Aktualności

 • Gwarancje zatrudnienia dla pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz

  Gwarancje zatrudnienia dla pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz

  Gwarancje zatrudnienia dla pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz

  Wszyscy pracownicy samodzielnej kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu otrzymali gwarancje zatrudnienia w podmiotach Katowickiego Holdingu Węglowego. 10 lipca porozumienie w tej sprawie podpisali z zarządem holdingu przedstawiciele związków zawodowych z sosnowieckiej kopalni.

  Czytaj więcej o: "Gwarancje zatrudnienia dla pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz"
 • Minimalne normy, czyli cięcie zatrudnienia

  Minimalne normy, czyli cięcie zatrudnienia

  Minimalne normy, czyli cięcie zatrudnienia

  Coraz więcej dyrektorów szpitali bezpodstawnie wykorzystuje rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia o minimalnych normach zatrudnienia pielęgniarek i położnych - alarmują przedstawiciele organizacji związkowych Solidarności w służbie zdrowia. Ich zdaniem pielęgniarek w szpitalach jest za mało i nie ma przesłanek do ograniczania ich liczby.

  Czytaj więcej o: "Minimalne normy, czyli cięcie zatrudnienia"
 • Oddech dla Kompanii Węglowej

  Oddech dla Kompanii Węglowej

  Oddech dla Kompanii Węglowej

  Wstępne porozumienie w sprawie rolowania obligacji oddala widmo upadłości Kompanii Węglowej i daje spółce finansowy oddech potrzebny do wdrożenia działań naprawczych.  - Trzeba wyraźnie podkreślić, że to porozumienie jest efektem realizacji naszych pomysłów i konkretnych propozycji działań - mówi Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

  Czytaj więcej o: "Oddech dla Kompanii Węglowej"
 • Porozumienie w spółce Gimplast

  Porozumienie w spółce Gimplast

  Porozumienie w spółce Gimplast

  W firmie Gimplast podpisano porozumienie, które zakończyło trwający od półtora roku spór zbiorowy w spółce. - W trakcie sporu zawieraliśmy kolejne ustalenia w ważnych dla pracowników sprawach, m.in. w kwestii przekształceń umów terminowych na stałe umowy o pracę. 7 lipca zawarte zostały ostatnie ustalenia, dotyczące przywrócenia funduszu socjalnego oraz zmiany harmonogramu pracy - poinformowała Izabela Będkowska.
   

  Czytaj więcej o: "Porozumienie w spółce Gimplast"
 • Załoga kopalni Kazimierz-Juliusz gotowa na strajk

  Załoga kopalni Kazimierz-Juliusz gotowa na strajk

  Załoga kopalni Kazimierz-Juliusz gotowa na strajk

  8 lipca w kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu przedstawiciele związków zawodowych przeprowadzili masówki, podczas których informowali załogę o trudnej sytuacji kopalni i o planach zarządu Katowickiego Holdingu Węglowego, aby zamknąć zakład. Górnicy są gotowi na strajk.

  Czytaj więcej o: "Załoga kopalni Kazimierz-Juliusz gotowa na strajk"
 • Czarne chmury nad ostatnią kopalnią w Zagłębiu

  Czarne chmury nad ostatnią kopalnią w Zagłębiu

  Czarne chmury nad ostatnią kopalnią w Zagłębiu

  8 lipca w kopalni Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu na wszystkich zmianach odbędą się organizowane przez związki zawodowe masówki na temat przyszłości zakładu.  Przyczyną masówek jest informacja, że zarząd Katowickiego Holdingu Węglowego rozważa decyzję o zamknięciu tej ostatniej w Zagłębiu Dąbrowskim kopalni węgla kamiennego.

  Czytaj więcej o: "Czarne chmury nad ostatnią kopalnią w Zagłębiu"
 • Nowy układ zbiorowy i podwyżki płac w Alstom Konstal

  Nowy układ zbiorowy i podwyżki płac w Alstom Konstal

  Nowy układ zbiorowy i podwyżki płac w Alstom Konstal

  4 lipca w spółce Alstom Konstal w Chorzowie podpisany został nowy Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy. Jak informuje Karol Pluszczyk, przewodniczący zakładowej Solidarności, zapisy układu są korzystniejsze od tych, które obowiązywały w poprzedniej wersji dokumentu. Dwa tygodnie wcześniej zakładowa Solidarność wynegocjowała podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich pracowników firmy.

  Czytaj więcej o: "Nowy układ zbiorowy i podwyżki płac w Alstom Konstal"
 • Niebezpieczeństwo chwilowo zażegnane

  Niebezpieczeństwo chwilowo zażegnane

  Niebezpieczeństwo chwilowo zażegnane

  Zarząd spółki Tauron Wydobycie zadeklarował, iż nie planuje żadnych drastycznych cięć produkcji, płac czy zatrudnienia. Nie będzie też przymusowych urlopów. - Wydaje się, że niebezpieczeństwo wprowadzenia takich środków zostało chwilowo zażegnane. Zarząd poinformował, że zamierza łagodzić skutki trudnej sytuacji poprzez zmiany techniczno-organizacyjne, ale nie kosztem pracowników - mówi Waldemar Sopata.

  Czytaj więcej o: "Niebezpieczeństwo chwilowo zażegnane"
 • Fiasko mediacji w chorzowskiej Albie

  Fiasko mediacji w chorzowskiej Albie

  Fiasko mediacji w chorzowskiej Albie

  2 lipca fiaskiem zakończyła się ostatnia tura mediacji w spółce Alba w Chorzowie. W najbliższych dniach związkowcy z zakładowej Solidarności podejmą decyzje dotyczące dalszych działań protestacyjnych. Nie wykluczają strajku ostrzegawczego.

  Czytaj więcej o: "Fiasko mediacji w chorzowskiej Albie"
 • Leżanka w samochodzie to jednak za mało

  Leżanka w samochodzie to jednak za mało

  Leżanka w samochodzie to jednak za mało

  Oprócz diet kierowcom w transporcie międzynarodowym należy się zwrot kosztów noclegów - uznał Sąd Najwyższy. Zdaniem sędziów wyposażenie samochodu w miejsce do spania nie jest równoznaczne z zapewnieniem kierowcy bezpłatnego noclegu. - Traktujemy ten wyrok, jako krok w dobrą stronę, chociaż mamy świadomość, że pracodawcy będą robić wszystko, żeby ten przepis obejść - podkreśla szef Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ Solidarność Tadeusz Kucharski.

  Czytaj więcej o: "Leżanka w samochodzie to jednak za mało"