Publicystyka

 • Sieć szpitali do poprawki

  Sieć szpitali do poprawki

  Sieć szpitali do poprawki

  Sieć szpitali nie zapewniła pacjentom kompleksowego leczenia, nie skróciła kolejek i nie poprawiła sytuacji finansowej placówek – ocenia NIK. – Szkoda, że przedstawiciele ministerstwa zdrowia nie słuchali uwag, które zgłaszaliśmy już w momencie tworzenia ustawy o sieci szpitali. Być może, gdyby wzięli je pod uwagę, wielu problemów udałoby się uniknąć – mówi Halina Cierpiał, przewodnicząca Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność w Katowicach.
  Czytaj więcej o: "Sieć szpitali do poprawki"
 • Razem jest po prostu łatwiej

  Razem jest po prostu łatwiej

  Razem jest po prostu łatwiej

  Nie każdy czuje się na siłach, żeby zostać liderem związku zawodowego. Czasem, zwłaszcza w mniejszych zakładach, rozpoczęcie działalności związkowej jest bardzo trudne. W takich sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest przyłączenie się do Solidarności już istniejącej w innym zakładzie pracy i utworzenie międzyzakładowej organizacji związkowej. Na początek wystarczy do tego nawet jedna osoba. 

  Czytaj więcej o: "Razem jest po prostu łatwiej"
 • Dzięki e-zwolnieniom jest po prostu wygodniej

  Dzięki e-zwolnieniom jest po prostu wygodniej

  Dzięki e-zwolnieniom jest po prostu wygodniej

  W ciągu kilku miesięcy e-zwolnienia niemal całkowicie wyeliminowały tradycyjne, papierowe L4. Zmiana ułatwiła życie pracownikom i pracodawcom. Od 1 grudnia 2018 roku do końca lipca tego roku lekarze wystawili blisko 17 mln e-zwolnień i tylko niespełna 32 tys. zwolnień papierowych
  Czytaj więcej o: "Dzięki e-zwolnieniom jest po prostu wygodniej"
 • W tarnogórskim magistracie znów działa Solidarność

  W tarnogórskim magistracie znów działa Solidarność

  W tarnogórskim magistracie znów działa Solidarność

  Do Solidarności działającej w Urzędzie Miejskim w Tarnowskich Górach należy już blisko 90 pracowników urzędu. Związek cały czas się rozwija, chociaż jeszcze w grudniu zeszłego roku wydawało się, że ta organizacja w ogóle przestanie istnieć.

  Czytaj więcej o: "W tarnogórskim magistracie znów działa Solidarność"
 • Rozwiązanie dobre, ale są też minusy

  Rozwiązanie dobre, ale są też minusy

  Rozwiązanie dobre, ale są też minusy

  Od 1 sierpnia osoby do 26. roku życia są zwolnione z podatku dochodowego i nie będą go płaciły od przychodów do kwoty wynoszącej 85 tys. 528 zł rocznie.  – Wynagrodzenia w naszym kraju nie należą do najwyższych, dlatego każdy krok w kierunku ich podniesienia, jest istotny. Można powiedzieć, że to niewiele i nie dać nic, ale to też nie jest rozwiązanie – mówi Sebastian Pająk, przewodniczący Solidarności w spółce Valeo Lighting Systems w Chrzanowie.
  Czytaj więcej o: "Rozwiązanie dobre, ale są też minusy"
 • Wielki kontrakt dla Bumaru-Łabędy

  Wielki kontrakt dla Bumaru-Łabędy

  Wielki kontrakt dla Bumaru-Łabędy

  22 lipca na terenie Zakładów Mechanicznych Bumar-Łabędy w obecności premiera Mateusza Morawieckiego podpisany został kontrakt na modernizację czołgów T-72 należących do Sił Zbrojnych RP. Zlecenie warte 1,75 mld zł będzie realizowane głównie w gliwickim zakładzie. To w dużej mierze zasługa śląsko-dąbrowskiej Solidarności. 

  Czytaj więcej o: "Wielki kontrakt dla Bumaru-Łabędy"
 • W Henkel Polska potrzebują Solidarności

  W Henkel Polska potrzebują Solidarności

  W Henkel Polska potrzebują Solidarności

  Związkowcom nie udało się uzyskać zgody na udostępnienie przez pracodawcę pomieszczenia, w którym mogliby porozmawiać z załogą. Wobec tego wynajęli autokar, ustawili przed bramą fabryki i w środku pojazdu zorganizowali spotkanie z pracownikami. W ten sposób udowodnili, że Solidarność jest organizacją kreatywną, która radzi sobie w każdych warunkach.
   
  Czytaj więcej o: "W Henkel Polska potrzebują Solidarności"
 • Publiczne zadania wymagają publicznego wsparcia

  Publiczne zadania wymagają publicznego wsparcia

  Publiczne zadania wymagają publicznego wsparcia

  Solidarność domaga się podwyżek płac o 500 zł brutto oraz takiego wsparcia ze strony państwa, na jakie od lat mogą liczyć pocztowcy w krajach zachodniej Europy. W firmie spór zbiorowy i mediacje. Jeśli zakończą się fiaskiem, kolejnym etapem będzie referendum strajkowe.

  Czytaj więcej o: "Publiczne zadania wymagają publicznego wsparcia"
 • Przemysł energochłonny doczeka się wsparcia

  Przemysł energochłonny doczeka się wsparcia

  Przemysł energochłonny doczeka się wsparcia

  Komitet Stały Rady Ministrów przyjął 6 czerwca projekt ustawy o rekompensatach dla przemysłu energochłonnego. To efekt działań Solidarności, która od lat zabiegała o wprowadzenie systemu wsparcia dla tego sektora gospodarki. 
   
  Czytaj więcej o: "Przemysł energochłonny doczeka się wsparcia"
 • Pracownicze Plany Kapitałowe – pytania i odpowiedzi

  Pracownicze Plany Kapitałowe – pytania i odpowiedzi

  Pracownicze Plany Kapitałowe – pytania i odpowiedzi

  Od 1 lipca w firmach zatrudniających powyżej 250 pracowników wystartują Pracownicze Plany Kapitałowe. Każdy pracownik będzie musiał zdecydować, czy przystąpić do programu. Skutki tej decyzji będą miały wpływ na wysokość jego zarobków przez kolejne kilkadziesiąt lat. Dlatego warto poznać zalety i wady PPK. 

  Czytaj więcej o: "Pracownicze Plany Kapitałowe – pytania i odpowiedzi"