Pamięć i historia

 • Pamiętamy o tych, którzy odeszli

  Pamiętamy o tych, którzy odeszli

  Pamiętamy o tych, którzy odeszli

  1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, wspominając zmarłych, którzy dostąpili już zbawienia. 2 listopada modlimy się za naszych zmarłych bliskich. W zadumie odwiedzamy ich groby, zanosimy kwiaty i zapalamy znicze. W tych dniach wspominamy także związkowców ze śląsko-dąbrowskiej Solidarności, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku.
  Czytaj więcej o: "Pamiętamy o tych, którzy odeszli"
 • Zwycięskie powstanie

  Zwycięskie powstanie

  Zwycięskie powstanie

  Powstania Śląskie obok Powstania Wielkopolskiego były najbardziej skutecznymi zrywami narodowymi w historii państwa polskiego. Doprowadziły do przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski – podkreśla prof. Zygmunt Woźniczka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego.

  Czytaj więcej o: "Zwycięskie powstanie"
 • Obchody 34. rocznicy tragedii w kopalni Wujek

  Obchody 34. rocznicy tragedii w kopalni Wujek

  Obchody 34. rocznicy tragedii w kopalni Wujek

  Rodziny pomordowanych górników, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz reprezentanci NSZZ Solidarność wzięli udział w obchodach 34. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek.  - Z pełną determinacją będę  bronić tego, żeby elitą Polski byli zwykli obywatele, bo górnicy, którzy zginęli na Wujku, za to oddali swoje życie - mówiła podczas uroczystości premier Beata Szydło.

  Czytaj więcej o: "Obchody 34. rocznicy tragedii w kopalni Wujek"
 • Regionalne obchody grudniowej rocznicy

  Regionalne obchody grudniowej rocznicy

  Regionalne obchody grudniowej rocznicy

  W Zabrzu Zaborzu odbyły się regionalne obchody 34. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Ich uczestnicy mówili o potrzebie otoczenia przez państwo opieką weteranów opozycji antykomunistycznej.

  Czytaj więcej o: "Regionalne obchody grudniowej rocznicy"
 • Prawdziwe poświęcenie

  Prawdziwe poświęcenie

  Prawdziwe poświęcenie

  16 grudnia z inicjatywy Śląskiej Izby Lekarskiej pod kopalnią Wujek w Katowicach odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca bohaterską postawę lekarzy i pielęgniarek oraz wszystkich, którzy ratowali górników rannych podczas pacyfikacji tej kopalni.

  Czytaj więcej o: "Prawdziwe poświęcenie"
 • Nie zdradzę i nie sprzedam

  Nie zdradzę i nie sprzedam

  Nie zdradzę i nie sprzedam

  Jak tysiące działaczy Solidarności został zwolniony z pracy. Od kierownika działu kadr usłyszał: „Dla pana, panie inżynierze nie ma miejsca w Zakładach Chemicznych. Pan stanął z robotnikami”.

  Czytaj więcej o: "Nie zdradzę i nie sprzedam"
 • Wystawa i album o Stanisławie Łaskim

  Wystawa i album o Stanisławie Łaskim

  Wystawa i album o Stanisławie Łaskim

  Rysunki Stanisława Łaskiego w latach komunistycznej dyktatury pomagały ludziom pokonać strach i angażować się w walkę o wolną Polskę - podkreślał Andrzej Rozpłochowski, prezes „Porozumienia Katowickiego 1980 - Stowarzyszenia na Rzecz Pamięci” podczas wernisażu wystawy i prezentacji albumu poświęconego pamięci karykaturzysty.

  Czytaj więcej o: "Wystawa i album o Stanisławie Łaskim"
 • Pamięci Stanisława Łaskiego

  Pamięci Stanisława Łaskiego

  Pamięci Stanisława Łaskiego

  25 listopada o godz. 12.00 w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność odbędzie się wernisaż wystawy oraz prezentacja albumu poświęconego Stanisławowi Łaskiemu – karykaturzyście czasopisma Wolny Związkowiec, niepokornemu artyście, którego prace wyśmiewały głupotę komunistycznej władzy.

  Czytaj więcej o: "Pamięci Stanisława Łaskiego"
 • Święto listopadowe. Tradycja i zwyczaje

  Święto listopadowe. Tradycja i zwyczaje

  Święto listopadowe. Tradycja i zwyczaje

  1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień później, w Zaduszki modlimy się za bliskich zmarłych. Tradycja odwiedzania grobów i zapalania zniczy przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

  Czytaj więcej o: "Święto listopadowe. Tradycja i zwyczaje"