Pamięć i historia

 • Nie zdradzę i nie sprzedam

  Nie zdradzę i nie sprzedam

  Nie zdradzę i nie sprzedam

  Jak tysiące działaczy Solidarności został zwolniony z pracy. Od kierownika działu kadr usłyszał: „Dla pana, panie inżynierze nie ma miejsca w Zakładach Chemicznych. Pan stanął z robotnikami”.

  Czytaj więcej o: "Nie zdradzę i nie sprzedam"
 • Wystawa i album o Stanisławie Łaskim

  Wystawa i album o Stanisławie Łaskim

  Wystawa i album o Stanisławie Łaskim

  Rysunki Stanisława Łaskiego w latach komunistycznej dyktatury pomagały ludziom pokonać strach i angażować się w walkę o wolną Polskę - podkreślał Andrzej Rozpłochowski, prezes „Porozumienia Katowickiego 1980 - Stowarzyszenia na Rzecz Pamięci” podczas wernisażu wystawy i prezentacji albumu poświęconego pamięci karykaturzysty.

  Czytaj więcej o: "Wystawa i album o Stanisławie Łaskim"
 • Pamięci Stanisława Łaskiego

  Pamięci Stanisława Łaskiego

  Pamięci Stanisława Łaskiego

  25 listopada o godz. 12.00 w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność odbędzie się wernisaż wystawy oraz prezentacja albumu poświęconego Stanisławowi Łaskiemu – karykaturzyście czasopisma Wolny Związkowiec, niepokornemu artyście, którego prace wyśmiewały głupotę komunistycznej władzy.

  Czytaj więcej o: "Pamięci Stanisława Łaskiego"
 • Święto listopadowe. Tradycja i zwyczaje

  Święto listopadowe. Tradycja i zwyczaje

  Święto listopadowe. Tradycja i zwyczaje

  1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień później, w Zaduszki modlimy się za bliskich zmarłych. Tradycja odwiedzania grobów i zapalania zniczy przekazywana jest z pokolenia na pokolenie.

  Czytaj więcej o: "Święto listopadowe. Tradycja i zwyczaje"
 • Pamiętajmy o Porozumieniu Katowickim

  Pamiętajmy o Porozumieniu Katowickim

  Pamiętajmy o Porozumieniu Katowickim

  11 września 1980 roku w Hucie Katowice podpisano Porozumienie Katowickie. - Fundamentem naszego porozumienia był zapis umożliwiający organizowanie wolnych związków zawodowych. Dzięki temu powstał NSZZ Solidarność - podkreśla Ireneusz Płocha, uczestnik strajku w Hucie Katowice w 1980 roku.

  Czytaj więcej o: "Pamiętajmy o Porozumieniu Katowickim"
 • Tam rodziła się Solidarność

  Tam rodziła się Solidarność

  Tam rodziła się Solidarność

  Baliśmy się, ale wierzyliśmy w sukces - wspomina Euzebiusz Bogdanik, jeden z uczestników jastrzębskich strajków w 1980 roku, zaangażowany w zaopatrzenie protestujących górników w żywność oraz przekazywanie informacji między kopalniami

  Czytaj więcej o: "Tam rodziła się Solidarność"
 • Był przyjacielem śląsko-dąbrowskiej Solidarności

  Był przyjacielem śląsko-dąbrowskiej Solidarności

  Był przyjacielem śląsko-dąbrowskiej Solidarności

  W piątą rocznicę katastrofy smoleńskiej delegacja śląsko-dąbrowskiej Solidarności złożyła kwiaty przy grobie świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki Marii w krypcie Bazyliki Mariackiej na Wawelu. 

  Czytaj więcej o: "Był przyjacielem śląsko-dąbrowskiej Solidarności"
 • Prezydent wszystkich Polaków

  Prezydent wszystkich Polaków

  Prezydent wszystkich Polaków

  Prof. Lech Kaczyński był działaczem Solidarności, senatorem, posłem, prezesem Najwyższej Izby Kontroli, ministrem sprawiedliwości, prezydentem Warszawy i prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej. Mimo że pełnił najwyższe funkcje państwowe nigdy nie zapomniał o swoich związkowych korzeniach. Do końca pozostał wielkim przyjacielem Solidarności.

  Czytaj więcej o: "Prezydent wszystkich Polaków"
 • Bez niego nie byłoby Solidarności

  Bez niego nie byłoby Solidarności

  Bez niego nie byłoby Solidarności

  Praca, relacje między pracownikami i pracodawcami stały się istotną częścią jego nauczania. Encyklika "Laborem Exercens" poruszająca te problemy ukazała się już w 1981 roku. Jan Paweł II zaznaczył w niej, że celem pracy i jej podmiotem zawsze ma pozostać człowiek i podkreślił, że ludzie pracy muszą mieć prawo do zrzeszania się w wolnych związkach zawodowych.

  Czytaj więcej o: "Bez niego nie byłoby Solidarności"