Aktualności

 • Niebezpieczeństwo chwilowo zażegnane

  Niebezpieczeństwo chwilowo zażegnane

  Niebezpieczeństwo chwilowo zażegnane

  Zarząd spółki Tauron Wydobycie zadeklarował, iż nie planuje żadnych drastycznych cięć produkcji, płac czy zatrudnienia. Nie będzie też przymusowych urlopów. - Wydaje się, że niebezpieczeństwo wprowadzenia takich środków zostało chwilowo zażegnane. Zarząd poinformował, że zamierza łagodzić skutki trudnej sytuacji poprzez zmiany techniczno-organizacyjne, ale nie kosztem pracowników - mówi Waldemar Sopata.

  Czytaj więcej o: "Niebezpieczeństwo chwilowo zażegnane"
 • Fiasko mediacji w chorzowskiej Albie

  Fiasko mediacji w chorzowskiej Albie

  Fiasko mediacji w chorzowskiej Albie

  2 lipca fiaskiem zakończyła się ostatnia tura mediacji w spółce Alba w Chorzowie. W najbliższych dniach związkowcy z zakładowej Solidarności podejmą decyzje dotyczące dalszych działań protestacyjnych. Nie wykluczają strajku ostrzegawczego.

  Czytaj więcej o: "Fiasko mediacji w chorzowskiej Albie"
 • Leżanka w samochodzie to jednak za mało

  Leżanka w samochodzie to jednak za mało

  Leżanka w samochodzie to jednak za mało

  Oprócz diet kierowcom w transporcie międzynarodowym należy się zwrot kosztów noclegów - uznał Sąd Najwyższy. Zdaniem sędziów wyposażenie samochodu w miejsce do spania nie jest równoznaczne z zapewnieniem kierowcy bezpłatnego noclegu. - Traktujemy ten wyrok, jako krok w dobrą stronę, chociaż mamy świadomość, że pracodawcy będą robić wszystko, żeby ten przepis obejść - podkreśla szef Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ Solidarność Tadeusz Kucharski.

  Czytaj więcej o: "Leżanka w samochodzie to jednak za mało"
 • Kolejny market zamiast firmy produkcyjnej?

  Kolejny market zamiast firmy produkcyjnej?

  Kolejny market zamiast firmy produkcyjnej?

  Sieć Leroy Merlin rozpoczęła wyburzanie hal po dawnej Hucie Baildon. Już dwa z czterech obiektów zostały zrównane z ziemią. W pozostałych produkcję prowadzi spółka PPZ Baildon, która dzierżawi budynki i teren od Leroy Merlin. Umowa pomiędzy obiema firmami wygaśnie 31 lipca. - Obawiamy się, że po tym terminie nasz zakład przestanie istnieć i wszyscy stracimy pracę - mówi Rafał Pawłowski, przewodniczący Solidarności w PPZ Baildon.

  Czytaj więcej o: "Kolejny market zamiast firmy produkcyjnej?"
 • Porozumienie płacowe w Grupie Tauron

  Porozumienie płacowe w Grupie Tauron

  Porozumienie płacowe w Grupie Tauron

  Rada Społeczna w Tauron Polska Energia podpisała z zarządem Grupy porozumienie płacowe na 2014 rok. Wysokość podwyżek w poszczególnych firmach zostanie ustalona w drodze negocjacji organizacji związkowych z pracodawcami. Zgodnie z podpisanym porozumieniem pracownicy Grupy otrzymają podwyżkę wynagrodzeń zasadniczych oraz będą mieli prawo do premii partycypacyjnej.

  Czytaj więcej o: "Porozumienie płacowe w Grupie Tauron"
 • Trudna sytuacja w Tauron Wydobycie

  Trudna sytuacja w Tauron Wydobycie

  Trudna sytuacja w Tauron Wydobycie

  Spółka Tauron Wydobycie (d. Południowy Koncern Węglowy) rozważa ograniczenie produkcji węgla. -  Nasz węgiel ląduje na zwałach, bo elektrownie Grupy Tauron nie odbierają od nas surowca - mówi Waldemar Sopata, przewodniczący Solidarności w Tauronie Wydobycie.

  Czytaj więcej o: "Trudna sytuacja w Tauron Wydobycie"
 • Nadal bez przełomu, ale widmo upadłości oddalone

  Nadal bez przełomu, ale widmo upadłości oddalone

  Nadal bez przełomu, ale widmo upadłości oddalone

  Spotkanie przedstawicieli górniczych central związkowych z premierem, które odbyło się  w środę 25 czerwca w Warszawie, nie przyniosło przełomowych rozstrzygnięć. - Na szczęście wbrew naszym obawom rozmowy nie zakończyły się fiaskiem. Zapadły kolejne ważne ustalenia dotyczące działań rządu na rzecz odzyskania płynności finansowej przez górnictwo - powiedział po spotkaniu  Dominik Kolorz, przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

  Czytaj więcej o: "Nadal bez przełomu, ale widmo upadłości oddalone"
 • Kazimierz Grajcarek ponownie szefem SGiE

  Kazimierz Grajcarek ponownie szefem SGiE

  Kazimierz Grajcarek ponownie szefem SGiE

  Kazimierz Grajcarek będzie kierował Sekretariatem Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność w kadencji 2014-2018 - zdecydowali delegaci sprawozdawczo-wyborczego VII Kongresu SGiE, który odbył się 25 czerwca w Katowicach. O funkcję przewodniczącego ubiegali się dwaj kandydaci: dotychczasowy szef SGiE Kazimierz Grajcarek (PG Silesia) i Marek Adamczyk (KWK Piast). 

  Czytaj więcej o: "Kazimierz Grajcarek ponownie szefem SGiE"
 • Dodatkowa premia za nadgodziny w Fiacie

  Dodatkowa premia za nadgodziny w Fiacie

  Dodatkowa premia za nadgodziny w Fiacie

  50 zł dodatku za każde osiem przepracowanych nadgodzin - taką propozycję przedstawił organizacjom związkowym zarząd fabryki Fiata w Tychach podczas spotkania 25 czerwca. Pieniądze mają zostać wypłacone w formie jednorazowej premii. Jak informuje przewodnicząca zakładowej Solidarności Wanda Stróżyk, jej wysokość w zależności od liczby przepracowanych nadgodzin, może wynieść ok. 1400 zł.

  Czytaj więcej o: "Dodatkowa premia za nadgodziny w Fiacie"