Aktualności

 • Obchody 38. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego

  Obchody 38. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego

  Obchody 38. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego

  11 września w Dąbrowie Górniczej odbyły się obchody 38. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego, czwartego i ostatniego z tzw. Porozumień Sierpniowych wynegocjowanych w 1980 roku przez robotników z komunistyczną władzą. Uczestnicy uroczystości podkreślali, że Porozumienie Katowickie dało gwarancję tworzenia na terenie całej Polski struktur Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.

  Czytaj więcej o: "Obchody 38. rocznicy podpisania Porozumienia Katowickiego"
 • Będzie pikieta przed siedzibą PGE w Warszawie

  Będzie pikieta przed siedzibą PGE w Warszawie

  Będzie pikieta przed siedzibą PGE w Warszawie

  5 października Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność zorganizuje pikietę przed siedzibą Polskiej Grupy Energetycznej w Warszawie. W ocenie Solidarności w spółkach należących do grupy PGE łamane są prawa pracownicze i związkowe. Jeśli protest nie spotka się z odpowiednią reakcją rządu, związkowcy zapowiadają na 19 października ogólnopolską demonstrację przed siedzibą Ministerstwa Energii.

  Czytaj więcej o: "Będzie pikieta przed siedzibą PGE w Warszawie"
 • Tak wygląda praca w Amazonie

  Tak wygląda praca w Amazonie

  Tak wygląda praca w Amazonie

  Praca ponad siły, bez zapewnienia pracownikom odpowiednich środków bezpieczeństwa. Do tego zaniżane i wypłacane nieterminowo wynagrodzenia – taki obraz pracy w centrach Amazona wynika z kontroli Państwowej Inspekcji Pracy przeprowadzonych dzięki staraniom Solidarności. W ocenie związkowców kontrolerzy wskazali zaledwie część nieprawidłowości występujących w firmie.

  Czytaj więcej o: "Tak wygląda praca w Amazonie"
 • Nauczyciele będą protestować

  Nauczyciele będą protestować

  Nauczyciele będą protestować

  15 września przed siedzibą Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie odbędzie się akcja protestacyjna z udziałem nauczycieli z całej Polski. Organizatorem protestu jest Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność.

  Czytaj więcej o: "Nauczyciele będą protestować"
 • Solidarność, godność i walka o wolność to kwintesencja polskości

  Solidarność, godność i walka o wolność to kwintesencja polskości

  Solidarność, godność i walka o wolność to kwintesencja polskości

  Sierpień 1980 roku to nie tylko historia. Robotnicy z Jastrzębia-Zdroju, ze Szczecina, Gdańska i z całej Polski powiedzieli wtedy światu, że solidarność, godność i walka o wolność są kwintesencją polskości – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów 38. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i 30. rocznicy górniczych strajków z 1988 roku. 

  Czytaj więcej o: "Solidarność, godność i walka o wolność to kwintesencja polskości"
 • Dwie rocznice w Jastrzębiu-Zdroju

  Dwie rocznice w Jastrzębiu-Zdroju

  Dwie rocznice w Jastrzębiu-Zdroju

  3 września w Jastrzębiu-Zdroju odbędą się obchody 38. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego oraz 30. rocznicy strajków górniczych, które utorowały drogę do przemian ustrojowych w Polsce. Udział w uroczystościach weźmie premier Mateusz Morawiecki.
  Czytaj więcej o: "Dwie rocznice w Jastrzębiu-Zdroju"
 • Propozycje konstruktywne i dające nadzieję na kompromis

  Propozycje konstruktywne i dające nadzieję na kompromis

  Propozycje konstruktywne i dające nadzieję na kompromis

  Propozycje rządu na 2019 rok w sprawie m.in. wzrostu płacy minimalnej czy określenia podstawy odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych są konstruktywne i wychodzące naprzeciw postulatom związku, ale nie w pełni satysfakcjonujące – ocenia Komisja Krajowa NSZZ Solidarność.

  Czytaj więcej o: "Propozycje konstruktywne i dające nadzieję na kompromis"
 • Spór zbiorowy w Biedronce

  Spór zbiorowy w Biedronce

  Spór zbiorowy w Biedronce

  Solidarność działająca w sieci Biedronka rozpoczęła spór zbiorowy z pracodawcą. Związkowcy domagają się m.in. skrócenia godzin w pracy w soboty, które zostały wydłużone po wejściu w życie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.
  Czytaj więcej o: "Spór zbiorowy w Biedronce"
 • Górnicza Solidarność: Te zmiany powinny być wycofane

  Górnicza Solidarność: Te zmiany powinny być wycofane

  Górnicza Solidarność: Te zmiany powinny być wycofane

  Szefowie górniczych struktur Solidarności sprzeciwiają się zmianom w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw stałych zaproponowanym przez pełnomocnika Prezesa Rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze”.  W ocenie  związkowców wprowadzenie takich  wymagań, jakie zawarł w swej propozycji pełnomocnik premiera, byłoby działaniem zagrażającym gospodarczym interesom Polski i polskiego górnictwa.
  Czytaj więcej o: "Górnicza Solidarność: Te zmiany powinny być wycofane"
 • Podwyżki w spółkach kolejowych

  Podwyżki w spółkach kolejowych

  Podwyżki w spółkach kolejowych

  Od 1 września pracownicy spółek PKP Cargo i PKP Intercity będą zarabiać więcej. To efekt porozumień płacowych podpisanych z pracodawcami przez związki zawodowe działające w tych spółkach.

  Czytaj więcej o: "Podwyżki w spółkach kolejowych"