Aktualności

 • Spór zbiorowy w Węglokoksie Energia

  Spór zbiorowy w Węglokoksie Energia

  Spór zbiorowy w Węglokoksie Energia

  „Solidarność” z Grupy Węglokoks Energia i dwa inne związki zawodowe działające w tej firmie podjęły decyzję o wszczęciu od czwartku 30 stycznia sporu zbiorowego z zarządem Grupy. To efekt fiaska kolejnej rundy rozmów płacowych, która odbyła się 29 stycznia. – Naszym głównym postulatem jest podwyżka płac zasadniczych we wszystkich spółkach grupy o 500 zł brutto – mówi Dariusz Gierek, przewodniczący „Solidarności” w Węglokoksie Energia.

  Czytaj więcej o: "Spór zbiorowy w Węglokoksie Energia"
 • Komisja Krajowa w Pałacu Prezydenckim

  Komisja Krajowa w Pałacu Prezydenckim

  Komisja Krajowa w Pałacu Prezydenckim

  W związku z przypadającą w tym roku 40. rocznicą powstania NSZZ „Solidarność” na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Pałacu Prezydenckim 29 stycznia odbyło się pierwsze tegoroczne posiedzenie Komisji Krajowej NSZZ „S” . – To dla nas, ludzi „Solidarności” wielkie wyróżnienie,  ale także zobowiązanie – powiedział szef związku Piotr Duda.

  Czytaj więcej o: "Komisja Krajowa w Pałacu Prezydenckim"
 • Powołano sztab protestacyjno-strajkowy w PGG

  Powołano sztab protestacyjno-strajkowy w PGG

  Powołano sztab protestacyjno-strajkowy w PGG

  Reprezentanci organizacji związkowych z Polskiej Grupy Górniczej powołali 27 stycznia w Katowicach wspólny sztab protestacyjny-strajkowy. W spółce od końca listopada trwa spór zbiorowy na tle płacowym. Górnicy są też zaniepokojeni rosnącymi zwałami nieodebranego węgla.

  Czytaj więcej o: "Powołano sztab protestacyjno-strajkowy w PGG"
 • Wyższe wynagrodzenia w polskim oddziale koncernu

  Wyższe wynagrodzenia w polskim oddziale koncernu

  Wyższe wynagrodzenia w polskim oddziale koncernu

  Na początku lutego na konta pracowników firmy BGH Polska w Katowicach wpłyną wyższe wypłaty. Podwyżki są efektem zmian zasad wynagradzania, które wynegocjowała z pracodawcą zakładowa „Solidarność”. Weszły one w życie 1 stycznia tego roku.

  Czytaj więcej o: "Wyższe wynagrodzenia w polskim oddziale koncernu"
 • Pracownicy dąbrowskiego domu pomocy założyli „S”

  Pracownicy dąbrowskiego domu pomocy założyli „S”

  Pracownicy dąbrowskiego domu pomocy założyli „S”

  W Dziennym Domu „Senior-WIGOR” w Dąbrowie Górniczej powstała „Solidarność”. Pracownicy placówki są przekonani, że z pomocą związku będą w stanie doprowadzić do wzrostu wynagrodzeń. Mają też nadzieję, że łatwiej im będzie rozwiązywać problemy pracowników.

  Czytaj więcej o: "Pracownicy dąbrowskiego domu pomocy założyli „S”"
 • Rosną zwały węgla. Podobnie było pięć lat temu

  Rosną zwały węgla. Podobnie było pięć lat temu

  Rosną zwały węgla. Podobnie było pięć lat temu

  Jesteśmy pełni obaw o przyszłość Polskiej Grupy Górniczej. Pełne zwały przy kopalniach, pełne zwały w energetyce – to zaczyna przypominać 2015 rok. Nie możemy dopuścić do sytuacji, że znowu załogi kopalń będą odpowiadać za złe decyzje rządzących i złe decyzje zarządzających spółkami górniczymi oraz energetycznymi – mówi Bogusław Hutek, przewodniczący górniczej „Solidarności” i szef związku w PGG.
  Czytaj więcej o: "Rosną zwały węgla. Podobnie było pięć lat temu"
 • Masówki w kopalni Pokój

  Masówki w kopalni Pokój

  Masówki w kopalni Pokój

  Górnicy z Ruchu Pokój Kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej obawiają się, że ich zakład do końca roku zakończy wydobycie. Ma to związek z decyzją zarządu Polskiej Grupy Górniczej, w skład której wchodzi zakład, o wstrzymaniu robót inwestycyjnych przy zbrojeniu nowych ścian wydobywczych.

  Czytaj więcej o: "Masówki w kopalni Pokój"
 • Spory zbiorowe w sosnowieckich spółkach. Chodzi o płace

  Spory zbiorowe w sosnowieckich spółkach. Chodzi o płace

  Spory zbiorowe w sosnowieckich spółkach. Chodzi o płace

  W firmie Bitron Poland w Sosnowcu 21 stycznia rozpoczął się spór zbiorowy. To odpowiedź strony związkowej na fiasko rozmów płacowych prowadzonych w tym zakładzie od listopada zeszłego roku. Propozycje podwyżek przedstawione przez zarząd spółki znacznie odbiegają od oczekiwań pracowników. Tego samego dnia „S” wszczęła też spór zbiorowy w Grammer Automotive Polska.

  Czytaj więcej o: "Spory zbiorowe w sosnowieckich spółkach. Chodzi o płace"
 • Prezydent i premier na Karczmie Piwnej śląsko-dąbrowskiej "Solidarności"

  Prezydent i premier na Karczmie Piwnej śląsko-dąbrowskiej "Solidarności"

  Prezydent i premier na Karczmie Piwnej śląsko-dąbrowskiej "Solidarności"

  Wielkie zwycięstwo „Solidarności” przyniosło wolność całej środkowo-wschodniej Europie. Nie byłoby upadku Muru Berlińskiego i zjednoczenia Niemiec, gdyby nie „Solidarność” – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas Regionalnej Karczmy Piwnej śląsko-dąbrowskiej „S”, która odbyła się 18 stycznia w katowickim „Spodku”. Gościem dorocznego spotkania gwarków był również premier Mateusz Morawiecki.

  Czytaj więcej o: "Prezydent i premier na Karczmie Piwnej śląsko-dąbrowskiej "Solidarności""
 • Więcej kontroli PIP w 2020 roku

  Więcej kontroli PIP w 2020 roku

  Więcej kontroli PIP w 2020 roku

  W tym roku Państwowa Inspekcja Pracy zamierza przeprowadzić 72 tys. kontroli  - poinformował Czesław Łyczek, Główny Inspektor Pracy. To o 2 tys. więcej niż w 2019 roku i ponad dwa razy więcej, niż dwa lata temu.  Inspektorzy będą zwracać uwagę na przestrzeganie przepisów prawa pracy i bezpieczeństwo pracowników.
  Czytaj więcej o: "Więcej kontroli PIP w 2020 roku"