Pamięć i historia

 • Mija 38. rocznica tragedii w kopalni Wujek

  Mija 38. rocznica tragedii w kopalni Wujek

  Mija 38. rocznica tragedii w kopalni Wujek

  W poniedziałek 16 grudnia w Katowicach w 38. rocznicę pacyfikacji kopalni Wujek odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary tej tragedii. W uroczystościach weźmie udział premier Mateusz Morawiecki.

  Czytaj więcej o: "Mija 38. rocznica tragedii w kopalni Wujek"
 • Zomowiec oskarżony o strzelanie do górników z kop. Wujek skazany

  Zomowiec oskarżony o strzelanie do górników z kop. Wujek skazany

  Zomowiec oskarżony o strzelanie do górników z kop. Wujek skazany

  3,5 roku więzienia - taką karę wymierzył 13 grudnia Sąd Okręgowy w Katowicach byłemu członkowi plutonu specjalnego ZOMO Romanowi S., oskarżonemu o strzelanie do górników z kopalni Wujek. Prokurator domagał się 10 lat więzienia. Oskarżony prosił o uniewinnienie. 

  Czytaj więcej o: "Zomowiec oskarżony o strzelanie do górników z kop. Wujek skazany"
 • Regionalne obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

  Regionalne obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

  Regionalne obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

  W Zabrzu Zaborzu odbyły się regionalne uroczystości związane z 38. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Uczestnicy obchodów dziękowali działaczom opozycji, którzy byli wówczas internowani i szykanowani za poświęcenie, odwagę i determinację w walce o wolną Polskę. 

  Czytaj więcej o: "Regionalne obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego"
 • To był przełom

  To był przełom

  To był przełom

  11 listopada świętowaliśmy 101. rocznicą odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę po 123 latach zaborów. Polska wróciła na mapę Europy i świata. 10 listopada przypada inna ważna rocznica we współczesnej historii Polski. To właśnie tego dnia, 39 lat temu Sąd Najwyższy w Warszawie zarejestrował NSZZ „Solidarność”. Był to pierwszy w bloku wschodnim niezależny od państwa i partii komunistycznej związek zawodowy. 

  Czytaj więcej o: "To był przełom"
 • Czas zadumy, czas modlitwy, czas wspomnień

  Czas zadumy, czas modlitwy, czas wspomnień

  Czas zadumy, czas modlitwy, czas wspomnień

  2 listopada obchodzimy Dzień Zaduszny, czyli wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych. Odwiedzając groby rodziny, bliskich, przyjaciół i kolegów, dajemy wyraz swojej pamięci o nich. To czas zadumy nad sensem istnienia i nieuchronnością śmierci, ale przede wszystkim czas modlitwy za dusze zmarłych.
  Czytaj więcej o: "Czas zadumy, czas modlitwy, czas wspomnień"
 • Obchody 35. rocznicy wizyty bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bytomiu

  Obchody 35. rocznicy wizyty bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bytomiu

  Obchody 35. rocznicy wizyty bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bytomiu

  8 października w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bytomiu odprawiona została uroczysta msza święta w 35. rocznicę pobytu błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki w tym mieście. W bytomskim kościele ks. Jerzy odprawił jedną z ostatnich w swoim życiu mszy świętych.
  Czytaj więcej o: "Obchody 35. rocznicy wizyty bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Bytomiu"
 • Ostatnie pożegnanie Kornela Morawieckiego

  Ostatnie pożegnanie Kornela Morawieckiego

  Ostatnie pożegnanie Kornela Morawieckiego

  5 października śp. Marszałek Senior Kornel Morawiecki spoczął na Wojskowym Cmentarzu na warszawskich Powązkach. – Twoje czyny, dobro i wszystko, co nam zostawiłeś, jest silniejsze od śmierci. Ziarno, które zasiałeś, wydało wielki plon – powiedział podczas pogrzebu syn zmarłego, Mateusz Morawiecki, premier RP. – Nie umarłeś cały. Wielkie dzieła, przez to, że dotyczą każdego najmniejszego człowieka, mogą przetrwać ponad czasem – dodał. 

  Czytaj więcej o: "Ostatnie pożegnanie Kornela Morawieckiego"
 • Odszedł Kornel Morawiecki

  Odszedł Kornel Morawiecki

  Odszedł Kornel Morawiecki

  Kornel Morawiecki, twórca Solidarności Walczącej, jeden z legendarnych działaczy podziemia lat 80. nie żyje. Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł 30 września. Miał 78 lat.

  Czytaj więcej o: "Odszedł Kornel Morawiecki"
 • Pamięć o ofiarach dwóch totalitaryzmów

  Pamięć o ofiarach dwóch totalitaryzmów

  Pamięć o ofiarach dwóch totalitaryzmów

  Reprezentanci śląsko-dąbrowskiej "Solidarności", weterani opozycji antykomunistycznej i przedstawiciele władz samorządowych upamiętnili 80. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. – Ślązacy i Zagłębiacy dawali świadectwo polskości i składali daninę krwi hitlerowskim i stalinowskim oprawcom. Dzisiaj, kiedy relatywizuje się najnowszą historię, jesteśmy zobowiązani przypominać prawdę o przyczynach, winie i konsekwencjach II wojny – mówił Eugeniusz Karasiński, szef Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. 

  Czytaj więcej o: "Pamięć o ofiarach dwóch totalitaryzmów"
 • Promocja książek o „Solidarności”

  Promocja książek o „Solidarności”

  Promocja książek o „Solidarności”

  10 września w siedzibie Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” odbyła się promocja 3. tomu Encyklopedii„Solidarności” oraz książki Radykałowie „Solidarności” autorstwa dr Katarzyny Wilczok w Uniwersytetu Śląskiego. W przygotowaniu tomu 3 Encyklopedii „Solidarności” wzięło udział ponad 230 autorów. 
  Czytaj więcej o: "Promocja książek o „Solidarności”"