Chodzi o to zwłaszcza

 • Wszystkie zwierzęta są równe?

  Wszystkie zwierzęta są równe?

  Wszystkie zwierzęta są równe?

  Bohaterowie szczepionkowej afery to po prostu mali, słabi ludzie. Gdy tylko nadarzyła się okazja, wykorzystali swoją pozycję i wepchnęli się w kolejkę. Wyszła na jaw ich peerelowska mentalność, w której takie „kombinowanie” i „załatwiactwo” jest zupełnie naturalnym, domyślnym zachowaniem.

  Czytaj więcej o: "Wszystkie zwierzęta są równe?"
 • Miesięczny zamiast auta

  Miesięczny zamiast auta

  Miesięczny zamiast auta

  Moja nastoletnia igła musiała odwiedzić warsztat i byłem zmuszony rano podreptać na przystanek. W autobusie walka z pandemią pełną gębą. Na szybach przyklejone covidowe plakaty, a na oparciu co drugiego siedzenia przyklejona kartka, że siadać nie wolno, bo dystans społeczny. Jednak już na pierwszym przystanku wszystkie miejsca siedzące były zajęte i kartki zniknęły, przysłonięte plecami siedzących pasażerów.

  Czytaj więcej o: "Miesięczny zamiast auta"
 • Lato z komarami

  Lato z komarami

  Lato z komarami

  Gdzie był rząd, ja się pytam, gdy te komarzyce jaja znosiły? To wina drugiego, czy pierwszego PiS-u? A może to efekt wieloletnich zaniedbań PO i PSL? Może wystarczyło nie kraść, a dziś by nas nie swędziało? A może parę lat temu należało dać nadzór nad likwidacją komarów komuś kompetentnemu, a nie osobnikowi, którego jedyną kompetencją jest wierność partii i prezesowi?

  Czytaj więcej o: "Lato z komarami"
 • Budowa cepa

  Budowa cepa

  Budowa cepa

  Alboś za naszym, alboś przeciw, bo zagłosowałeś nie na naszego. Proste? Proste jak budowa cepa. Dwa złączone rzemieniem kije. Jeden dłuższy, drugi krótszy. Trzymając za dłuższy, młóci się krótszym.

  Czytaj więcej o: "Budowa cepa"
 • Epidemia idiotów

  Epidemia idiotów

  Epidemia idiotów

  Niedawno w Gliwicach jakiś anonimowy kretyn zdemolował samochód pielęgniarki. Gdy epidemia dotknęła górników, anonimowi idioci rozwinęli skrzydła na internetowych forach.
   
  Czytaj więcej o: "Epidemia idiotów"
 • Media w czasach zarazy

  Media w czasach zarazy

  Media w czasach zarazy

  COVID-19 to znakomita okazja dla wielu „inżynierów społecznych”, aby poćwiczyć, jak ludzie są odporni na medialne manipulacje, jak sterować reakcjami dużych grup społecznych, jak wywołać panikę oraz jak to wszystko zmonetyzować.

  Czytaj więcej o: "Media w czasach zarazy"
 • Rynek pracownika?

  Rynek pracownika?

  Rynek pracownika?

  Na naszym rynku pracy wbrew pozorom w ostatnich latach niewiele się zmieniło, choć na każdym kroku słyszymy o tzw. „rynku pracownika”.

  Czytaj więcej o: "Rynek pracownika?"
 • Europa powtarza błędy upadłych imperiów

  Europa powtarza błędy upadłych imperiów

  Europa powtarza błędy upadłych imperiów

  Coś się kończy, gdzie indziej coś się zaczyna. Unia Europejska nie jest wyjątkiem. Nowoczesna, bogata i na tyle zepsuta, żeby powtórzyć losy upadłych imperiów z przeszłości. O tym, jak koncertowo załatwiła swój przemysł, swoje rolnictwo i swoją przyszłość, będą kiedyś dzieci dowiadywać się z podręczników. Oczywiście nie będą to zwoje papirusowe, gliniane tabliczki czy książki, ale inne nośniki wiedzy. 

  Czytaj więcej o: "Europa powtarza błędy upadłych imperiów"
 • Szyneczka ofiarą polityki klimatycznej?

  Szyneczka ofiarą polityki klimatycznej?

  Szyneczka ofiarą polityki klimatycznej?

  W unijnej polityce klimatycznej nie chodzi tylko o to, żeby zamknąć kopalnie i elektrownie węglowe, ale żeby wywrócić nasze życie do góry nogami w każdym jego aspekcie. Debata o podatku od mięsa w europarlamencie to jeden z pierwszych, ale na pewno nie ostatni dowód na potwierdzenie tej tezy. 

  Czytaj więcej o: "Szyneczka ofiarą polityki klimatycznej?"
 • Rzeczy niezmienne

  Rzeczy niezmienne

  Rzeczy niezmienne

  Jeszcze nie utrwaliłem w pamięci informacji, że stan rzeki Odry układał się w strefie stanów niskich i w Raciborzu Miedoni w ciągu ostatniej doby ubyło siedem, a już słychać sygnał czasu z Laboratorium Czasu i Częstotliwości i po ostatnim szóstym sygnale, która oznacza godzinę dwunastą, rozlega się dzwon, później słychać kroki trębacza. Brzmią tak wyraźnie, jakby zaraz miał zakraść się do kuchni i wycyganić od babci placka na poczet odtrąbienia hejnału, ale to tylko złudzenie.

  Czytaj więcej o: "Rzeczy niezmienne"