Pamięć i historia

 • Człowiek nie umiera, gdy pamiętają o nim inni

  Człowiek nie umiera, gdy pamiętają o nim inni

  Człowiek nie umiera, gdy pamiętają o nim inni

  22 września zmarł Marek Ostrowski, przewodniczący Regionalnej Komisji Rewizyjnej Regionu 
  Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność, wieloletni przewodniczący związku w kopalni Anna oraz członek Rady Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „S”. W październiku skończyłby 60 lat.
  Czytaj więcej o: "Człowiek nie umiera, gdy pamiętają o nim inni"
 • 21 postulatów to niezwykłe świadectwo

  21 postulatów to niezwykłe świadectwo

  21 postulatów to niezwykłe świadectwo

  Przed kilkunastoma laty amerykański dziennik „Tribune Chicago” napisał przy okazji rocznicy Sierpnia 80, że „dzięki zrywowi robotników Polacy m.in. korzystają, jak w każdym innym kraju, z telefonów komórkowych”. Ironizując, gdyby w 1980 roku nie doszło do strajków, to dziś nie mielibyśmy komórek?
  – To bardzo mocne uproszczenie. Rodząca się wówczas Solidarność była motywowana daleko ważniejszymi sprawami. Zresztą wtedy jeszcze nikt o komórkach nie słyszał. Motywacją dla strajkujących był posmak wolności, dla którego ludzie zbuntowali się przeciwko systemowi komunistycznemu.
  Czytaj więcej o: "21 postulatów to niezwykłe świadectwo"
 • Wiedzieliśmy, że uczestniczymy w czymś niezwykłym

  Wiedzieliśmy, że uczestniczymy w czymś niezwykłym

  Wiedzieliśmy, że uczestniczymy w czymś niezwykłym

  Popieramy Gdańsk – pod takim hasłem w sierpniu 1980 roku stanął Śląsk i Zagłębie Dąbrowskie. Gdyby strajkujące Wybrzeże nie zostało wsparte przez przez nasz region, sierpień 1980 roku nie zakończyłby się sukcesem robotników. Zdecydowaną większość bohaterów tamtych wydarzeń stanowili młodzi ludzie.

  Czytaj więcej o: "Wiedzieliśmy, że uczestniczymy w czymś niezwykłym"
 • Pamiętamy i dziękujemy za solidarność

  Pamiętamy i dziękujemy za solidarność

  Pamiętamy i dziękujemy za solidarność

  21 sierpnia w parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła odbyło się podsumowanie projektu „Pamiętamy, dziękujemy za solidarność z Solidarnością”. Jego ideą jest przypomnienie o pomocy ludzi dobrej woli dla działaczy śląsko-dąbrowskiej Solidarności represjonowanych w stanie wojennym.

  Czytaj więcej o: "Pamiętamy i dziękujemy za solidarność"
 • Obchody rocznicy strajku w Fazosie

  Obchody rocznicy strajku w Fazosie

  Obchody rocznicy strajku w Fazosie

  21 sierpnia związkowcy z Solidarności i samorządowcy z Tarnowskich Gór upamiętnili 37. rocznicę rozpoczęcia pierwszego na Górnym Śląsku strajku w 1980 roku w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos. Pod pamiątkową tablicą, znajdującą się na terenie nieistniejącego już zakładu, oddali strajkującym hołd i złożyli kwiaty.

  Czytaj więcej o: "Obchody rocznicy strajku w Fazosie"
 • Człowiek, który łączył, a nie dzielił

  Człowiek, który łączył, a nie dzielił

  Człowiek, który łączył, a nie dzielił

  3 czerwca w Żorach pożegnaliśmy Tadeusza Jedynaka, wybitnego działacza Solidarności, sygnatariusza Porozumienia Jastrzębskiego z września 1980 roku. – Był najważniejszą postacią Solidarności na Śląsku. Odszedł znakomity związkowiec, organizator i negocjator. To był człowiek z moralnym kręgosłupem. Dobry, uczciwy i rzetelny – podkreśla Grzegorz Stawski, działacz opozycyjny, drugi obok Tadeusza Jedynaka sygnatariusz Porozumienia Jastrzębskiego.
  Czytaj więcej o: "Człowiek, który łączył, a nie dzielił"
 • Odszedł Tadeusz Jedynak

  Odszedł Tadeusz Jedynak

  Odszedł Tadeusz Jedynak

  31 maja w wieku 68 lat po ciężkiej chorobie zmarł Tadeusz Jedynak, działacz śląsko-dąbrowskiej Solidarności, sygnatariusz Porozumienia Jastrzębskiego z 1980 roku, były poseł na Sejm RP. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 czerwca w Żorach.

  Czytaj więcej o: "Odszedł Tadeusz Jedynak"
 • Spis deportowanych Górnoślązaków

  Spis deportowanych Górnoślązaków

  Spis deportowanych Górnoślązaków

  W tym roku Oddział IPN w Katowicach zakończy prace nad tworzeniem imiennej listy mieszkańców Górnego Śląska, deportowanych do przymusowej pracy w ZSRR w 1945 roku. Obecnie lista zawiera już 41.300 nazwisk
  Czytaj więcej o: "Spis deportowanych Górnoślązaków"
 • Nie wolno zakłamywać historii

  Nie wolno zakłamywać historii

  Nie wolno zakłamywać historii

  Tutaj przyszli, żeby zdeptać naszą godność. Tu przyszli i strzelali do ludzi. Tu nie było zamieszek. Dość takim słowom w polskiej prasie. To boli mnie, boli te rodziny, które tutaj są. Tak nie wolno. Nie wolno zakłamywać histori mówił podczas uroczystości pod Krzyżem-Pomnikiem Krzysztof Pluszczyk, przewodniczący Społecznego Komitetu Pamięci Górników z KWK Wujek.

  Czytaj więcej o: "Nie wolno zakłamywać historii"
 • Złożyli wieniec, zostali pobici

  Złożyli wieniec, zostali pobici

  Złożyli wieniec, zostali pobici

  Kazimierz Grzanka wraz z kolegami dotarł pod krzyż ok. godz. 14.00. Wieniec z napisami „Pomordowanym górnikom” i „Precz ze stanem wojennym i Jaruzelskim” jeden z nich schował pod płaszcz. – Udało nam się dojść pod krzyż, powiesić wieniec i pomodlić przez kilka minut. Gdy odchodziliśmy, ZOMO-wcy dostrzegli szarfy. To wystarczyło. Podbiegli do nas i zawlekli do suki – wspomina pan Kazimierz.

  Czytaj więcej o: "Złożyli wieniec, zostali pobici"