Publicystyka

 • Klauzule społeczne nie działają

  Klauzule społeczne nie działają

  Klauzule społeczne nie działają

  Administracja rządowa i samorządowa tylko w znikomym zakresie stosuje klauzule społeczne w organizowanych przetargach. Tymczasem jest to skuteczny instrument aktywizacji osób bezrobotnych oraz promocji dobrych praktyk na rynku pracy – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.
  Czytaj więcej o: "Klauzule społeczne nie działają"
 • Opieka nad seniorami do poprawki

  Opieka nad seniorami do poprawki

  Opieka nad seniorami do poprawki

  Pomoc państwa w opiece socjalnej nad ludźmi starszymi jest niewystarczająca. Równie duży problem stanowi dezaktywizacja zawodowa osób, które rezygnują z pracy, by opiekować się rodzicami – mówi dr hab. Piotr Broda-Wysocki, politolog i socjolog z Instytutu Politologii UKSW oraz z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie.

  Czytaj więcej o: "Opieka nad seniorami do poprawki"
 • Groźne skutki wypalenia zawodowego

  Groźne skutki wypalenia zawodowego

  Groźne skutki wypalenia zawodowego

  Syndrom wypalenia zawodowego to długotrwały proces wyniszczania fizycznego i psychicznego pracownika. Dotknięte nim osoby tracą zaangażowanie i motywację do pracy, a z czasem również dotychczasowe zdolności do jej wykonywania. 
  Czytaj więcej o: "Groźne skutki wypalenia zawodowego"
 • Przez krzyż do nieba

  Przez krzyż do nieba

  Przez krzyż do nieba

  Zmartwychwstania Chrystusa nie można rozważać bez Jego śmierci na krzyżu. W tym kontekście krzyż nie jest symbolem cierpienia i upokorzenia, lecz znakiem zwycięstwa życia nad śmiercią. 

  Czytaj więcej o: "Przez krzyż do nieba"
 • Źródła tradycji wielkanocnych pisanek

  Źródła tradycji wielkanocnych pisanek

  Źródła tradycji wielkanocnych pisanek

  Najstarsze pokryte wzorami skorupy glinianych jaj pochodzą z Mezopotamii z około 3000 roku przed naszą erą. Symbolizujące początek wszelkiego życia jajko utożsamiane było z krwią jako esencją życia i dlatego pierwotnie barwiono je czyli kraszono głównie na kolor czerwony. Istotny był również kolor zielony – symbol odradzającej się przyrody oraz żółty – kolor słońca i radości.

  Czytaj więcej o: "Źródła tradycji wielkanocnych pisanek"
 • Zestresowany, czyli mniej wydajny

  Zestresowany, czyli mniej wydajny

  Zestresowany, czyli mniej wydajny

  Pracownicy w Polsce należą do najbardziej zestresowanych w Europie. Zdecydowana większość pracodawców lekceważy ten problem, mimo że długotrwały stres odbija się nie tylko na zdrowiu pojedynczych pracowników, ale także na wynikach finansowych firm.

  Czytaj więcej o: "Zestresowany, czyli mniej wydajny"
 • Nie można karać pracowników za to, że zachorowali

  Nie można karać pracowników za to, że zachorowali

  Nie można karać pracowników za to, że zachorowali

  Konfederacja Lewiatan proponuje, aby pierwsze trzy dni zwolnienia lekarskiego były bezpłatne i aby pensję na zwolnieniu lekarskim obniżyć z obowiązujących obecnie 80 proc. do 60 proc. – To nie do przyjęcia. Pracownik nie może być karany za to, że jest chory i korzysta ze zwolnienia lekarskiego – mówi Piotr Nowak, wiceprzewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

  Czytaj więcej o: "Nie można karać pracowników za to, że zachorowali"
 • To się opłaca i pracownikom, i firmie

  To się opłaca i pracownikom, i firmie

  To się opłaca i pracownikom, i firmie

  W Polsce zakładowe programy zdrowotne są bardzo słabo rozpowszechnione. I to pomimo faktu, że inwestycje w takie programy szybko się zwracają, przynosząc wymierne korzyści.

  Czytaj więcej o: "To się opłaca i pracownikom, i firmie"
 • Będą zmiany, ale tylko drobne

  Będą zmiany, ale tylko drobne

  Będą zmiany, ale tylko drobne

  Rządowy program „Rodzina 500+” zaczął obowiązywać 1 kwietnia ubiegłego roku. Do końca lutego wsparciem objętych zostało ponad 3,82 mln dzieci z 2,57 mln rodzin, do których trafiło przeszło 17 mld złotych. – To pierwszy program, który wyrównuje szanse polskich rodzin, pozwala im spokojnie funkcjonować i zaspokajać potrzeby dzieci – mówi prof. Krzysztof Czekaj, socjolog z UŚ.
  Czytaj więcej o: "Będą zmiany, ale tylko drobne"
 • Trump skończył wojnę z węglem

  Trump skończył wojnę z węglem

  Trump skończył wojnę z węglem

  Dekret prezydenta Donalda Trumpa „o niezależności energetycznej” cofa antywęglowe regulacje wprowadzone przez administrację jego poprzednika Baracka Obamy. USA całkowicie zmienia podejście do kwestii redukcji CO2. Od teraz będzie dążyć do produkcji czystej energii, ale w oparciu o krajowe nośniki, czyli m.in. węgiel. 

  Czytaj więcej o: "Trump skończył wojnę z węglem"