Publicystyka

 • Wyniki wyborów bez niespodzianek. Cieszy rezultat premiera

  Wyniki wyborów bez niespodzianek. Cieszy rezultat premiera

  Wyniki wyborów bez niespodzianek. Cieszy rezultat premiera

  Należy zwrócić uwagę na naprawdę znakomity wynik premiera Mateusza Morawieckiego. Cieszę się, że my, jako śląsko-dąbrowska „Solidarność”, też dołożyliśmy swoją niewielką cegiełkę do budowy tego sukcesu. Liczymy, że pan premier będzie pamiętał, że jest posłem wybranym na Śląsku podkreśla w powyborczym komentarzu Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

  Czytaj więcej o: "Wyniki wyborów bez niespodzianek. Cieszy rezultat premiera"
 • Pracownicy Sapa Polska liczą na „Solidarność”

  Pracownicy Sapa Polska liczą na „Solidarność”

  Pracownicy Sapa Polska liczą na „Solidarność”

  Pracownicy sosnowieckiej spółki Sapa Polska zrzeszyli się w NSZZ „Solidarność”. Na początku października zasięgiem swojego działania objęła ich międzyzakładowa organizacja związkowa działająca w firmie Plastic Components and Modules Poland. Na starcie mogą więc liczyć na fachową wiedzę i wsparcie liderów tej organizacji.

  Czytaj więcej o: "Pracownicy Sapa Polska liczą na „Solidarność”"
 • To był dobry rok „Solidarności” w JSW IT Systems

  To był dobry rok „Solidarności” w JSW IT Systems

  To był dobry rok „Solidarności” w JSW IT Systems

  16 października minął pierwszy rok działalności „S” w spółce JSW IT Systems w Jastrzębiu-Zdroju. W ciągu tych dwunastu miesięcy związkowcy wynegocjowali podwyżki płac oraz dwie nagrody pieniężne. W efekcie ich starań poprawiają się też warunki bhp. Nie oznacza to jednak, że wszystkie oczekiwania pracowników firmy zostały spełnione.

  Czytaj więcej o: "To był dobry rok „Solidarności” w JSW IT Systems"
 • Budujmy drugi Manchester na bazie tego, co już mamy

  Budujmy drugi Manchester na bazie tego, co już mamy

  Budujmy drugi Manchester na bazie tego, co już mamy

  – Zdecydowana większość posłów z naszego regionu dowiedziała się o Programie dla Śląska w chwili, gdy premier Morawiecki przyjechał do Katowic ogłosić przyjęcie tego dokumentu. Pamiętam, że podczas związanej z tym wydarzeniem uroczystości zapytałem jednego z posłów, czy w ogóle przeczytał Program dla Śląska. Odpowiedział, że nie, bo został wydrukowany za małą czcionką – mówi w rozmowie z TŚD Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

  Czytaj więcej o: "Budujmy drugi Manchester na bazie tego, co już mamy"
 • Katowice i cały region mogą odrodzić się jak Manchester

  Katowice i cały region mogą odrodzić się jak Manchester

  Katowice i cały region mogą odrodzić się jak Manchester

  – Chciałbym, by Śląsk w perspektywie dwóch dekad był lepszym miejscem do życia, regionem szerokich możliwości, silnej gospodarki, innowacyjnych firm, dobrze płatnej pracy i czystego środowiska. Inspirację dla tego marzenia stanowi chociażby przykład brytyjskiego Manchesteru – mówi w rozmowie z TŚD premier Mateusz Morawiecki.

  Czytaj więcej o: "Katowice i cały region mogą odrodzić się jak Manchester"
 • Nie ma żadnego kryzysu klimatycznego

  Nie ma żadnego kryzysu klimatycznego

  Nie ma żadnego kryzysu klimatycznego

  Ponad 500 naukowców i ekspertów z całego świata podpisało się pod Europejską Deklaracją Klimatyczną, która podważa tezę o wpływie działalności człowieka na zmiany klimatu. Sygnatariusze dokumentu wskazują, że wcale nie mamy do czynienia z żadnym kryzysem klimatycznym, a walka polityków z emisją CO2 jest szkodliwa i pozbawiona sensu.

  Czytaj więcej o: "Nie ma żadnego kryzysu klimatycznego"
 • Kogo i dlaczego warto popierać

  Kogo i dlaczego warto popierać

  Kogo i dlaczego warto popierać

  Jeśli prezydent Francji namawia ludzi, aby przyjeżdżali protestować w Polsce, może my powinniśmy wysłać wsparcie dla protestujących od wielu miesięcy „żołtych kamizelek”? Warto pamiętać, że ludzie we Francji wyszli na ulice właśnie z powodu kolejnych obciążeń nakładanych na społeczeństwo wynikających z szaleńczej polityki klimatycznej - mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.
  Czytaj więcej o: "Kogo i dlaczego warto popierać"
 • Najskuteczniejsi społeczni inspektorzy pracy

  Najskuteczniejsi społeczni inspektorzy pracy

  Najskuteczniejsi społeczni inspektorzy pracy

  Przedstawiciele „Solidarności” działającej w Tauron Ciepło Zbigniew Judasz i Maciej Rudakowski znaleźli się w gronie laureatów okręgowego etapu konkursu „Najaktywniejszy społeczny inspektor pracy” organizowanego Państwową Inspekcję Pracy. Zbigniew Judasz zajął drugie miejsce, a Maciej Rudakowski trzecie. 

  Czytaj więcej o: "Najskuteczniejsi społeczni inspektorzy pracy"
 • Koniec taniej siły roboczej?

  Koniec taniej siły roboczej?

  Koniec taniej siły roboczej?

  Zapowiedź szybkiego wzrostu płacy minimalnej świadczy o zupełnie innym podejściu obecnej ekipy rządzącej do polityki rynku pracy w porównaniu do poprzednich rządów. To dobra wiadomość, z jednym poważnym zastrzeżeniem. Pracownicy zyskają tylko wówczas, gdy przepisy o najniższym wynagrodzeniu nie będą omijane. 
  Czytaj więcej o: "Koniec taniej siły roboczej?"
 • Zyskali mali i duzi. „Solidarność” miała rację

  Zyskali mali i duzi. „Solidarność” miała rację

  Zyskali mali i duzi. „Solidarność” miała rację

  Z danych GUS wynika, że w pierwszym półroczu zysk netto dużych sklepów wzrósł o 27 proc. Z kolei trwający od wielu lat proces znikania z rynku małych placówek handlowych został niemal całkowicie zahamowany. To prawdziwe efekty ograniczenia handlu w niedziele. Efekty, które od początku przewidywała „Solidarność”.

  Czytaj więcej o: "Zyskali mali i duzi. „Solidarność” miała rację"