Ekologia i rozwój

 • Ekologicznie, wygodnie i oszczędnie

  Ekologicznie, wygodnie i oszczędnie

  Ekologicznie, wygodnie i oszczędnie

  Jak wynika z danych Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, dzięki produkcji energii cieplnej w ciepłowni lub elektrociepłowni możemy zredukować średnio o 98 proc. emisję pyłów do atmosfery w porównaniu do przydomowego pieca starego typu, produkując tę samą ilość ciepła. 
  Czytaj więcej o: "Ekologicznie, wygodnie i oszczędnie"
 • Choroby zagrażają pszczołom

  Choroby zagrażają pszczołom

  Choroby zagrażają pszczołom

  W województwie śląskim z roku na rok jest coraz więcej pszczół. Niestety są one coraz mniej odporne na wirusy. Jednym ze sposobów walki z chorobami pszczół jest wymiana starych uli. W tym roku dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w naszym województwie stanęło aż 750 nowych uli.
  Czytaj więcej o: "Choroby zagrażają pszczołom"
 • Ratunek dla Siemianowic Śląskich i innych samorządów

  Ratunek dla Siemianowic Śląskich i innych samorządów

  Ratunek dla Siemianowic Śląskich i innych samorządów

  Ponad 28,7 mln zł będzie kosztowała utylizacja niebezpiecznych odpadów pozostawionych w jednym z magazynów w Siemianowicach Śląskich. Większość środków będzie pochodziła z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. Rozbrojenie bomby ekologicznej stało się możliwe dzięki działaniom rządu, które doprowadziły do zmian w prawie i uruchomienia wparcia finansowego.
   
  Czytaj więcej o: "Ratunek dla Siemianowic Śląskich i innych samorządów"
 • Zbiornik w Goczałkowicach, czyli nasze „śląskie morze”

  Zbiornik w Goczałkowicach, czyli nasze „śląskie morze”

  Zbiornik w Goczałkowicach, czyli nasze „śląskie morze”

  Zbiornik w Goczałkowicach-Zdroju nie tylko zapewnia wodę pitną mieszkańcom województwa śląskiego, a także chroni przed skutkami powodzi i suszy. Zgromadzone w akwenie zasoby wystarczają nawet na 500 bezdeszczowych dni.

  Czytaj więcej o: "Zbiornik w Goczałkowicach, czyli nasze „śląskie morze”"
 • Gdy bocian zostanie w Polsce na zimę

  Gdy bocian zostanie w Polsce na zimę

  Gdy bocian zostanie w Polsce na zimę

  Coraz więcej bocianów nie odlatuje na zimę do ciepłych krajów. Te, które zostaną, mogą potrzebować pomocy. O tym, co zrobić, gdy o tej porze roku zobaczymy bociana, a jakich zachowań należy unikać, opowiedział TŚD Jacek Wąsiński z Leśnego Pogotowia w Mikołowie.
  Czytaj więcej o: "Gdy bocian zostanie w Polsce na zimę"
 • 500 oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli

  500 oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli

  500 oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli

  We wrześniu ruszy kampania edukacyjno-informacyjna „MOGĘ! Zatrzymać SMOG” – Przedszkolaku złap oddech”. Dzięki akcji współfinansowanej przez Samorząd Województwa Śląskiego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach do publicznych przedszkoli trafi 500 oczyszczaczy powietrza.

  Czytaj więcej o: "500 oczyszczaczy powietrza dla przedszkoli"
 • Lekcje przyrody w parku pszczyńskim i na Jurze

  Lekcje przyrody w parku pszczyńskim i na Jurze

  Lekcje przyrody w parku pszczyńskim i na Jurze

  Blisko 370 tys. zł przeznaczył Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na dofinansowanie warsztatów ekologicznych dla dzieci i młodzieży w rozpoczynającym się roku szkolnym. Wsparcie trafi do 6 instytucji zajmujących się edukacją przyrodniczą.
  Czytaj więcej o: "Lekcje przyrody w parku pszczyńskim i na Jurze"
 • Śląsk bardziej zielony niż szary

  Śląsk bardziej zielony niż szary

  Śląsk bardziej zielony niż szary

  Województwo śląskie stereotypowo postrzegane jest jako brudne i szare. Nic bardziej mylnego, to właśnie tutaj znajdują się ogromne połacie lasów i dziesiątki parków, które stanowią blisko 8 proc. powierzchni parkowej w całej Polsce. W sumie na terenie województwa znajduje się ponad 400 parków. Wiele z nich to obiekty zabytkowe.

  Czytaj więcej o: "Śląsk bardziej zielony niż szary"
 • Z myślą o mieszkańcach i środowisku

  Z myślą o mieszkańcach i środowisku

  Z myślą o mieszkańcach i środowisku

  Jak wynika z raportu NIK z 2018 roku, ponad połowa sieci wodociągowych w wielu miastach Polski ma więcej niż 50 lat, a 45 proc. od 25 do 50 lat. Kolejnym problemem jest kiepska jakość wody. Tylko w tym roku na przedsięwzięcia związane z poprawą zaopatrzenia mieszkańców woj. śląskiego w wodę pitną Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach przeznaczył 23 mln zł. 
  Czytaj więcej o: "Z myślą o mieszkańcach i środowisku"