Ekologia i rozwój

 • Wystartowała nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”

  Wystartowała nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”

  Wystartowała nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”

  Nawet 37 tys. zł dotacji na wymianę kopciucha i termomodernizację domu mogą otrzymać osoby o najniższych dochodach w ramach drugiej części programu „Czyste Powietrze” 2.0. Konieczne będzie wydawane przez gminę zaświadczenie o dochodach. Za obsługę wniosku gminy mogą otrzymać nawet 100 zł refundacji. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpoczął 21 października 2020 roku przyjmowanie wniosków.
  Czytaj więcej o: "Wystartowała nowa odsłona programu „Czyste Powietrze”"
 • Opona rozkłada się 100 lat. Nie wyrzucaj jej na śmietnik

  Opona rozkłada się 100 lat. Nie wyrzucaj jej na śmietnik

  Opona rozkłada się 100 lat. Nie wyrzucaj jej na śmietnik

  Nadejście jesieni to dla kierowców sygnał, że już niebawem będzie trzeba wymienić opony w samochodzie na zimowe. Co kilka sezonów pojawia się konieczność zakupu nowego ogumienia, a wraz z nią problem, co zrobić ze starymi oponami. Niestety, wciąż wiele osób wyrzuca je po prostu na śmietnik, zatruwając środowisko i narażając się na finansowe kary. 

  Czytaj więcej o: "Opona rozkłada się 100 lat. Nie wyrzucaj jej na śmietnik"
 • Mobilne Biuro sprawdziło się

  Mobilne Biuro sprawdziło się

  Mobilne Biuro sprawdziło się

  Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zakończył realizację wakacyjnego programu pod nazwą Mobilne Biuro Programu „Czyste Powietrze”. Przez ostatnie trzy miesiące eksperci katowickiego Funduszu odwiedzili ponad 100 gmin znajdujących się na terenie województwa śląskiego

  Czytaj więcej o: "Mobilne Biuro sprawdziło się"
 • Wsiadaj na rower i pomagaj dzieciakom

  Wsiadaj na rower i pomagaj dzieciakom

  Wsiadaj na rower i pomagaj dzieciakom

  Trwa VI edycja ogólnopolskiej akcji „Rower Pomaga”. Jej uczestnicy zamieniają kilometry przejechane na dwóch kółkach na rowery dla dzieciaków z domów dziecka i świetlic środowiskowych. Każdy może się przyłączyć.

  Czytaj więcej o: "Wsiadaj na rower i pomagaj dzieciakom"
 • Kolejne wozy strażackie dla jednostek OSP

  Kolejne wozy strażackie dla jednostek OSP

  Kolejne wozy strażackie dla jednostek OSP

  Dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Ochotnicza Straż Pożarna w Mysłowie w gminie Koziegłowy otrzymała nowy wóz ratowniczo-gaśniczy. Do końca tego roku podobne pojazdy przekazane zostaną ponad 30 jednostkom OSP.

  Czytaj więcej o: "Kolejne wozy strażackie dla jednostek OSP"
 • Cała Polska sadzi drzewa

  Cała Polska sadzi drzewa

  Cała Polska sadzi drzewa

  18 września na terenie całej Polski zorganizowana została akcja sadzenia drzew. Leśnicy ze wszystkich nadleśnictw rozdali w sumie milion sadzonek. Celem akcji jest przypominanie o znaczeniu drzew dla zdrowia ludzi i zachęcanie do ich sadzenia na prywatnych posesjach. 
  Czytaj więcej o: "Cała Polska sadzi drzewa"
 • Program „Moja Woda” najpopularniejszy na Śląsku

  Program „Moja Woda” najpopularniejszy na Śląsku

  Program „Moja Woda” najpopularniejszy na Śląsku

  Województwo śląskie znalazło się na pierwszym miejscu pod względem zainteresowania programem „Moja Woda”. W ciągu dwóch miesięcy funkcjonowania programu do  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach trafiło blisko 3 tys. wniosków na łączną kwotę ponad 13,2 mln zł. Całkowity budżet programu to 100 mln zł.

  Czytaj więcej o: "Program „Moja Woda” najpopularniejszy na Śląsku"
 • Mobilne biuro programu „Czyste Powietrze”

  Mobilne biuro programu „Czyste Powietrze”

  Mobilne biuro programu „Czyste Powietrze”

  4800 przejechanych kilometrów, 2100 konsultacji i ponad 200 złożonych wniosków o dofinansowanie – to efekty działalnosci Mobilnego Biura programu „Czyste Powietrze” podczas wakacji. Z powodu dużego zainteresowania zdecydowano się przedłużyć działalność biura do końca września.

  Czytaj więcej o: "Mobilne biuro programu „Czyste Powietrze”"
 • Czysta i tania energia z gazu koksowniczego

  Czysta i tania energia z gazu koksowniczego

  Czysta i tania energia z gazu koksowniczego

  Na terenie Koksowni Radlin trwa budowa jednego z najnowocześniejszych bloków energetycznych w Polsce. Inwestycja stanowi część planu modernizacyjnego koksowni. Projekt zostanie zrealizowany przy pomocy finansowej WFOŚiGW w Katowicach, który udzielił spółce JSW Koks SA, właścicielowi Koksowni Radlin, pożyczki wynoszącej przeszło 34 mln zł.

  Czytaj więcej o: "Czysta i tania energia z gazu koksowniczego"