Publicystyka

 • Sabotaż czy dywersja?

  Sabotaż czy dywersja?

  Sabotaż czy dywersja?

  To właśnie nadzorujący i zarządzający polskim sektorem energetycznym są hipokrytami, którzy głośno mówią o dbałości o polskie miejsca pracy, a w praktyce doprowadzają do ich likwidacji. Można mówić tu wręcz o dywersji gospodarczej - ocenia Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności".

  Czytaj więcej o: "Sabotaż czy dywersja?"
 • Gdyby rząd się nie wycofał, konfrontacja byłaby nieunikniona

  Gdyby rząd się nie wycofał, konfrontacja byłaby nieunikniona

  Gdyby rząd się nie wycofał, konfrontacja byłaby nieunikniona

  Przyjęcie tego projektu oznaczałoby, że ciężar wychodzenia z kryzysu w całości spadłby na barki pracowników. Rządzący mogliby się pochwalić, że ich działania pozwoliły uratować miejsca pracy, ale byłyby to miejsca pracy za najniższe możliwe wynagrodzenie bez podstawowych praw pracowniczych.

  Czytaj więcej o: "Gdyby rząd się nie wycofał, konfrontacja byłaby nieunikniona"
 • Historia z kolumbijskim węglem brzmi jak ponury żart

  Historia z kolumbijskim węglem brzmi jak ponury żart

  Historia z kolumbijskim węglem brzmi jak ponury żart

  Sytuacja, w której spółki energetyczne nie odbierają zakontraktowanego surowca z polskich kopalń, a w tym samym czasie do gdańskiego portu wpływa największy w historii statek wypełniony węglem z Kolumbii, jest po prostu skandaliczna – mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. 

  Czytaj więcej o: "Historia z kolumbijskim węglem brzmi jak ponury żart"
 • Kapitał ma narodowość, a gospodarki nie można opierać tylko na usługach

  Kapitał ma narodowość, a gospodarki nie można opierać tylko na usługach

  Kapitał ma narodowość, a gospodarki nie można opierać tylko na usługach

  Już poprzedni kryzys gospodarczy pokazał, że tezę, wedle której kapitał nie ma narodowości, można włożyć między bajki. Podobnie jak promowany w Polsce przez wiele lat pogląd, że gospodarkę należy oprzeć na usługach. Dziś po raz kolejny widać wyraźnie, że tam gdzie jest przemysł, w trudnych czasach jest lepiej – mówi Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "Solidarności".
  Czytaj więcej o: "Kapitał ma narodowość, a gospodarki nie można opierać tylko na usługach"
 • Prawda o zdalnym nauczaniu

  Prawda o zdalnym nauczaniu

  Prawda o zdalnym nauczaniu

  W związku z kwarantanną i zamknięciem szkół nauczyciele muszą się zmierzyć z nauczaniem online. Zdalna praca to także ogromne wyzwanie dla uczniów i ich rodziców. Mimo wielu trudności, zwłaszcza technicznych, zajęcia się odbywają.

  Czytaj więcej o: "Prawda o zdalnym nauczaniu"
 • Jak pracować w domu?

  Jak pracować w domu?

  Jak pracować w domu?

  Mamy taką pokusę, żeby zostać w piżamie, bo w końcu jesteśmy w domu i nie musimy wychodzić. Jeśli tak zrobimy, to nasz umysł podświadomie będzie czuł się rozluźniony, a my przecież mamy pracować. Umysł lubi odpoczywać, więc gdy będziemy mu przekazywać tego typu sygnały, to trudniej nam będzie „wbić się” w rytm pracy - mówi psycholog pracy Bruno Żółtowski.
   
  Czytaj więcej o: "Jak pracować w domu?"
 • Praca w dobie koronawirusa. Pytania i odpowiedzi

  Praca w dobie koronawirusa. Pytania i odpowiedzi

  Praca w dobie koronawirusa. Pytania i odpowiedzi

  Zagrożenie epidemią koronawirusa to ogromne wyzwanie dla zakładów pracy. Wielu pracodawców wprowadziło tzw. pracę zdalną. Dla większości pracowników to zupełnie nowa sytuacja, która rodzi liczne pytania.  Poniżej prezentujemy przygotowane na podstawie informacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedzi na najczęstsze z nich:

  Czytaj więcej o: "Praca w dobie koronawirusa. Pytania i odpowiedzi"
 • Nowy wspaniały świat?

  Nowy wspaniały świat?

  Nowy wspaniały świat?

  Mieszkaniec „neutralnej klimatycznie” Europy będzie przymierającym głodem jaroszem, pozbawionym możliwości swobodnego przemieszczania się. Przyjdzie mu żyć w zimnym, ciasnym i starym mieszkaniu, a jeśli uda mu się znaleźć jakąkolwiek pracę, to będzie się mógł uważać za szczęśliwca – wynika z raportu „Absolute Zero” opracowanego na zlecenie brytyjskiego rządu.

  Czytaj więcej o: "Nowy wspaniały świat?"
 • Pracownicy Służby Więziennej też potrzebują „Solidarności”

  Pracownicy Służby Więziennej też potrzebują „Solidarności”

  Pracownicy Służby Więziennej też potrzebują „Solidarności”

  W Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju powstała „Solidarność”. Do związku już na starcie zapisało się blisko 40 osób. Są to zarówno funkcjonariusze, jak i pracownicy cywilni. Liczą, że z pomocą „S” uda im się doprowadzić do poprawy warunków pełnienia służby i wzrostu wynagrodzeń. 
  Czytaj więcej o: "Pracownicy Służby Więziennej też potrzebują „Solidarności”"