Aktualności

 • Niekorzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego

  Niekorzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego

  Niekorzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego

  Podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia jest zgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem sędziów TK zgodne z ustawą zasadniczą jest także zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Wyrok nie zapadł jednogłośnie. Zakwestionował go sędzia Zbigniew Cieślak. Jego zdaniem cała ustawa jest niezgodna z ustawą zasadniczą. -  Jednak większości sędziów zabrakło odwagi - komentował  decyzję Trybunału  przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.

  Czytaj więcej o: "Niekorzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego"
 • Nadzieje i obawy po szczycie

  Nadzieje i obawy po szczycie

  Nadzieje i obawy po szczycie

  Z jednej strony pozytywne jest to, że premier złożył ważne deklaracje, że pokazał wolę rozwiązania problemów górnictwa, ale z drugiej  strony trudno pozbyć się obaw, że jesteśmy wplątywani w jakieś przedwyborcze gry i na deklaracjach się skończy. 16 maja  w Warszawie okaże się, czy sprawy idą w pożądanym kierunku, czy też niestety nasze obawy są słuszne - powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności po tzw. szczycie węglowym w Katowicach.

  Czytaj więcej o: "Nadzieje i obawy po szczycie"
 • Szczyt węglowy będzie przełomem?

  Szczyt węglowy będzie przełomem?

  Szczyt węglowy będzie przełomem?

  Premier, dwoje wicepremierów oraz ministrowie skarbu i spraw wewnętrznych przyjechali do Katowic na rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych, pracodawcami i ekspertami na temat planu ratunkowego dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Przed południem w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczął się tzw. szczyt węglowy.

  Czytaj więcej o: "Szczyt węglowy będzie przełomem?"
 • Kampania społeczna "Sprawdzam polityka"

  Kampania społeczna "Sprawdzam polityka"

  Kampania społeczna "Sprawdzam polityka"

  NSZZ Solidarność zainaugurował dziś kampanię społeczną, której celem jest rozliczenie z aktywności w polskim parlamencie tych posłów i senatorów, którzy startują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Jako społeczeństwo musimy doprowadzić do sytuacji, gdzie politycy będą bardziej bali się wyborców, niż szefa swojej partii - powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność.

  Czytaj więcej o: "Kampania społeczna "Sprawdzam polityka""
 • Górnicy czekają na konkrety

  Górnicy czekają na konkrety

  Górnicy czekają na konkrety

  We wtorek 6 maja w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbędzie się spotkanie liderów górniczych central związkowych z przedstawicielami rządu, związane z trudną sytuacją sektora węgla kamiennego w Polsce. Od efektów tych rozmów zależy, czy dojdzie do zaostrzenia akcji protestacyjnej w górnictwie i do zapowiadanej na 19 maja manifestacji w Warszawie.

  Czytaj więcej o: "Górnicy czekają na konkrety"
 • Wielotysięczna manifestacja w obronie górnictwa

  Wielotysięczna manifestacja w obronie górnictwa

  Wielotysięczna manifestacja w obronie górnictwa

  Ponad 12 tysięcy górników protestowało 29 kwietnia na ulicach Katowic. Demonstranci podkreślali, że polski rząd nie ma pomysłu na funkcjonowanie polskiego górnictwa i ratowanie miejsc pracy. - Przyszliśmy tutaj, żeby zamanifestować swoje niezadowolenie z tego co robi polski rząd. Albo z tego, czego nie robi. Nie dba o polskie górnictwo, o polskie miejsca pracy - powiedział Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

  Czytaj więcej o: "Wielotysięczna manifestacja w obronie górnictwa"
 • Górnicza manifestacja przejdzie ulicami Katowic

  Górnicza manifestacja przejdzie ulicami Katowic

  Górnicza manifestacja przejdzie ulicami Katowic

  29 kwietnia ulicami Katowic przejdzie manifestacja górniczych związków zawodowych. Demonstracja rozpocznie się o godz. 10.30 przed gmachem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Stamtąd protestujący przemaszerują przed siedzibę Kompanii Węglowej, a następnie przejdą przed budynek Katowickiego Holdingu Węglowego. Manifestacja zakończy się przed katowickim Spodkiem ok. godziny 14.00.

  Czytaj więcej o: "Górnicza manifestacja przejdzie ulicami Katowic"
 • Apel do członków śląsko-dąbrowskiej Solidarności

  Apel do członków śląsko-dąbrowskiej Solidarności

  Apel do członków śląsko-dąbrowskiej Solidarności

  Apeluję do Was o jak największą mobilizację i jak najliczniejszy udział w demonstracji 29 kwietnia. Musimy pokazać rządzącym i opinii publicznej, że górniczy protest ma wsparcie wszystkich mieszkańców naszego regionu, bez względu na to, z jakiego miasta pochodzą i w jakiej branży pracują.

  Czytaj więcej o: "Apel do członków śląsko-dąbrowskiej Solidarności"
 • Ogień się tli, a rząd nie wie, co robić

  Ogień się tli, a rząd nie wie, co robić

  Ogień się tli, a rząd nie wie, co robić

  Dramatyczna sytuacja Kompanii Węglowej była tematem rozmów przedstawicieli górniczych central związkowych z reprezentantami ministerstwa gospodarki, które odbyły się w piątek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. - Po tym spotkaniu nie możemy niestety powiedzieć, że strona rządowa zdecydowała się na podjęcie pilnych i energicznych działań mających na celu ratowanie Kompanii -  mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dabrowskiej Solidarności.

  Czytaj więcej o: "Ogień się tli, a rząd nie wie, co robić"
 • Przestój zagraża bezpieczeństwu w kopalniach

  Przestój zagraża bezpieczeństwu w kopalniach

  Przestój zagraża bezpieczeństwu w kopalniach


  Górnicza Solidarność zwróciła się do Wyższego Urzędu Górniczego z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli w kopalniach Kompanii Węglowej, w którym ma zostać wprowadzony przestój produkcyjny. Zdaniem związkowców, przerwanie wydobycia zagrozi bezpieczeństwu pracy na dole.

  Czytaj więcej o: "Przestój zagraża bezpieczeństwu w kopalniach"