Chodzi o to zwłaszcza

 • Święto demokracji

  Święto demokracji

  Święto demokracji

  Mam poczucie, że po raz kolejny ktoś zabawił się moim kosztem, udając, że to właśnie dla mnie cała ta zabawa jest organizowana. Znów mam wrażenie, że zostałem ograny w grze, w której w mojej talii kart były same dwójki, a na mojej kostce do gry wyłącznie pola z jedną kropką. 

  Czytaj więcej o: "Święto demokracji"
 • Poczekamy, zobaczymy

  Poczekamy, zobaczymy

  Poczekamy, zobaczymy

  Od pierwszego października kierowcy samochodów nie muszą już wozić ze sobą dowodów rejestracyjnych i kartonika potwierdzającego posiadanie polisy OC. I wszystko byłoby fajnie, gdyby nie fakt, że te dokumenty były potrzebne nie tylko podczas policyjnych kontroli. 

  Czytaj więcej o: "Poczekamy, zobaczymy"
 • Radny? Nie znam

  Radny? Nie znam

  Radny? Nie znam

  No i zaczęło się. Liście żółkną, brązowieją i spadają, za to na drzewach oraz na słupach i na ścianach zwisają plakaty z wizerunkami kandydatów do władzy. Foto twarzy, imię, nazwisko, ugrupowanie. Jesień. Złota, polska jesień – chciałoby się powiedzieć.

  Czytaj więcej o: "Radny? Nie znam"
 • List z urzędu

  List z urzędu

  List z urzędu

  Parę paragrafów, garść odsyłaczy do ustaw i rozporządzeń oraz kilka zdań tej okropnej formalno-urzędniczej nowomowy. Pouczono mnie, że zgodnie z paragrafem takim i takim mam prawo do zażalenia w takim i takim referacie. Innymi słowy władza spełniła swój prawny obowiązek i obywatela poinformowała. Co prawda owa informacja niewiele obywatelowi wyjaśniła, ale to już problem jego, a nie władzy.

  Czytaj więcej o: "List z urzędu"
 • Czeski tornister i chiński piórnik

  Czeski tornister i chiński piórnik

  Czeski tornister i chiński piórnik

  Nie mogłem się doczekać, kiedy założę na plecy tornister. Do tornistra rodzice załatwili u naszych południowych sąsiadów bonus w postaci wiecznego pióra Żaczek. Jak się później okazało, wieczne ono było jak przyjaźń polsko-radziecka, ale i tak lepsze niż trudno dostępne i jeszcze trudniejsze w codziennym użytkowaniu pióra naszej, krajowej produkcji.

  Czytaj więcej o: "Czeski tornister i chiński piórnik"
 • Gdy działamy razem

  Gdy działamy razem

  Gdy działamy razem

  Przeczytałem niedawano artykuł o solidarności meksykańskich pracowników zatrudnionych na budowie w USA. W chwili, gdy pracodawca bez wyraźnego powodu zwolnił kilku z nich, reszta liczącej ok. 100 osób grupy po prostu odłożyła narzędzia i z podniesionymi głowami opuściła plac budowy. Widać, że gdy działamy razem, jesteśmy w stanie robić rzeczy niezwykłe.
  Czytaj więcej o: "Gdy działamy razem"
 • Bieszczadzki chleb

  Bieszczadzki chleb

  Bieszczadzki chleb

  Z tamtej wycieczki zapamiętałem morze traw na połoninach, dzicz, pustą niezabudowaną niczym przestrzeń, jakże różną od Beskidów i innych polskich gór oraz ten chleb właśnie. Powszedni, choć dostarczany do sklepu tylko dwa razy w tygodniu.

  Czytaj więcej o: "Bieszczadzki chleb"
 • Piłka nożna to prosta gra

  Piłka nożna to prosta gra

  Piłka nożna to prosta gra

  Angielska federacja piłkarska została ukarana przez FIFA grzywną w wysokości 70 tys. franków za to, że piłkarze w meczu z reprezentacją Szwecji założyli nieautoryzowane skarpetki.

  Czytaj więcej o: "Piłka nożna to prosta gra"
 • Wracamy na ziemię

  Wracamy na ziemię

  Wracamy na ziemię

  Nie wiem, czy uda się naszym wyjść z grupy, czy też zgodnie z XXI-wieczną tradycją w drugim meczu biało-czerwoni polegną jak w pierwszym i zostanie im już tylko mecz trzeci, ostatni. Wolałbym tego nie oglądać po raz kolejny. Mimo 12-letniej przerwy.

  Czytaj więcej o: "Wracamy na ziemię"
 • Marzeń szczyt

  Marzeń szczyt

  Marzeń szczyt

  Maluch był niespełnionym marzeniem milionów. Wiem, że dziś to brzmi  komicznie. Niemniej tak było, a w każdym razie ja tak zapamiętałem.

  Czytaj więcej o: "Marzeń szczyt"