Aktualności

 • Święto „Solidarności”

  Święto „Solidarności”

  Święto „Solidarności”

  "Solidarność”, taka, jak była wtedy, twardo stojąca przy wolności, ale przede wszystkim stojąca przy prawach człowieka i pracownika, nie zmieniła się – powiedział 31 sierpnia w Gdańsku prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność”. 

  Czytaj więcej o: "Święto „Solidarności”"
 • Członkowie „Solidarności” i sympatycy związku oddawali krew

  Członkowie „Solidarności” i sympatycy związku oddawali krew

  Członkowie „Solidarności” i sympatycy związku oddawali krew

  Ponad 220 litrów krwi udało się zebrać z inicjatywy śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”. Akcja zainaugurowana została 31 sierpnia z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania „S”. Stanowiska do poboru krwi przygotowane zostały w Jastrzębiu-Zdroju i w Katowicach. 4 września zbiórki przeprowadzono w Raciborzu, Rybniku i Sosnowcu. 

  Czytaj więcej o: "Członkowie „Solidarności” i sympatycy związku oddawali krew"
 • Górnictwo: wciąż bardzo daleko do porozumienia

  Górnictwo: wciąż bardzo daleko do porozumienia

  Górnictwo: wciąż bardzo daleko do porozumienia

  Szybka nowelizacja przepisów, która pozwoli ograniczyć import energii, to jedyne ustalenie które zapadło 28 sierpnia podczas rozmów rządowo-związkowego zespołu ds. transformacji sektora górniczego i energetycznego. – Termin wypracowania systemowych rozwiązań do końca września jest nierealny – powiedział po spotkaniu Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.

  Czytaj więcej o: "Górnictwo: wciąż bardzo daleko do porozumienia"
 • Zbiórka krwi z okazji 40-lecia „S”

  Zbiórka krwi z okazji 40-lecia „S”

  Zbiórka krwi z okazji 40-lecia „S”

  31 sierpnia rozpocznie się akcja oddawania krwi zainicjowana przez członków NSZZ „Solidarność” z okazji 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania związku. Organizatorem przedsięwzięcia jest śląsko-dąbrowska „Solidarność”.

  Czytaj więcej o: "Zbiórka krwi z okazji 40-lecia „S”"
 • Kolejna runda rozmów

  Kolejna runda rozmów

  Kolejna runda rozmów

  W piątek 28 sierpnia w Katowicach odbędzie się kolejne posiedzenie zespołu, którego celem jest wypracowanie programu naprawczego polskiego górnictwa w korelacji z transformacją sektora energetycznego. Obok strony rządowej, reprezentantów związków zawodowych oraz zarządów spółek węglowych wezmą w nim udział przedstawiciele zarządów spółek energetycznych

  Czytaj więcej o: "Kolejna runda rozmów"
 • Regionalne obchody 40. urodzin „Solidarności”

  Regionalne obchody 40. urodzin „Solidarności”

  Regionalne obchody 40. urodzin „Solidarności”

  Regionalne obchody 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” będą miały znacznie skromniejszy wymiar, niż pierwotnie planowano. Z uwagi na epidemię COVID-19 większość rocznicowych imprez i uroczystości musiała zostać odwołana. Centralne uroczystości w regionie odbędą się 3 września w rocznicę podpisania Porozumienia Jastrzębskiego.
  Czytaj więcej o: "Regionalne obchody 40. urodzin „Solidarności”"
 • W PGE Ekoserwis nie ma miejsca na dialog społeczny?

  W PGE Ekoserwis nie ma miejsca na dialog społeczny?

  W PGE Ekoserwis nie ma miejsca na dialog społeczny?

  Rozpoczęcie rozmów na temat wprowadzenia w firmie zakładowego układu zbiorowego pracy i rzetelne wykonanie pokontrolnych nakazów Państwowej Inspekcji Pracy – takie postulaty od wielu miesięcy przedstawia zarządowi spółki PGE Ekoserwis w Rybniku zakładowa „Solidarność”.

  Czytaj więcej o: "W PGE Ekoserwis nie ma miejsca na dialog społeczny?"
 • Zwolnienia grupowe w sieci Carrefour

  Zwolnienia grupowe w sieci Carrefour

  Zwolnienia grupowe w sieci Carrefour

  Skala zwolnień grupowych w sieci Carrefour może być znacznie większa niż podaje pracodawca – twierdzi „Solidarność”. Dodatkowo związkowcy wskazują, że pracownicy, którzy zostaną w firmie, muszą się liczyć z pogorszeniem warunków pracy i obniżką wynagrodzeń. 

  Czytaj więcej o: "Zwolnienia grupowe w sieci Carrefour"
 • Wyższe świadczenia dla działaczy opozycji antykomunistycznej

  Wyższe świadczenia dla działaczy opozycji antykomunistycznej

  Wyższe świadczenia dla działaczy opozycji antykomunistycznej

  11 sierpnia rząd przyjął projekt ustawy zakładającej podwyższenie rent i emerytur działaczy opozycji antykomunistycznej do kwoty 2400 zł brutto. – Projekt przyjęty przez Radę Ministrów to przejaw solidarności i sprawiedliwości społecznej. Zależy nam, by przepisy weszły w życie jak najszybciej, najlepiej tuż po rocznicy wydarzeń sierpniowych 1980 roku – powiedziała po posiedzeniu rządu Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Czytaj więcej o: "Wyższe świadczenia dla działaczy opozycji antykomunistycznej"
 • Pierwsze, trudne rozmowy

  Pierwsze, trudne rozmowy

  Pierwsze, trudne rozmowy

  11 sierpnia w Warszawie, w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” zebrał się po raz pierwszy zespół, którego zadaniem jest  opracowanie zasad transformacji sektora górniczego w korelacji z transformacją energetyki w Polsce. – Spotkanie trwało pięć godzin. To były bardzo trudne rozmowy. Obszar zagadnień jest szeroki. Przed nami ciężka praca – powiedział po zakończeniu spotkania Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej „Solidarności”.
  Czytaj więcej o: "Pierwsze, trudne rozmowy"