Publicystyka

 • Prąd z wiatraków jest tani? Nic bardziej mylnego

  Prąd z wiatraków jest tani? Nic bardziej mylnego

  Prąd z wiatraków jest tani? Nic bardziej mylnego

  Farmy wiatrowe na morzu to najtańsza metoda produkcji energii, a jej cena będzie nadal spadać – ten frazes jak mantrę powtarza większość mediów i polityków. W rzeczywistości ani jedno, ani drugie nie jest prawdą. Zapowiadane przez rząd gigantyczne inwestycje w energetykę offshore to droga wprost do gospodarczej katastrofy. 

  Czytaj więcej o: "Prąd z wiatraków jest tani? Nic bardziej mylnego"
 • Dzień Nauczyciela inny niż dotychczas

  Dzień Nauczyciela inny niż dotychczas

  Dzień Nauczyciela inny niż dotychczas

  Nie wiemy, co nas czeka. Rośnie liczba pracowników oświaty zagrożonych koronawirusem, kolejne szkoły są zamykane, bądź przechodzą na nauczanie zdalne lub hybrydowe. Nauczyciele obawiają się o swoje zdrowie i o dobro uczniów, bo wszyscy mamy świadomość, że nauczanie zdalne nie jest dobrym rozwiązaniem – mówi Lesław Ordon, szef nauczycielskiej  „Solidarności” w naszym regionie.

  Czytaj więcej o: "Dzień Nauczyciela inny niż dotychczas"
 • „Solidarność” w Tenneco coraz silniejsza

  „Solidarność” w Tenneco coraz silniejsza

  „Solidarność” w Tenneco coraz silniejsza

  Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Tenneco, która działa w fabrykach w Stanowicach, w Rybniku i w Czerwionce-Leszczynach, jest coraz liczniejsza. Tylko w tym roku do związku zapisało się ponad 100 kolejnych osób. Pracowników przyciąga do „S” skuteczność liderów tej organizacji. Coraz częściej dostrzegają też inne korzyści z przynależności związkowej.

  Czytaj więcej o: "„Solidarność” w Tenneco coraz silniejsza"
 • Powrót do szkoły, czyli nikt nic nie wie

  Powrót do szkoły, czyli nikt nic nie wie

  Powrót do szkoły, czyli nikt nic nie wie

  W klasie dzieci nie będą musiały nosić maseczek. O obowiązku mierzenia temperatury przed wejściem, czy stosowaniu innych procedur bezpieczeństwa dyrektor szkoły będzie decydował sam. 1 września polskie szkoły mają wrócić do stacjonarnego trybu pracy. 

  Czytaj więcej o: "Powrót do szkoły, czyli nikt nic nie wie"
 • Liczy się skuteczność

  Liczy się skuteczność

  Liczy się skuteczność

  Podwyżki wynagrodzeń, ochrona miejsc pracy podczas epidemii COVID-19 i poprawa dialogu z pracodawcą – to najważniejsze tegoroczne osiągnięcia „Solidarności” z  fabryki Tenneco Automotive Eastern Europe w Gliwicach. W ciągu ostatnich kilku miesięcy do związku zapisało się ponad 100 osób.

  Czytaj więcej o: "Liczy się skuteczność"
 • Polecenie pracodawcy czy wybór pracownika?

  Polecenie pracodawcy czy wybór pracownika?

  Polecenie pracodawcy czy wybór pracownika?

  W najbliższych dniach do konsultacji społecznych powinien trafić rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Mają się w nim znaleźć uregulowania dotyczące pracy zdalnej, tzw. home office. Na początku września przestaną obowiązywać przepisy, które dają pracodawcom możliwość jednostronnego wydawania poleceń dotyczących pracy zdanej.
  Czytaj więcej o: "Polecenie pracodawcy czy wybór pracownika?"
 • Dominik Kolorz: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to pieniądze na własny pogrzeb

  Dominik Kolorz: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to pieniądze na własny pogrzeb

  Dominik Kolorz: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to pieniądze na własny pogrzeb

  W konkluzjach ze szczytu unijnych przywódców potwierdzono, że Polska nie przyjmuje zobowiązania tzw. neutralności klimatycznej do 2050 roku, co dla naszego kraju, a szczególnie dla naszego regionu oznaczałoby gospodarczą katastrofę i trwałe zubożenie społeczeństwa. 

  Czytaj więcej o: "Dominik Kolorz: Fundusz Sprawiedliwej Transformacji to pieniądze na własny pogrzeb"
 • Czołowy ekolog przeprasza za alarmizm klimatyczny

  Czołowy ekolog przeprasza za alarmizm klimatyczny

  Czołowy ekolog przeprasza za alarmizm klimatyczny

  W imieniu ekologów na całym świecie chciałbym oficjalnie przeprosić za straszenie zmianami klimatu – pisze Michael Shellenberger. Jeden z najbardziej znanych i wpływowych amerykańskich aktywistów ekologicznych w swojej nowej książce rozprawia się z mitami i kłamstwami szerzonymi przez alarmistów klimatycznych. 

  Czytaj więcej o: "Czołowy ekolog przeprasza za alarmizm klimatyczny"
 • Najważniejsza jest wiarygodność

  Najważniejsza jest wiarygodność

  Najważniejsza jest wiarygodność

  Polscy pracownicy wiele zawdzięczają prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Czy się to komuś podoba, czy nie, jest to fakt nieulegający wątpliwości. Przed wyborami w 2015 roku jedną z czołowych deklaracji ówczesnego kandydata Andrzeja Dudy było obniżenie wieku emerytalnego, podwyższonego za czasów rządów koalicji Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Ta obietnica została dotrzymana.

  Czytaj więcej o: "Najważniejsza jest wiarygodność"