Aktualności

 • Nie ma wolności bez Solidarności

  Nie ma wolności bez Solidarności

  Nie ma wolności bez Solidarności

  Wybory 4 czerwca 1989 roku były zwycięstwem Solidarności. Dzisiaj z powodów politycznych i bieżących interesów obecnej władzy z premedytacją fałszuje się ten historyczny fakt - podkreśla przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda w liście otwartym skierowanym do członków związku z okazji 25. rocznicy czerwcowych wyborów.

  Czytaj więcej o: "Nie ma wolności bez Solidarności"
 • Zostawcie nas w spokoju, pozwólcie nam leczyć

  Zostawcie nas w spokoju, pozwólcie nam leczyć

  Zostawcie nas w spokoju, pozwólcie nam leczyć

  Jesteśmy przeciwni wchłanianiu szpitali wojewódzkich przez kliniczne. To jest ogromne niebezpieczeństwo dla pacjentów i pracowników, grożące likwidacją setek miejsc pracy  -  powiedziała Halina Cierpiał, przewodnicząca Regionalnego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność w trakcie pikiety przeciwko połączeniu czterech szpitali wojewódzkich z klinikami wchodzącymi w struktury Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

  Czytaj więcej o: "Zostawcie nas w spokoju, pozwólcie nam leczyć"
 • Porozumienie płacowe w Kolpremie

  Porozumienie płacowe w Kolpremie

  Porozumienie płacowe w Kolpremie

  80 zł brutto podwyżki płacy zasadniczej, nagroda układowa w wysokości 420 zł oraz 925 zł nagrody rocznej - to główne punkty porozumienia płacowego w spółce Kolprem. - Nie jesteśmy do końca zadowoleni z wyniku tych negocjacji płacowych. Stuprocentowym właścicielem Kolpremu jest ArcelorMittal Poland S.A, więc liczyliśmy, że porozumienie w tej spółce będzie co najmniej takie samo, jak w AMP - mówi Lech Majchrzak, wiceprzewodniczący Solidarności w ArcelorMittal Poland.

  Czytaj więcej o: "Porozumienie płacowe w Kolpremie"
 • W poniedziałek pikieta przeciwko łączeniu szpitali wojewódzkich z klinicznymi

  W poniedziałek pikieta przeciwko łączeniu szpitali wojewódzkich z klinicznymi

  W poniedziałek pikieta przeciwko łączeniu szpitali wojewódzkich z klinicznymi

  W poniedziałek 2 czerwca o godz. 10.00 przed siedzibą Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach rozpocznie się pikieta pracowników służby zdrowia przeciwko planom połączenia czerech szpitali wojewódzkich ze szpitalami klinicznymi. Sprzed Urzędu Marszałkowskiego uczestnicy demonstracji przejdą pod budynek Akademii Muzycznej, gdzie odbędzie się sesja Śląskiego Sejmiku Wojewódzkiego.

  Czytaj więcej o: "W poniedziałek pikieta przeciwko łączeniu szpitali wojewódzkich z klinicznymi"
 • Porozumienie w siemianowickiej Straży Miejskiej

  Porozumienie w siemianowickiej Straży Miejskiej

  Porozumienie w siemianowickiej Straży Miejskiej

  W piątek 30 maja w komendzie Straży Miejskiej w Siemianowicach Śląskich podpisano porozumienie kończące trwającą tam od 17 maja akcję protestacyjną. Zgodnie z jego zapisami zwolniony wiceprzewodniczący zakładowej Solidarności wróci do pracy.

  Czytaj więcej o: "Porozumienie w siemianowickiej Straży Miejskiej"
 • Najsilniejsi też potrzebują wsparcia

  Najsilniejsi też potrzebują wsparcia

  Najsilniejsi też potrzebują wsparcia

  Jarosław Grzesik został ponownie wybrany na stanowisko przewodniczącego górniczej Solidarności. Jego kandydaturę poparło 81 z 82 delegatów Walnego Zebrania Delegatów Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego, największej sekcji branżowej w związku.

  Czytaj więcej o: "Najsilniejsi też potrzebują wsparcia"
 • Bliżej porozumienia w siemianowickiej straży

  Bliżej porozumienia w siemianowickiej straży

  Bliżej porozumienia w siemianowickiej straży

  - Dzisiaj zrobiliśmy krok w dobrym kierunku. Mamy nadzieję, że w najbliższych dniach uda nam się podpisać porozumienie i zakończyć protest - powiedział po kolejnej rundzie rozmów w siemianowickiej straży miejskiej Marek Kozubski szef zakładowej Solidarności. od 17 maja pracownicy tej jednostki prowadzą protest głodowy.

  Czytaj więcej o: "Bliżej porozumienia w siemianowickiej straży"
 • Głodówka trwa, komendant na zwolnieniu

  Głodówka trwa, komendant na zwolnieniu

  Głodówka trwa, komendant na zwolnieniu

  Zapowiedziana na poniedziałek 26 maja kolejna runda negocjacji pomiędzy kierownictwem straży miejskiej w Siemianowicach Śląskich a przedstawicielami zakładowej Solidarności nie doszła do skutku. Komendant jednostki poszedł na zwolnienie lekarskie. W odpowiedzi na fiasko rozmów śląsko-dąbrowska Solidarność zapowiedziała „czynne wsparcie akcji protestacyjnej” prowadzonej przez siemianowickich strażników. 

  Czytaj więcej o: "Głodówka trwa, komendant na zwolnieniu"
 • Sprzeciw wobec planów uhonorowania Wojciecha Jaruzelskiego

  Sprzeciw wobec planów uhonorowania Wojciecha Jaruzelskiego

  Sprzeciw wobec planów uhonorowania Wojciecha Jaruzelskiego

  Stowarzyszenie Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Śląsko-Dąbrowskiego sprzeciwia się pomysłowi ogłoszenia żałoby narodowej po śmierci Wojciech Jaruzelskiego i organizowaniu autorowi stanu wojennego państwowego pogrzebu.  Przedstawiciele Stowarzyszenia przesłali prezydenta Bronisława Komorowskiego list, w którym apelują "o odrzucenie ewentualnych wniosków
  o uhonorowanie Wojciecha Jaruzelskiego jak bohatera i męża stanu".

  Czytaj więcej o: "Sprzeciw wobec planów uhonorowania Wojciecha Jaruzelskiego"
 • Kocham swoją firmę, ale...

  Kocham swoją firmę, ale...

  Kocham swoją firmę, ale...

  Pracownicy chorzowskiej Alby przypięli do swoich ubrań plakietki z napisem: „Kocham swoją firmę, ale chcę podwyżki wynagrodzenia”. W ten sposób pokazują niezadowolenie z fiaska negocjacji płacowych w spółce. Zapowiadają też kolejne akcje protestacyjne.

  Czytaj więcej o: "Kocham swoją firmę, ale..."