Publicystyka

 • Trzech Króli i wolne niedziele

  Trzech Króli i wolne niedziele

  Trzech Króli i wolne niedziele

  Już od 7 lat polscy pracownicy mogą cieszyć się wolnym od pracy świętem Trzech Króli. Dodatkowy dzień wolny nie spowodował ani spowolnienia gospodarki, ani masowych zwolnień pracowników, jak przepowiadali niektórzy pracodawcy i media.

  Czytaj więcej o: "Trzech Króli i wolne niedziele"
 • Płaca minimalna w górę

  Płaca minimalna w górę

  Płaca minimalna w górę

  Od 1 stycznia płaca minimalna wynosi 2100 zł brutto, czyli ok. 1530 zł na rękę. Natomiast minimalna stawka godzinowa to 13,70 zł. Dla wielu pracujących Polaków ustawowe podnoszenie płacy minimalnej i stawki godzinowej wciąż stanowi jedyną szansę na podwyżkę wynagrodzenia.

  Czytaj więcej o: "Płaca minimalna w górę"
 • Kalendarz dni wolnych w 2018 roku

  Kalendarz dni wolnych w 2018 roku

  Kalendarz dni wolnych w 2018 roku

  W 2018 roku roku czeka nas 251 dni roboczych. Święta wolne od pracy w kalendarzu układają się znacznie korzystniej dla pracowników niż w roku ubiegłym.

  Czytaj więcej o: "Kalendarz dni wolnych w 2018 roku"
 • Wyróżnieni, bo szanują pracowników

  Wyróżnieni, bo szanują pracowników

  Wyróżnieni, bo szanują pracowników

  Huta Cynku Miasteczko Śląskie, PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Sosnowcu, Walcownia Metali „Dziedzice”, Tauron Ciepło oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach – te firmy z naszego regionu zostały nagrodzone w dorocznym konkursie Pracodawca Przyjazny Pracownikom.

  Czytaj więcej o: "Wyróżnieni, bo szanują pracowników"
 • Ciągle poniżej średniej

  Ciągle poniżej średniej

  Ciągle poniżej średniej

  Przeciętny Kowalski na swoje potrzeby może wydać mniej niż połowę tego, co mieszkaniec Europy Zachodniej. Nawet w Warszawie płace są niższe od wynagrodzeń, które otrzymują niezbyt zamożni Brytyjczycy, Niemcy czy Francuzi. 

  Czytaj więcej o: "Ciągle poniżej średniej"
 • Silnej gospodarki nie zbudują nam inni

  Silnej gospodarki nie zbudują nam inni

  Silnej gospodarki nie zbudują nam inni

  Kontynuacja programów socjalnych, rozwój oparty o silny, nowoczesny przemysł, aktywna rola państwa w gospodarce oraz współpraca z partnerami społecznymi – to jedne z najważniejszych tez zawartych w expose premiera Mateusza Morawieckiego. W wielu elementach wizja polityki gospodarczej nowego szefa rządu jest spójna z postulatami NSZZ Solidarność.

  Czytaj więcej o: "Silnej gospodarki nie zbudują nam inni"
 • Kobiety też pracują pod ziemią

  Kobiety też pracują pod ziemią

  Kobiety też pracują pod ziemią

  W ciągu ostatnich 20 lat zmieniło się podejście do kobiet pracujących w tej branży. Gdy ja zaczynałam pracę, to mężczyźni patrzyli na kobiety z niedowierzaniem i zastanawiali się, co one robią pod ziemią. Tym dziewczynom, które przychodzą dzisiaj, jest łatwiej, bo nie muszą udowadniać, że swoje obowiązki wykonują równie dobrze jak mężczyźni zatrudnieni na podobnych stanowiskach 

  Czytaj więcej o: "Kobiety też pracują pod ziemią"
 • Będą podwyżki i nowa ustawa dla pracowników sądów

  Będą podwyżki i nowa ustawa dla pracowników sądów

  Będą podwyżki i nowa ustawa dla pracowników sądów

  Akcje protestacyjne Solidarności pracowników sądownictwa przyniosły wymierne efekty. W projekcie przyszłorocznego budżetu przewidziano środki na podwyżki wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej. Związkowcy wspólnie z resortem sprawiedliwości mają też opracować nową ustawę regulującą warunki pracy w sądach i prokuraturze. 

  Czytaj więcej o: "Będą podwyżki i nowa ustawa dla pracowników sądów"
 • Kolej wyjeżdża z bocznego toru?

  Kolej wyjeżdża z bocznego toru?

  Kolej wyjeżdża z bocznego toru?

  Jednym z priorytetowch zadań, jakie stawia przed sobą kolejarska Solidarność, jest wynegocjowanie nowego Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Poprzedni dokument został wypowiedziany kilka lat temu. Związkowcy z Solidarności zwrócili się już do Związku Pracodawców Kolejowych o rozpoczęcie negocjacji w tej sprawie.

  Czytaj więcej o: "Kolej wyjeżdża z bocznego toru?"
 • Umowy o pracę staną się standardem

  Umowy o pracę staną się standardem

  Umowy o pracę staną się standardem

  Jedną z najistotniejszych kwestii jest wprowadzenie domniemania, że każda praca zarobkowa wykonywana jest w ramach stosunku pracy. Odstępstwem od tej zasady będzie praca świadczona w ramach działalności gospodarczej - mówi dr Jakub Szmit, ekspert NSZZ Solidarność w Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy.

  Czytaj więcej o: "Umowy o pracę staną się standardem"