Pamięć i historia

 • Spis deportowanych Górnoślązaków

  Spis deportowanych Górnoślązaków

  Spis deportowanych Górnoślązaków

  W tym roku Oddział IPN w Katowicach zakończy prace nad tworzeniem imiennej listy mieszkańców Górnego Śląska, deportowanych do przymusowej pracy w ZSRR w 1945 roku. Obecnie lista zawiera już 41.300 nazwisk
  Czytaj więcej o: "Spis deportowanych Górnoślązaków"
 • Nie wolno zakłamywać historii

  Nie wolno zakłamywać historii

  Nie wolno zakłamywać historii

  Tutaj przyszli, żeby zdeptać naszą godność. Tu przyszli i strzelali do ludzi. Tu nie było zamieszek. Dość takim słowom w polskiej prasie. To boli mnie, boli te rodziny, które tutaj są. Tak nie wolno. Nie wolno zakłamywać histori mówił podczas uroczystości pod Krzyżem-Pomnikiem Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników z KWK Wujek.

  Czytaj więcej o: "Nie wolno zakłamywać historii"
 • Złożyli wieniec, zostali pobici

  Złożyli wieniec, zostali pobici

  Złożyli wieniec, zostali pobici

  Kazimierz Grzanka wraz z kolegami dotarł pod krzyż ok. godz. 14.00. Wieniec z napisami „Pomordowanym górnikom” i „Precz ze stanem wojennym i Jaruzelskim” jeden z nich schował pod płaszcz. – Udało nam się dojść pod krzyż, powiesić wieniec i pomodlić przez kilka minut. Gdy odchodziliśmy, ZOMO-wcy dostrzegli szarfy. To wystarczyło. Podbiegli do nas i zawlekli do suki – wspomina pan Kazimierz.

  Czytaj więcej o: "Złożyli wieniec, zostali pobici"
 • Rocznica strajku w kopalni Piast

  Rocznica strajku w kopalni Piast

  Rocznica strajku w kopalni Piast

  W Bieruniu zakończyły się obchody 35. rocznicy strajku na kopalni Piast. Był to najdłuższy strajk stanu wojennego i najdłuższy podziemny protest w powojennej historii górnictwa. Listy do uczestników uroczystości napisali prezydent Andrzej Duda i premier Beata Szydło.

  Czytaj więcej o: "Rocznica strajku w kopalni Piast"
 • Sztafeta w rocznicę rozpoczęcia strajku w Piaście

  Sztafeta w rocznicę rozpoczęcia strajku w Piaście

  Sztafeta w rocznicę rozpoczęcia strajku w Piaście

  14 grudnia, w 35. rocznicę rozpoczęcia podziemnego strajku w kopalni Piast w Bieruniu zorganizowany został uliczny bieg sztafetowy „Ocalić od zapomnienia” z udziałem m.in. polityków, sportowców, młodzieży i związkowców. Trasa sztafety wiodła sprzed kopalni Piast do Pomnika Krzyża znajdującego się przed kopalnią Wujek.

  Czytaj więcej o: "Sztafeta w rocznicę rozpoczęcia strajku w Piaście"
 • Strajkowali przez 14 dni

  Strajkowali przez 14 dni

  Strajkowali przez 14 dni

  Strajk w kopalni Piast w Bieruniu przeszedł do historii jako najdłuższy podziemny protest w stanie wojennym. Rozpoczął się 14 grudnia. Górnicy wyjechali na powierzchnię dopiero po dwóch tygodniach. Pod ziemią spędzili Święta Bożego Narodzenia.

  Czytaj więcej o: "Strajkowali przez 14 dni"
 • Nadłużej strajkowali na Piaście

  Nadłużej strajkowali na Piaście

  Nadłużej strajkowali na Piaście

  Uroczysta masówka i historyczna rekonstrukcja rozpoczęły dwudniowe obchody upamiętniające 35. rocznice podziemnego strajku w kopalni Piast. 14 grudnia z Bierunia przed kopalnie Wujek przebiegną uczestnicy sztafetowego biegu ulicznego „Ocalić od zapomnienia”.

  Czytaj więcej o: "Nadłużej strajkowali na Piaście"
 • Przypominać o prawdzie

  Przypominać o prawdzie

  Przypominać o prawdzie

  Uroczystości w Zabrzu Zaborzu rozpoczęły regionalne obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Ich uczestnicy mówili o potrzebie pielęgnowania pamięci i głoszenia prawdy o tragicznych wydarzeniach z grudnia 1981 roku.

  Czytaj więcej o: "Przypominać o prawdzie"
 • Pełna lista ofiar stanu wojennego wciąż nie jest znana

  Pełna lista ofiar stanu wojennego wciąż nie jest znana

  Pełna lista ofiar stanu wojennego wciąż nie jest znana

  Aresztowania członków Solidarności, Niezależnego Zrzeszenia Studentów czy Konfederacji Polski Niepodległej rozpoczęły się w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku. Lista mieszkańców ówczesnego woj. katowickiego, którzy mieli trafić do ośrodków odosobnienia, początkowo liczyła blisko 650 nazwisk. W miarę jak narastał opór społeczeństwa przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, lista się wydłużała. 

  Czytaj więcej o: "Pełna lista ofiar stanu wojennego wciąż nie jest znana"
 • Obchody grudniowej rocznicy w regionie

  Obchody grudniowej rocznicy w regionie

  Obchody grudniowej rocznicy w regionie

  Koncerty, konferencje naukowe, uliczne biegi oraz szereg innych wydarzeń zostanie zorganizowanych w naszym regionie w związku z 35. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego i pacyfikacji kopalni Wujek. 1 grudnia w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach przedstawiony został harmonogram grudniowych obchodów.

  Czytaj więcej o: "Obchody grudniowej rocznicy w regionie"