Aktualności

 • Decyzja o strajku 48-godzinnym

  Decyzja o strajku 48-godzinnym

  Decyzja o strajku 48-godzinnym

  Najprawdopodobniej w drugiej połowie listopada we wszystkich kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej, na wszystkich zmianach wydobywczych zostanie zorganizowany 48-godzinny strajk. Decyzja w tej sprawie zapadła 30 października na spotkaniu Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.

  Czytaj więcej o: "Decyzja o strajku 48-godzinnym"
 • Pierwsze referendum będzie w hutnictwie

  Pierwsze referendum będzie w hutnictwie

  Pierwsze referendum będzie w hutnictwie

  Przedstawiciele Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego podjęli decyzję o rozpoczęciu procedury referendalnej związanej z zamiarem przeprowadzenia generalnego strajku solidarnościowego w woj. śląskim. Na początek referendum zostanie przeprowadzone w zakładach branży hutniczej.

  Czytaj więcej o: "Pierwsze referendum będzie w hutnictwie"
 • Eksperyment na bezpieczeństwie

  Eksperyment na bezpieczeństwie

  Eksperyment na bezpieczeństwie

  Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach stopniowo wprowadza zewnętrzne firmy ochroniarskie do ochrony odpraw pasażerskich. Zdaniem związkowców większość pracowników tych firm nie jest przygotowana do kontroli bezpieczeństwa, nie przeszła wymaganych szkoleń i nie posiada odpowiednich certyfikatów.   

  Czytaj więcej o: "Eksperyment na bezpieczeństwie"
 • Kampania przeciwko umowom śmieciowym

  Kampania przeciwko umowom śmieciowym

  Kampania przeciwko umowom śmieciowym

  Prawie 5 mln osób w Polsce pracuje inaczej niż na umowie o pracę. Uważamy, że trzeba walczyć z tą patologią, bo to jest syf, bałagan, śmietnisko - powiedział Piotr Duda podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię społeczną Solidarności: „STOP umowom śmieciowym”.

  Czytaj więcej o: "Kampania przeciwko umowom śmieciowym"
 • Smutne "buźki" w Katowicach

  Smutne "buźki" w Katowicach

  Smutne "buźki" w Katowicach

  Pracownicy katowickiego magistratu przypięli  do swoich ubrań tzw. „emotki” przedstawiające smutek. W ten sposób chcą zwrócić uwagę prezydenta Katowic na problem swoich niskich, niewaloryzowanych od kilku lat wynagrodzeń.

  Czytaj więcej o: "Smutne "buźki" w Katowicach"
 • Manifestacja i koncert przed Sejmem

  Manifestacja i koncert przed Sejmem

  Manifestacja i koncert przed Sejmem

  Ponad tysiąc pracowników sądownictwa manifestowało w piątek 26 października na ulicach Warszawy. Akcje protestacyjne przeprowadzono również w kilkudziesięciu sądach w całej Polsce. Sądownicza Solidarność domaga się wyrównania wynagrodzeń o wskaźnik inflacji.

  Czytaj więcej o: "Manifestacja i koncert przed Sejmem"
 • Fundacja ma 20 lat

  Fundacja ma 20 lat

  Fundacja ma 20 lat

  W ciągu 20 lat działalności wysłaliśmy na kolonie 75 tys. dzieci. Solidarność to nie tylko protesty i obrona praw pracowniczych, jak często jesteśmy postrzegani - powiedział Piotr Duda podczas uroczystego spotkania z okazji 20. rocznicy powstania Fundacji im. Grzegorza Kolosy.

  Czytaj więcej o: "Fundacja ma 20 lat"
 • Kolejny strajk w listopadzie?

  Kolejny strajk w listopadzie?

  Kolejny strajk w listopadzie?

  Jeżeli do końca października zarząd JSW nie podejmie z nami rzeczowych rozmów, rozpoczniemy przygotowania do kolejnych akcji strajkowych - zapowiedział  Sławomir Kozłowski, szef Solidarności w spółce. Dodał, że ewentualny strajk mógłby się odbyć już w połowie listopada.

  Czytaj więcej o: "Kolejny strajk w listopadzie?"
 • Powstał wspólny komitet strajkowy

  Powstał wspólny komitet strajkowy

  Powstał wspólny komitet strajkowy

  Reprezentanci największych central związkowych w naszym regionie: NSZZ Solidarność, OPZZ, Forum Związków Zawodowych i WZZ Sierpień' 80 powołali 23 października Międzyzwiązkowy  Komitet  Protestacyjno-Strajkowy. W listopadzie ruszają referenda strajkowe w poszczególnych zakładach i branżach.

  Czytaj więcej o: "Powstał wspólny komitet strajkowy"
 • Przygotowania do strajku generalnego

  Przygotowania do strajku generalnego

  Przygotowania do strajku generalnego

  We wtorek 23 października w siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności spotkają się przedstawiciele największych central związkowych w regionie, aby powołać wspólny komitet protestacyjno-strajkowy. Podczas spotkania zostanie też uzgodniony harmonogram działań komitetu w najbliższych tygodniach.

  Czytaj więcej o: "Przygotowania do strajku generalnego"