Publicystyka

 • Jakie będą emerytury w przyszłości?

  Jakie będą emerytury w przyszłości?

  Jakie będą emerytury w przyszłości?

  Co roku jednak systematycznie rośnie liczba emerytów w stosunku do liczby osób pracujących. Te dane są coraz bardziej niepokojące. Obecnie w Polsce na jedną osobę, która ukończyła 65 lat, przypadają cztery osoby w wieku produkcyjnym (15-64 lata). Jeszcze 10 lat temu na jednego emeryta przypadało 5 pracowników.

  Czytaj więcej o: "Jakie będą emerytury w przyszłości?"
 • Śląski pomysł na czyste powietrze

  Śląski pomysł na czyste powietrze

  Śląski pomysł na czyste powietrze

  Rozwój ciepła sieciowego oraz kogeneracji energii elektrycznej i cieplnej to najbardziej efektywne metody walki ze smogiem – ocenia Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.  Działaniom antysmogowym poświęcone było pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego Programu dla Śląska, które odbyło się 21 maja w Katowicach.
  Czytaj więcej o: "Śląski pomysł na czyste powietrze"
 • A co mamy dla mamy?

  A co mamy dla mamy?

  A co mamy dla mamy?

  Pogodzenie pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci ciągle jest dla Polek ogromnym wyzwaniem. Choć podejście państwa i pracodawców stopniowo zmienia się na korzyść pracujących mam, wciąż jednak borykają się one z problemami, o których koniecznie trzeba przypominać i to nie tylko przy okazji Dnia Matki. 

  Czytaj więcej o: "A co mamy dla mamy?"
 • Oczekiwania były znacznie większe

  Oczekiwania były znacznie większe

  Oczekiwania były znacznie większe

  W Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu zmiany ustawy o związkach zawodowych. Nowelizacja umożliwia zrzeszanie się osobom zatrudnionym na umowach cywilnoprawnych oraz podnosi progi reprezentatywności organizacji związkowych. To po części realizacja postulatów Solidarności, jednak wielu działaczy związku oczekiwało znacznie dalej idących zmian.

  Czytaj więcej o: "Oczekiwania były znacznie większe"
 • Kto płaci podatki w Polsce

  Kto płaci podatki w Polsce

  Kto płaci podatki w Polsce

  Co łączy takie firmy, jak np. Tesco, Orange, Auchan, T-Mobile czy Kompania Piwowarska? W 2016 roku nie zapłaciły one w Polsce ani złotówki podatku dochodowego, mimo miliardowych przychodów. Lista podobnych przedsiębiorstw opublikowana przez Ministerstwo Finansów jest znacznie dłuższa.

  Czytaj więcej o: "Kto płaci podatki w Polsce"
 • Stawiają na naukę zawodu

  Stawiają na naukę zawodu

  Stawiają na naukę zawodu

  Związkowcy z Solidarności od wielu lat wskazują, że w spółkach wchodzących w skład Grupy Tauron Polska Energia zaczyna brakować wykwalifikowanych pracowników. Rozwiązaniem problemów kadrowych ma być kształcenie przyszłych pracowników poprzez łączenie nauki z praktyką zawodową.

  Czytaj więcej o: "Stawiają na naukę zawodu"
 • Solidarność miała rację

  Solidarność miała rację

  Solidarność miała rację

  Mimo powrotu do wcześniejszego wieku emerytalnego, do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych wpływa najwięcej pieniędzy od 2006 roku. To pokazuje, że Solidarność nie myliła się, walcząc o zmiany w systemie emerytalnym.

  Czytaj więcej o: "Solidarność miała rację"
 • Ludzie od zadań specjalnych

  Ludzie od zadań specjalnych

  Ludzie od zadań specjalnych

  Strażacy już dawno przestali być kojarzeni wyłącznie z gaszeniem pożarów czy prowadzeniem akcji ratowniczych podczas klęsk żywiołowych. Na codzień mają wiele innych obowiązków. Są wszędzie tam, gdzie potrzebna jest szybka pomoc.

  Czytaj więcej o: "Ludzie od zadań specjalnych"
 • Ta huta ma przeszło 215 lat

  Ta huta ma przeszło 215 lat

  Ta huta ma przeszło 215 lat

  Huta Królewska w Chorzowie to jeden z najstarszych zakładów w Europie zajmujący się produkcją wyrobów z żelaza. Jej początki sięgają przełomu XVIII i XIX wieku. Zakład funkcjonował także pod nazwą Huta Kościuszko.

  Czytaj więcej o: "Ta huta ma przeszło 215 lat"
 • Zyskali nie tylko pracownicy

  Zyskali nie tylko pracownicy

  Zyskali nie tylko pracownicy

  W pierwszym miesiącu obowiązywania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele sprzedaż małych sklepów wzrosła niemal o jedną czwartą. Na ustawie wprowadzonej dzięki Solidarności korzystają nie tylko pracownicy najemni handlu, ale również właściciele małych osiedlowych sklepików, którzy od lat są wypierani z rynku przez wielkie sieci handlowe. 

  Czytaj więcej o: "Zyskali nie tylko pracownicy"