Aktualności

 • Śledztwo w sprawie Praktikera

  Śledztwo w sprawie Praktikera

  Śledztwo w sprawie Praktikera

  Prokuratura Okręgowa w Katowicach rozpoczęła śledztwo w sprawie firmy Praktiker Polska. Dramatyczną sytuacją pracowników tej sieci marketów budowlanych zajęła się również Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Katowicach.
  Czytaj więcej o: "Śledztwo w sprawie Praktikera"
 • Czekają na rozmowy z ministrem

  Czekają na rozmowy z ministrem

  Czekają na rozmowy z ministrem

  13 czerwca ma dojść do spotkania przedstawicieli związków zawodowych z Polskiej Grupy Górniczej z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim. Od rezultatów tych rozmów zależy, czy w spółce rozpocznie się spór zbiorowy.
  Czytaj więcej o: "Czekają na rozmowy z ministrem"
 • Będzie protest pracowników sanepidów

  Będzie protest pracowników sanepidów

  Będzie protest pracowników sanepidów

  Najprawdopodobniej jeszcze w czerwcu Solidarność z sanepidów zorganizuje akcję protestacyjną przed Sejmem. Związkowcy sprzeciwiają się forsowanej przed Ministerstwo Rolnictwa reformie systemu kontroli bezpieczeństwa żywności. Szacują, że w jej efekcie pracę straci nawet 4 tys. pracowników Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a żywność trafiająca na nasze stoły nie będzie należycie badana.

  Czytaj więcej o: "Będzie protest pracowników sanepidów"
 • Pracownicy sanepidów zapowiadają protesty

  Pracownicy sanepidów zapowiadają protesty

  Pracownicy sanepidów zapowiadają protesty

  Reforma forsowana przez Ministerstwo Rolnictwa oznacza, że bezpieczeństwem żywności będą zajmować się weterynarze. Kolejnym jej skutkiem będzie likwidacja sanepidów i zwolnienia pracowników – alarmują związkowcy z Państwowej Inspekcji Sanitarnej i zapowiadają protesty.

  Czytaj więcej o: "Pracownicy sanepidów zapowiadają protesty"
 • Kolejne zwolnienia

  Kolejne zwolnienia

  Kolejne zwolnienia

  Od 30 maja trwają zwolnienia grupowe w zakładach spółki Kopex SA – Kombajny zabrzańskie, przenośniki Ryfama oddział w Zabrzu (dawna Kopex Machinery S.A. w Zabrzu i Rybniku). Pracę straci 218 pracowników. Dzięki staraniom strony związkowej zwalniani pracownicy oprócz ustawowych odpraw dostaną m.in. dwie dodatkowe pensje. 

  Czytaj więcej o: "Kolejne zwolnienia"
 • Podwyżki w PKP PLK

  Podwyżki w PKP PLK

  Podwyżki w PKP PLK

  W ciągu najbliższych dwóch tygodni dyrektorzy jednostek organizacyjnych spółki PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wraz z przedstawicielami zakładowych organizacjach związkowych podejmą decyzje dotyczące wysokości podwyżek dla poszczególnych pracowników firmy. Wzrost płac nie może być niższy niż 50 zł i wyższy od kwoty 250 zł.

  Czytaj więcej o: "Podwyżki w PKP PLK"
 • Korzystna zmiana dla pracowników SiG

  Korzystna zmiana dla pracowników SiG

  Korzystna zmiana dla pracowników SiG

  1 czerwca rozpoczął się proces przyjmowania pracowników spółki JSW Szkolenia i Górnictwo bezpośrednio do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. To efekt porozumienia zawartego przez Solidarność i pozostałe reprezentatywne organizacje związkowe z pracodawcą.

  Czytaj więcej o: "Korzystna zmiana dla pracowników SiG"
 • Wyższe płace to wyższe emerytury

  Wyższe płace to wyższe emerytury

  Wyższe płace to wyższe emerytury

  Chcemy przekazać obywatelom, że od 1 października będą wybór, czy przejść na emeryturę, czy pozostać dłużej na rynku pracy – mówił 30 maja Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność podczas konferencji w Katowicach zorganizowanej w ramach kampanii „Godny Wybór. Przywrócenie Wieku Emerytalnego”.
  Czytaj więcej o: "Wyższe płace to wyższe emerytury"
 • Podwyżki płac w Bombardierze

  Podwyżki płac w Bombardierze

  Podwyżki płac w Bombardierze

  Podwyżki płac zasadniczych średnio o 3 proc. to najważniejszy zapis porozumienia płacowego podpisanego z pracodawcą przez zakładowe organizacje związkowe w spółce Bombardier Transportation (ZWUS) w Katowicach. Wyższe wynagrodzenia pracownicy firmy otrzymają na początku czerwca, wraz z wypłatą za maj.

  Czytaj więcej o: "Podwyżki płac w Bombardierze"
 • Emerytura to Twoje prawo, a nie obowiązek

  Emerytura to Twoje prawo, a nie obowiązek

  Emerytura to Twoje prawo, a nie obowiązek

  30 maja w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności w Katowicach odbędzie się konferencja w ramach kampanii informacyjnej „Godny Wybór. Przywrócenie Wieku Emerytalnego”. Wspólne przedsięwzięcie Solidarności, Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma na celu przedstawienie szczegółów zmian w systemie emerytalnym po obniżeniu wieku emerytalnego. 

  Czytaj więcej o: "Emerytura to Twoje prawo, a nie obowiązek"