Publicystyka

 • Błękitny Węgiel lekarstwem na smog?

  Błękitny Węgiel lekarstwem na smog?

  Błękitny Węgiel lekarstwem na smog?

  Błękitny Węgiel uwalnia do atmosfery 10 razy mniej pyłów odpowiedzialnych za smog. Można nim palić nawet w najbardziej przestarzałych piecach. Paliwo opracowane już kilka lat temu przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu we współpracy z firmą Polchar mogłoby stać się obok termomodernizacji i wymiany instalacji grzewczych ważnym punktem rządowych działań antysmogowych. 

  Czytaj więcej o: "Błękitny Węgiel lekarstwem na smog?"
 • Co należy się pracownikowi w zimie?

  Co należy się pracownikowi w zimie?

  Co należy się pracownikowi w zimie?

  Utrzymanie odpowiedniej temperatury w biurach i w pomieszczeniach produkcyjnych, a także zapewnienie ciepłej odzieży i gorących napojów osobom pracującym na zewnątrz – to najważniejsze, ale nie jedyne obowiązki pracodawcy w okresie zimowym. Ich lista jest znacznie dłuższa. 

  Czytaj więcej o: "Co należy się pracownikowi w zimie?"
 • Pracownicze Plany Kapitałowe – czy to się opłaca?

  Pracownicze Plany Kapitałowe – czy to się opłaca?

  Pracownicze Plany Kapitałowe – czy to się opłaca?

  Pracownicze Plany Kapitałowe nie rozwiążą problemu niskich emerytur w naszym kraju. Przyczynią się za to do zahamowania wzrostu wynagrodzeń – ocenia Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności. 19 listopada prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o PPK.

  Czytaj więcej o: "Pracownicze Plany Kapitałowe – czy to się opłaca?"
 • Prawdziwe elity, spektakularne osiągnięcia

  Prawdziwe elity, spektakularne osiągnięcia

  Prawdziwe elity, spektakularne osiągnięcia

  Kraju nie udałoby się scalić, a następie zmodernizować bez poświęceń i mobilizacji całego społeczeństwa. Bez zwykłych robotników nie zbudowano by Gdyni, nie powstałby Centralny Okręg Przemysłowy, którego zakłady pod względem zaawansowania technologicznego mogły śmiało konkurować z firmami pochodzącymi z wysokorozwiniętych krajów zachodnich.

  Czytaj więcej o: "Prawdziwe elity, spektakularne osiągnięcia"
 • Jest związek, jest lepiej

  Jest związek, jest lepiej

  Jest związek, jest lepiej

  Współpraca z pracodawcą dla dobra firmy i rozwój organizacji związkowej – to najważniejsze cele, jakie stawia przed sobą Solidarność działająca w Henkel Polska. – Jeśli firma będzie dobrze działać i przynosić zyski, to i pracownicy będą osiągali korzyści – mówi Marcin Zabochnicki, przewodniczący zakładowej Solidarności.
  Czytaj więcej o: "Jest związek, jest lepiej"
 • Jesteśmy po to, żeby rozwiązywać problemy

  Jesteśmy po to, żeby rozwiązywać problemy

  Jesteśmy po to, żeby rozwiązywać problemy

  Kadencyjność to szansa na nowych liderów. Taka „świeża krew” jest dobra i sprzyja budowaniu siły związku. Tu nie tyle chodzi o odmłodzenie, co świeże spojrzenie. Nowe pomysły. Świat się zmienia, my też musimy się zmieniać – mówi Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność.
  Czytaj więcej o: "Jesteśmy po to, żeby rozwiązywać problemy"
 • Minister dotrzyma słowa? Cierpliwość górników się kończy

  Minister dotrzyma słowa? Cierpliwość górników się kończy

  Minister dotrzyma słowa? Cierpliwość górników się kończy

  Ministerstwo Energii zobowiązało się, że w najbliższych dniach przekaże związkom zawodowym zestawienie wydatków w ramach notyfikowanego przez Komisję Europejską programu wsparcia dla górnictwa. Dotychczas resort trzymał szczegóły programu w tajemnicy, co rodzi obawy, że środki mają zostać przeznaczone na likwidację kolejnych kopalń. 

  Czytaj więcej o: "Minister dotrzyma słowa? Cierpliwość górników się kończy"
 • Czas skończyć eksperymenty

  Czas skończyć eksperymenty

  Czas skończyć eksperymenty

  Nie wiem, czy jest taka branża, która w ciągu ostatnich 20 lat byłaby tak często reformowana jak szkolnictwo. Te reformy głównie spadają na barki pracowników oświaty oraz uczniów i rodziców mówi Lesław Ordon, przewodniczący Regionalnego Sekretariatu Nauki i Oświaty NSZZ Solidarność w Katowicach

  Czytaj więcej o: "Czas skończyć eksperymenty"
 • Prawo nie chroni kuratorów

  Prawo nie chroni kuratorów

  Prawo nie chroni kuratorów

  Kurator sądowy to trudny i niebezpieczny zawód. Tymczasem przepisy regulujące pracę tej grupy zawodowej wywodzą się z lat 60-tych ubiegłego wieku i kompletnie nie przystają do współczesnych realiów – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

  Czytaj więcej o: "Prawo nie chroni kuratorów"
 • Program ruszył, wątpliwości pozostały

  Program ruszył, wątpliwości pozostały

  Program ruszył, wątpliwości pozostały

  Rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze”. W ciągu 12 lat na termomodernizację budynków mieszkalnych i wymianę starych pieców rząd chce przeznaczyć 103 mld zł. Rządowy program wciąż jednak budzi wiele wątpliwości zarówno w kontekście jego efektywności, jak i wpływu na kondycję górnictwa.

  Czytaj więcej o: "Program ruszył, wątpliwości pozostały"