Chodzi o to zwłaszcza

 • Rzeczy niezmienne

  Rzeczy niezmienne

  Rzeczy niezmienne

  Jeszcze nie utrwaliłem w pamięci informacji, że stan rzeki Odry układał się w strefie stanów niskich i w Raciborzu Miedoni w ciągu ostatniej doby ubyło siedem, a już słychać sygnał czasu z Laboratorium Czasu i Częstotliwości i po ostatnim szóstym sygnale, która oznacza godzinę dwunastą, rozlega się dzwon, później słychać kroki trębacza. Brzmią tak wyraźnie, jakby zaraz miał zakraść się do kuchni i wycyganić od babci placka na poczet odtrąbienia hejnału, ale to tylko złudzenie.

  Czytaj więcej o: "Rzeczy niezmienne"
 • O racji lub jej braku nie decyduje liczba lajków

  O racji lub jej braku nie decyduje liczba lajków

  O racji lub jej braku nie decyduje liczba lajków

  Ciężko jest lubić Donalda Trumpa, z jego aroganckim usposobieniem, śmieszną grzywką i pomarańczową cerą. Znacznie łatwiej kibicować drobnej dziewczynce z warkoczykiem, która ze łzami w oczach nawołuje do dbania o środowisko. Jednak świat jest bardziej skomplikowany niż szkolny konkurs na najsympatyczniejszego ucznia.

  Czytaj więcej o: "O racji lub jej braku nie decyduje liczba lajków"
 • Dawno temu, podczas ferii zimowych

  Dawno temu, podczas ferii zimowych

  Dawno temu, podczas ferii zimowych

  W piątek po ostatniej lekcji wróciłem do domu z zamiarem rozpoczęcia ferii na sportowo. Wziąłem narty i ruszyłem na pobliską górkę. Dwa tygodnie ferii zimowych spędziłem w łóżku, w przerwach pomiędzy czytaniem książek, obserwując różnicę pomiędzy wielkością zwichniętego kolana, a tego zdrowego i zmieniając okłady.

  Czytaj więcej o: "Dawno temu, podczas ferii zimowych"
 • Zakopcone umysły

  Zakopcone umysły

  Zakopcone umysły

  Organizatorzy powinni mieć świadomość, że kilka tysięcy złotych to dla wielu ludzi kwota nieosiągalna. Równie dobrze można by od nich żądać kilku milionów. Dla tych ludzi to żadna różnica. 

  Czytaj więcej o: "Zakopcone umysły"
 • No i wykrakałem

  No i wykrakałem

  No i wykrakałem

  Pewien mieszkaniec Krakowa został skazany na miesiąc ograniczenia wolności za palenie w piecu węglem i drewnem. Nawet gdyby napalił w kominku drewnem, albo miał zbudowany w ogródku wędzarnik i wędził tam mięso w dymie z drewna bukowego, też zostałby ukarany. Legalnie mógłby za to opalić nad kuchenką gazową kuraka z resztek piór.

  Czytaj więcej o: "No i wykrakałem"
 • Dysonans poznawczy

  Dysonans poznawczy

  Dysonans poznawczy

  Zanim zaczniemy martwić się, że zaleje nas woda z topniejących lodowców, warto upewnić się, czy ktoś nie próbuje nam zrobić wody z mózgu. Nasi zachodni sąsiedzi są absolutnymi liderami pod względem inwestycji w tzw. zieloną energię. Inwestycje te są finansowane przez społeczeństwo, które w rachunkach za prąd zrzuca się na budowę nowych wiatraków i paneli fotowoltaicznych. Co roku to ponad 30 mld euro. A kto te farmy wiatrowe buduje i zgarnia gigantyczne subwencje? Raczej nie emeryci czy pracownicy budżetówki. 

  Czytaj więcej o: "Dysonans poznawczy"
 • Powyborcza wyliczanka

  Powyborcza wyliczanka

  Powyborcza wyliczanka

  178 kandydatów, którzy nie zasiadali w sejmowych ławach w poprzedniej kadencji, uzyskało mandaty w wyborach 13 października.1182 mieszkańców Tczewa oddało swoje głosy na Sławomira Neumana. 0,03 proc., czyli 5448 głosów w sumie zebrał Komitet Wyborczy Akcja Zawiedzionych Emerytów i Rencistów. 4205 głosów – tyle wystarczyło kandydatowi z SLD w okręgu jeleniogórskim Robertowi Obazowi, aby zdobyć mandat poselski. 

  Czytaj więcej o: "Powyborcza wyliczanka"
 • Historia się powtarza

  Historia się powtarza

  Historia się powtarza

  Nazwa „Młodzieżowy Strajk Klimatyczny”do złudzenia przypomina sowieckie słowopotwory. Oczywiście nic się tu nie zgadza. Ani to strajk, ani klimatyczny, lecz antywęglowy i nie jest organizowany przez młodzież, lecz przez dorosłych

  Czytaj więcej o: "Historia się powtarza"
 • Ekologia i ekobiznes

  Ekologia i ekobiznes

  Ekologia i ekobiznes

  Dla jednych urlop to smażenie się na plaży, dla innych wyjazd do rodziny na wieś lub po prostu czas, kiedy dzieci jadą na wakacje i wreszcie można we względnym spokoju trochę w domu posiedzieć. Jednak czasem zdarza się tak, że zamiast wyczekiwać urlopu z utęsknieniem, czekamy z rosnącym niepokojem. Tak dzieje się, gdy z ust małżonki padnie złowieszcze słowo „remont”. 
  Czytaj więcej o: "Ekologia i ekobiznes"
 • 30 lat na to czekaliśmy

  30 lat na to czekaliśmy

  30 lat na to czekaliśmy

  Każdy wie, że na dłuższą metę nie da się żyć wydając więcej, niż się zarabia. Ale są ekonomiści, którzy powiedzą, że w przypadku budżetu państwa ta zasada nie jest taka oczywista, że zarządzanie budżetem państwa to skomplikowana sprawa i oczywiste oczywistości nie działają tak, jak w przypadku przeciętnego gospodarstwa domowego. Czyżby?

  Czytaj więcej o: "30 lat na to czekaliśmy"