Publicystyka

 • Najważniejsza jest wiarygodność

  Najważniejsza jest wiarygodność

  Najważniejsza jest wiarygodność

  Polscy pracownicy wiele zawdzięczają prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Czy się to komuś podoba, czy nie, jest to fakt nieulegający wątpliwości. Przed wyborami w 2015 roku jedną z czołowych deklaracji ówczesnego kandydata Andrzeja Dudy było obniżenie wieku emerytalnego, podwyższonego za czasów rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ta obietnica została dotrzymana.

  Czytaj więcej o: "Najważniejsza jest wiarygodność"
 • Węgiel z importu jest tańszy? Liczby mówią co innego

  Węgiel z importu jest tańszy? Liczby mówią co innego

  Węgiel z importu jest tańszy? Liczby mówią co innego

  Polski węgiel od lat jest bardzo wygodnym chłopcem do bicia. Za każdym razem, gdy cena tego surowca na świecie spada, podnoszą się głosy o stratach generowanych przez górnictwo. W rzeczywistości w ostatniej dekadzie węgiel wydobywany w naszym kraju był znacznie tańszy od importowanego, a różnica cen pozwoliła spółkom energetycznym zarobić „na czysto” ponad 6 mld zł. 

  Czytaj więcej o: "Węgiel z importu jest tańszy? Liczby mówią co innego"
 • Duże firmy wciąż czekają na wsparcie

  Duże firmy wciąż czekają na wsparcie

  Duże firmy wciąż czekają na wsparcie

  Komisja Europejska zaakceptowała dwa z trzech instrumentów wsparcia dla dużych przedsiębiorstw w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. To m.in. efekt działań NSZZ „Solidarność”. Jednak żeby program mógł ruszyć, potrzebna jest jeszcze zgoda Brukseli dotycząca trzeciego i ostatniego instrumentu pomocowego. Nie wiadomo też, jak bardzo unijni komisarze zmienili pierwotny kształt Tarczy. 
  Czytaj więcej o: "Duże firmy wciąż czekają na wsparcie "
 • Sabotaż czy dywersja?

  Sabotaż czy dywersja?

  Sabotaż czy dywersja?

  To właśnie nadzorujący i zarządzający polskim sektorem energetycznym są hipokrytami, którzy głośno mówią o dbałości o polskie miejsca pracy, a w praktyce doprowadzają do ich likwidacji. Można mówić tu wręcz o dywersji gospodarczej - ocenia Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności".

  Czytaj więcej o: "Sabotaż czy dywersja?"
 • Gdyby rząd się nie wycofał, konfrontacja byłaby nieunikniona

  Gdyby rząd się nie wycofał, konfrontacja byłaby nieunikniona

  Gdyby rząd się nie wycofał, konfrontacja byłaby nieunikniona

  Przyjęcie tego projektu oznaczałoby, że ciężar wychodzenia z kryzysu w całości spadłby na barki pracowników. Rządzący mogliby się pochwalić, że ich działania pozwoliły uratować miejsca pracy, ale byłyby to miejsca pracy za najniższe możliwe wynagrodzenie bez podstawowych praw pracowniczych.

  Czytaj więcej o: "Gdyby rząd się nie wycofał, konfrontacja byłaby nieunikniona"
 • Historia z kolumbijskim węglem brzmi jak ponury żart

  Historia z kolumbijskim węglem brzmi jak ponury żart

  Historia z kolumbijskim węglem brzmi jak ponury żart

  Sytuacja, w której spółki energetyczne nie odbierają zakontraktowanego surowca z polskich kopalń, a w tym samym czasie do gdańskiego portu wpływa największy w historii statek wypełniony węglem z Kolumbii, jest po prostu skandaliczna – mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. 

  Czytaj więcej o: "Historia z kolumbijskim węglem brzmi jak ponury żart"
 • Kapitał ma narodowość, a gospodarki nie można opierać tylko na usługach

  Kapitał ma narodowość, a gospodarki nie można opierać tylko na usługach

  Kapitał ma narodowość, a gospodarki nie można opierać tylko na usługach

  Już poprzedni kryzys gospodarczy pokazał, że tezę, wedle której kapitał nie ma narodowości, można włożyć między bajki. Podobnie jak promowany w Polsce przez wiele lat pogląd, że gospodarkę należy oprzeć na usługach. Dziś po raz kolejny widać wyraźnie, że tam gdzie jest przemysł, w trudnych czasach jest lepiej – mówi Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "Solidarności".
  Czytaj więcej o: "Kapitał ma narodowość, a gospodarki nie można opierać tylko na usługach"
 • Prawda o zdalnym nauczaniu

  Prawda o zdalnym nauczaniu

  Prawda o zdalnym nauczaniu

  W związku z kwarantanną i zamknięciem szkół nauczyciele muszą się zmierzyć z nauczaniem online. Zdalna praca to także ogromne wyzwanie dla uczniów i ich rodziców. Mimo wielu trudności, zwłaszcza technicznych, zajęcia się odbywają.

  Czytaj więcej o: "Prawda o zdalnym nauczaniu"