycznia przyszłego roku – zapowiada PiS. To dobra wiadomość. Gorsza jest taka, że rządzący chcą, aby wolne od pracy w handlu były tylko dwie niedziele w miesiącu.

  Czytaj więcej o: "Co dalej z wolnymi niedzielami w handlu?"
 • Jeśli możesz komuś pomóc, zrób to!

  Jeśli możesz komuś pomóc, zrób to!

  Jeśli możesz komuś pomóc, zrób to!

  Wiele instytucji zwraca się do Pana z prośbą o pomoc, bardzo często bierze Pan udział w koncertach, z których dochód przeznaczany jest na cele charytatywne, takie jak zakup karetki dla pogotowia, protez dla osoby, która straciła nogi czy wyjazd na wakacje dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem. Wśród inicjatyw wspieranych przez Pana jest także krwiodawstwo. Dlaczego?
  – Działalność charytatywna to jeden z najważniejszych celów w moim życiu. Moja śp. mamusia zawsze mówiła: jeśli możesz komuś pomóc, rób to i specjalnie tego nie rozgłaszaj. Dlatego o wszystkim, co powiem, musi Pani napisać...małą czcionką! (śmiech). Zadzwonił do mnie Mieciu Barański, były honorowy Konsul Słowenii, którego znam chyba ze 100 lat, i powiedział, że Fundacja Kropla Życia im. Agaty Mróz poprosi mnie o wsparcie, to jako posiadacz złotej odznaki honorowego krwiodawcy, nie mogłem odmówić. W czasach młodzieńczych regularnie oddawałem krew, ale robiłem to nie dlatego, żeby mieć wolne w szkole, czy w pracy. Ja przecież mam taką pracę, w której nie mogę dostarczyć widzom L4.
  Czytaj więcej o: "Jeśli możesz komuś pomóc, zrób to!"