Pamięć i historia

 • Rocznica strajku w kopalni Piast

  Rocznica strajku w kopalni Piast

  Rocznica strajku w kopalni Piast

  W Bieruniu zakończyły się obchody 35. rocznicy strajku na kopalni Piast. Był to najdłuższy strajk stanu wojennego i najdłuższy podziemny protest w powojennej historii górnictwa. Listy do uczestników uroczystości napisali prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

  Czytaj więcej o: "Rocznica strajku w kopalni Piast"
 • Sztafeta w rocznicę rozpoczęcia strajku w Piaście

  Sztafeta w rocznicę rozpoczęcia strajku w Piaście

  Sztafeta w rocznicę rozpoczęcia strajku w Piaście

  14 grudnia, w 35. rocznicę rozpoczęcia podziemnego strajku w kopalni Piast w Bieruniu zorganizowany został uliczny bieg sztafetowy „Ocalić od zapomnienia” z udziałem m.in. polityków, sportowców, młodzieży i związkowców. Trasa sztafety wiodła sprzed kopalni Piast do Pomnika Krzyża znajdującego się przed kopalnią Wujek.

  Czytaj więcej o: "Sztafeta w rocznicę rozpoczęcia strajku w Piaście"
 • Strajkowali przez 14 dni

  Strajkowali przez 14 dni

  Strajkowali przez 14 dni

  Strajk w kopalni Piast w Bieruniu przeszedł do historii jako najdłuższy podziemny protest w stanie wojennym. Rozpoczął się 14 grudnia. Górnicy wyjechali na powierzchnię dopiero po dwóch tygodniach. Pod ziemią spędzili Święta Bożego Narodzenia.

  Czytaj więcej o: "Strajkowali przez 14 dni"
 • Nadłużej strajkowali na Piaście

  Nadłużej strajkowali na Piaście

  Nadłużej strajkowali na Piaście

  Uroczysta masówka i historyczna rekonstrukcja rozpoczęły dwudniowe obchody upamiętniające 35. rocznice podziemnego strajku w kopalni Piast. 14 grudnia z Bierunia przed kopalnie Wujek przebiegną uczestnicy sztafetowego biegu ulicznego „Ocalić od zapomnienia”.

  Czytaj więcej o: "Nadłużej strajkowali na Piaście"
 • Przypominać o prawdzie

  Przypominać o prawdzie

  Przypominać o prawdzie

  Uroczystości w Zabrzu Zaborzu rozpoczęły regionalne obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Ich uczestnicy mówili o potrzebie pielęgnowania pamięci i głoszenia prawdy o tragicznych wydarzeniach z grudnia 1981 roku.

  Czytaj więcej o: "Przypominać o prawdzie"
 • Pełna lista ofiar stanu wojennego wciąż nie jest znana

  Pełna lista ofiar stanu wojennego wciąż nie jest znana

  Pełna lista ofiar stanu wojennego wciąż nie jest znana

  Aresztowania członków Solidarności, Niezależnego Zrzeszenia Studentów czy Konfederacji Polski Niepodległej rozpoczęły się w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Lista mieszkańców ówczesnego woj. katowickiego, którzy mieli trafić do ośrodków odosobnienia, początkowo liczyła blisko 650 nazwisk. W miarę jak narastał opór społeczeństwa przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, lista się wydłużała. 

  Czytaj więcej o: "Pełna lista ofiar stanu wojennego wciąż nie jest znana"
 • Obchody grudniowej rocznicy w regionie

  Obchody grudniowej rocznicy w regionie

  Obchody grudniowej rocznicy w regionie

  Koncerty, konferencje naukowe, uliczne biegi oraz szereg innych wydarzeń zostanie zorganizowanych w naszym regionie w związku z 35. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji kopalni Wujek. 1 grudnia w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach przedstawiony został harmonogram grudniowych obchodów.

  Czytaj więcej o: "Obchody grudniowej rocznicy w regionie"
 • Pamiętamy o tych, którzy odeszli

  Pamiętamy o tych, którzy odeszli

  Pamiętamy o tych, którzy odeszli

  1 listopada Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych, wspominając zmarłych, którzy dostąpili już zbawienia. 2 listopada modlimy się za naszych zmarłych bliskich. W zadumie odwiedzamy ich groby, zanosimy kwiaty i zapalamy znicze. W tych dniach wspominamy także związkowców ze śląsko-dąbrowskiej Solidarności, którzy odeszli w ciągu ostatniego roku.
  Czytaj więcej o: "Pamiętamy o tych, którzy odeszli"
 • Zwycięskie powstanie

  Zwycięskie powstanie

  Zwycięskie powstanie

  Powstania Śląskie obok Powstania Wielkopolskiego były najbardziej skutecznymi zrywami narodowymi w historii państwa polskiego. Doprowadziły do przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski – podkreśla prof. Zygmunt Woźniczka, historyk z Uniwersytetu Śląskiego.

  Czytaj więcej o: "Zwycięskie powstanie"
 • Obchody 34. rocznicy tragedii w kopalni Wujek

  Obchody 34. rocznicy tragedii w kopalni Wujek

  Obchody 34. rocznicy tragedii w kopalni Wujek

  Rodziny pomordowanych górników, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz reprezentanci NSZZ Solidarność wzięli udział w obchodach 34. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek.  - Z pełną determinacją będę  bronić tego, żeby elitą Polski byli zwykli obywatele, bo górnicy, którzy zginęli na Wujku, za to oddali swoje życie - mówiła podczas uroczystości premier Beata Szydło.

  Czytaj więcej o: "Obchody 34. rocznicy tragedii w kopalni Wujek"