Aktualności

 • Łączenie szpitali kosztem miejsc pracy

  Łączenie szpitali kosztem miejsc pracy

  Łączenie szpitali kosztem miejsc pracy

  O natychmiastowe odstąpienie od uchwały intencyjnej dotyczącej przyłączenia czterech szpitali wojewódzkich do szpitali klinicznych zaapelowała do władz samorządowych województwa śląskiego regionalna Solidarność służby zdrowia. W pismach do marszałka województwa i wojewody śląskiego związkowcy ostrzegają, że połączenie szpitali klinicznych z wojewódzkimi będzie oznaczało likwidację setek miejsc pracy.

  Czytaj więcej o: "Łączenie szpitali kosztem miejsc pracy"
 • Trwa głodówka strażników miejskich

  Trwa głodówka strażników miejskich

  Trwa głodówka strażników miejskich

  Trzecią dobę trwa protest głodowy strażników miejskich z Siemianowic Śląskich. 19 maja doszło do rozmów związkowców z komendantem siemianowickiej straży.

  Czytaj więcej o: "Trwa głodówka strażników miejskich"
 • Nadal nie ma porozumienia w Tauronie

  Nadal nie ma porozumienia w Tauronie

  Nadal nie ma porozumienia w Tauronie

  Nie ma porozumienia w sprawie podwyżek w Grupie Kapitałowej Tauron. Organizacje związkowe za nie do przyjęcia uznały propozycje przedstawione przez pracodawcę i podtrzymują swoje żądania.
  Czytaj więcej o: "Nadal nie ma porozumienia w Tauronie"
 • Masówki po spotkaniu z premierem

  Masówki po spotkaniu z premierem

  Masówki po spotkaniu z premierem

  19 maja w kopalniach i zakładach należących do spółek węglowych rozpoczęły się  masówki. Związkowcy relacjonują pracownikom przebieg rozmów ze stroną rządową oraz przekazują informacje dotyczące planów działań Międzyzwiązkowego Sztabu Protestacyjno-Strajkowego w najbliższych tygodniach. 

  Czytaj więcej o: "Masówki po spotkaniu z premierem"
 • Głodówka w siemianowickiej straży

  Głodówka w siemianowickiej straży

  Głodówka w siemianowickiej straży

  17 maja strażnicy miejscy z Siemianowic Śląskich rozpoczęli głodówkę. Domagają się m.in. przywrócenia do pracy wiceprzewodniczącego zakładowej Solidarności oraz zwiększenia liczby strażników patrolujących ulice. Związkowcy zapewniają, że będą prowadzić protest aż do skutku.
  Czytaj więcej o: "Głodówka w siemianowickiej straży"
 • Krok do przodu

  Krok do przodu

  Krok do przodu

  Zrobiliśmy kolejny krok na drodze do naprawy sytuacji w polskim górnictwie. Rząd podjął m.in. zobowiązanie w kwestii dotyczącej czasowego zawieszenia jednego z obciążeń publicznoprawnych, jakie nałożono na górnictwo. Padły też inne konkretne już zapowiedzi działań -  powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności po spotkaniu liderów górniczych związków zawodowych z premierem Donaldem Tuskiem.

  Czytaj więcej o: "Krok do przodu"
 • Górnicy w miasteczku przed Sejmem

  Górnicy w miasteczku przed Sejmem

  Górnicy w miasteczku przed Sejmem

  15 maja ok. godz 17.00 grupa około 100 górników ze Śląska przyjechała pod gmach Sejmu, aby wesprzeć przedstawicieli stowarzyszeń protestujących w miasteczku namiotowym Społecznej Inicjatywy Obywatelskiej - SIO. Wieczorem górnicy poszli pod ambasadę Turcji i zapalili tam znicze w hołdzie tragicznie zmarłym kolegom z kopalni w Somie, gdzie w podziemnej katastrofie zginęło ponad 270 tureckich górników.

  Czytaj więcej o: "Górnicy w miasteczku przed Sejmem"
 • Czas na konkrety

  Czas na konkrety

  Czas na konkrety

  W piątek 16 maja o godz. 12.00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów rozpocznie się spotkanie przedstawicieli górniczych central związkowych z premierem Donaldem Tuskiem. Górnicy oczekują od szefa rządu przedstawienia konkretnych rozwiązań dotyczących poprawy dramatycznej sytuacji w sektorze węglowym. 

  Czytaj więcej o: "Czas na konkrety"
 • Pracownicy Tauron Ciepło czują się oszukani

  Pracownicy Tauron Ciepło czują się oszukani

  Pracownicy Tauron Ciepło czują się oszukani

  Związki zawodowe z Tauron Ciepło ostrzegają, że zakładach spółki może dojść do wybuchu konfliktu społecznego. - Prezes złamał zapisy porozumienia ze stroną społeczną związane z ujednoliceniem systemu wynagradzania w spółce. Pracownicy czują się oszukani. Takie postępowanie prezesa stawia pod znakiem zapytania sens podpisywania z nim jakicholwiek uzgodnień - mówi Tadeusz Nowak, przewodniczący Solidarności w katowickim zakładzie spółki Tauron Ciepło.

  Czytaj więcej o: "Pracownicy Tauron Ciepło czują się oszukani"
 • Rozmowy z rządem na temat polityki klimatyczno-energetycznej

  Rozmowy z rządem na temat polityki klimatyczno-energetycznej

  Rozmowy z rządem na temat polityki klimatyczno-energetycznej

  12 maja doszło do pierwszego spotkania przedstawicieli zespołów eksperckich Solidarności i rządu w sprawie polityki klimatyczno-energetycznej. - W czerwcu miną trzy lat od momentu, gdy premier Donald Tusk zapowiedział, że powstanie taki wspólny zespół rządowy-związkowy. Na zapowiedziach się wówczas skończyło. Straciliśmy trzy lata, ale wciąż nie jest za późno, aby wreszcie Polska zaczęła prowadzić taką politykę klimatyczno-energetyczną, która leży w interesie naszej gospodarki - mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

  Czytaj więcej o: "Rozmowy z rządem na temat polityki klimatyczno-energetycznej"