Alstom Konstal wznowił produkcję

Po postojach spowodowanych epidemią koronawirusa chorzowska spółka Alstom Konstal na początku maja wznowiła produkcję. Bezpieczna praca na trzy zmiany jest możliwa dzięki porozumieniu zawartemu z pracodawcą przez zakładową „Solidarność” i inne organizacje związkowe 18 maja.
 
Karol Pluszczyk, przewodniczący „S” w Alstom Konstal podkreśla, że pracownicy produkcyjni wrócili już z postojowego i z urlopów. – Żeby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, podpisaliśmy porozumienie zmieniające czas pracy. Chodziło o to, żeby osoby z poszczególnych zmian nie miały ze sobą żadnego kontaktu. Uruchomione zostało także dodatkowe wejście do zakładu – mówi.
 
Jak informuje Pluszczyk, pierwsza zmiana kończy się o godz. 14.00, a druga rozpoczyna się o godz. 15.00. Natomiast pracownicy nocnej zmiany przychodzą na 24.00 i pracują do 5.00 rano. W trakcie przerw między zmianami przeprowadzana jest dezynfekcja całego zakładu, m.in hal produkcyjnych, stołówek i korytarzy. Oprócz tego, każdy pracownik po zakończeniu pracy, ma obowiązek zdezynfekowania używanych przez siebie narzędzi.
 
– To dobre rozwiązanie. Pozwala na ochronę pracowników i utrzymanie produkcji. Jeśli okaże się, że ktoś został zakażony, nie ma konieczności zatrzymywać całego zakładu. I co najważniejsze, skrócenie czasu pracy nie pociągnęło za sobą obniżenia wynagrodzeń –podkreśla Karol Pluszczyk.
 
Przewodniczący zaznacza, że zakład nie działa jeszcze na 100 proc. swoich możliwości. – Nie wszystkie części docierają na czas, ale najtrudniejszy okres mamy już za sobą – dodaje. To właśnie brak komponentów do produkcji stanowił największy problem w momencie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Kiedy nie było pracy, pracownicy albo mogli pójść na postojowe, za które otrzymywali 100 proc. stawki zasadniczej, lecz bez dodatków i premii, albo skorzystać z urlopu. – Uzgodniliśmy z pracodawcą, że osoby, które pójdą na urlop, wcześniej niż zwykle otrzymają premię wakacyjną – podkreśla Karol Pluszczyk. Premia wakacyjna wynosi blisko 3,2 tys. zł brutto i została zagwarantowana pracownikom firmy w zakładowym układzie zbiorowym pracy.
 
Ze względu na zakończenie części projektów, m.in. produkcji wagonów metra do Dubaju, spółka pozbywa się pracowników firm zewnętrznych i osób samozatrudnionych. Natomiast pracownikom zatrudnionym na czas określony umowy nie są przedłużane. – Ten proces rozpoczął się jeszcze przed epidemią koronawirusa. Ci pracownicy teraz przychodzą do związku i proszą o wsparcie, ale gdy proponowaliśmy im, żeby się zapisywali do „Solidarności”, to w większości odmawiali. Dla nas priorytetem jest ochrona naszych członków. Wśród pracowników zatrudnionych na czas określony też są członkowie „S” i walczymy o ich miejca pracy – mówi przewodniczący.
 
Chorzowska spółka Alstom Konstal zatrudnia ok. 1100 pracowników etatowych. Produkuje pojazdy szynowe, głównie wagony metra, wagony kolejowe i kompletne pociągi. Zakład należy do francuskiego koncernu Alstom.
 
aga
źródło foto: materiały prasowe Alstom