Chodzi o to zwłaszcza

 • Czyja to wina?

  Czyja to wina?

  Czyja to wina?

  Okazuje się, że w miejscach, w których zlikwidowano fotoradary, liczba wypadków wzrosła o 10 proc., rannych o 12 proc., a zabitych o 6 proc. W miesiącach letnich, gdy noga na pedale gazu jest znacznie cięższa niż w innych porach roku, wypadków było więcej o 24 proc. 

  Czytaj więcej o: "Czyja to wina?"
 • Co Polacy kochają?

  Co Polacy kochają?

  Co Polacy kochają?

  Ostatnio obok nagłówków kuszących zdaniem, że Polacy coś tam pokochali, pojawiły się nowe, mówiące, że Polacy są na coś wściekli. W dalszej części tekstu jest takie samo robienie wody z mózgu, ale tytuł trafia do tych, którzy kochają narzekać, że Polacy kochają narzekać

  Czytaj więcej o: "Co Polacy kochają?"
 • Warto być sceptycznym

  Warto być sceptycznym

  Warto być sceptycznym

  Przez wygodnictwo pozwalamy, aby inni myśleli za nas. W niećwiczonym mózgu obumierają neurony i stajemy się coraz durniejsi zupełnie dosłownie.

  Czytaj więcej o: "Warto być sceptycznym"
 • Witamy na tym świecie

  Witamy na tym świecie

  Witamy na tym świecie

  Zważyć, zmierzyć, ponumerować, zarejestrować, zaszufladkować. Ludzki padół wita nowo narodzone dzieci łzami szczęścia rodziców i uśmiechem położnych, ale już za progiem na maluchy czai się biurokracja. Najpierw szpitalna. Wpisuje wagę, wzrost, punktację w skali Apgar. Dwa celne wkłucia i ponownie do mamusi. Dane nowego obywatela trafiły do kartoteki. Machina ruszyła. 
  Czytaj więcej o: "Witamy na tym świecie"
 • Niesmak pozostał

  Niesmak pozostał

  Niesmak pozostał

  Katolicka Agencja na Rzecz Rozwoju (CAFOD) wyliczyła, że żyjąca w Europie krowa dostaje w postaci dopłat do rolnictwa z Unii Europejskiej 2,2 dolara dziennie. To oznacza, że każda europejska mućka i krasula jest bogatsza od 3,5 mliliarda ludzi żyjących w biedniejszych częściach globu, czyli od prawie połowy ludzkości.
   
  Czytaj więcej o: "Niesmak pozostał"
 • Kto choruje, niech nie je

  Kto choruje, niech nie je

  Kto choruje, niech nie je

  Przedstawiciel organizacji pracodawców mógł pójść jeszcze dalej i powiedzieć, że skoro chory nie pracuje, to nic mu się nie należy. Wyzdrowieje, to odrobi. Nie wyzdrowieje, trudno. Tak chce niewidzialna ręka rynku i jak najbardziej widzialna jakość służby zdrowia.

  Czytaj więcej o: "Kto choruje, niech nie je"
 • Gdyby historia potoczyła się nieco inaczej

  Gdyby historia potoczyła się nieco inaczej

  Gdyby historia potoczyła się nieco inaczej

  A gdyby tak historia potoczyła się nieco inaczej i dotychczas nikt nie wynalazłby silnika  spalinowego, a my nadal  przemieszczalibyśmy się konno lub pieszo? Świat z pewnością wyglądałby inaczej. Niemniej jestem w stanie uznać za prawdopodobne, że nie byłyby to różnice ogromne. Konie na raty, wierzchowce w leasingu, używane szkapy z Niemiec.

  Czytaj więcej o: "Gdyby historia potoczyła się nieco inaczej"
 • Uczciwy, czyli dziwak

  Uczciwy, czyli dziwak

  Uczciwy, czyli dziwak

  Gdy już dopnę ostatni guzik w ostatniej warstwie ubranka, okazuje się, że w międzyczasie latorośl nawaliła w pieluchę. Wtedy opcje są dwie: przewinąć i jeszcze raz mordować się z ubieraniem, albo spacerować wyłącznie zgodnie z kierunkiem wiatru. Druga opcja, choć kusząca, z oczywistych względów odpada. 

  Czytaj więcej o: "Uczciwy, czyli dziwak"
 • A więc wiosna

  A więc wiosna

  A więc wiosna

  Algorytm jest prosty: gniazdo, prokreacja, inkubacja i na świat przychodzą pisklęta. Potem już żmudna życiowa rutyna, którą sami dobrze znamy: załatwianie żarcia dla progenitury, nauka latania i ochrona przed innymi istotami żywymi, które w ptasim potomstwie dostrzegają wyłącznie walory kaloryczne. Później znaczna część tych latających, jeśli przetrwa czas nauki, udaje się na emigrację.

  Czytaj więcej o: "A więc wiosna"
 • To co naprawdę ważne

  To co naprawdę ważne

  To co naprawdę ważne

  Gdy wzrosną nam rachunki za prąd, spora część z nas straci robotę, gospodarka popadnie w stagnację to problem, czy w Brukseli siedzi Donald, czy Jacek, naprawdę nie będzie miał najmniejszego znaczenia.

  Czytaj więcej o: "To co naprawdę ważne"