Aktualności

 • Pracownicy Tauron Ciepło czują się oszukani

  Pracownicy Tauron Ciepło czują się oszukani

  Pracownicy Tauron Ciepło czują się oszukani

  Związki zawodowe z Tauron Ciepło ostrzegają, że zakładach spółki może dojść do wybuchu konfliktu społecznego. - Prezes złamał zapisy porozumienia ze stroną społeczną związane z ujednoliceniem systemu wynagradzania w spółce. Pracownicy czują się oszukani. Takie postępowanie prezesa stawia pod znakiem zapytania sens podpisywania z nim jakicholwiek uzgodnień - mówi Tadeusz Nowak, przewodniczący Solidarności w katowickim zakładzie spółki Tauron Ciepło.

  Czytaj więcej o: "Pracownicy Tauron Ciepło czują się oszukani"
 • Rozmowy z rządem na temat polityki klimatyczno-energetycznej

  Rozmowy z rządem na temat polityki klimatyczno-energetycznej

  Rozmowy z rządem na temat polityki klimatyczno-energetycznej

  12 maja doszło do pierwszego spotkania przedstawicieli zespołów eksperckich Solidarności i rządu w sprawie polityki klimatyczno-energetycznej. - W czerwcu miną trzy lat od momentu, gdy premier Donald Tusk zapowiedział, że powstanie taki wspólny zespół rządowy-związkowy. Na zapowiedziach się wówczas skończyło. Straciliśmy trzy lata, ale wciąż nie jest za późno, aby wreszcie Polska zaczęła prowadzić taką politykę klimatyczno-energetyczną, która leży w interesie naszej gospodarki - mówi Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności.

  Czytaj więcej o: "Rozmowy z rządem na temat polityki klimatyczno-energetycznej"
 • Termin górniczej manifestacji w Warszawie przesunięty, ale...

  Termin górniczej manifestacji w Warszawie przesunięty, ale...

  Termin górniczej manifestacji w Warszawie przesunięty, ale...

  Górnicze centrale związkowe zdecydowały o przesunięciu terminu manifestacji w Warszawie na 16 czerwca. Związkowcy oczekują, że do tego czasu premier Donald Tusk podejmie wiążące decyzje w sprawach omawianych podczas tzw. szczytu węglowego w Katowicach. - Decyzja o przesunięciu terminu manifestacji nie oznacza, że nie jesteśmy przygotowani na inne scenariusze jeszcze przed 25 maja  - podkreśla szef górniczej Solidarności Jarosław Grzesik.

  Czytaj więcej o: "Termin górniczej manifestacji w Warszawie przesunięty, ale..."
 • Prawda czy fałsz? Okaże się 16 maja

  Prawda czy fałsz? Okaże się 16 maja

  Prawda czy fałsz? Okaże się 16 maja

  Uczestnictwo w szczycie tak licznej delegacji rządowej z jednej strony może być odebrane jako wyraz głębokiej troski premiera i rządu  o górnictwo i nasz region. Z drugiej strony można to potraktować jako piarowski chwyt, mający skłonić wyborców do uwierzenia w autentyczność tej głębokiej troski. Wszak wybory już 25 maja. Ale my nie damy się nabrać. 16 maja w Warszawie, na tydzień przed wyborami  górnicy powiedzą: „Sprawdzam” - komentuje Dominik Kolorz.

  Czytaj więcej o: "Prawda czy fałsz? Okaże się 16 maja"
 • Rozszerzenie porozumienia z przedsiębiorcami

  Rozszerzenie porozumienia z przedsiębiorcami

  Rozszerzenie porozumienia z przedsiębiorcami

  Dolnośląska Solidarność przystąpiła do porozumienia partnerskiego zawartego w lutym przez śląsko-dąbrowską Solidarność z Federacją Małych i Średnich Przedsiębiorstw MSP-24. Sygnatariuszem porozumienia jest również Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ "S". Najważniejsze cele tej inicjatywy to wspólne działania organizacji związkowych i organizacji pracodawców na rzecz poprawy warunków funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce oraz poprawy warunków pracy i płac pracowników.

  Czytaj więcej o: "Rozszerzenie porozumienia z przedsiębiorcami"
 • Niekorzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego

  Niekorzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego

  Niekorzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego

  Podwyższenie wieku emerytalnego do 67. roku życia jest zgodne z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny. Zdaniem sędziów TK zgodne z ustawą zasadniczą jest także zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn. Wyrok nie zapadł jednogłośnie. Zakwestionował go sędzia Zbigniew Cieślak. Jego zdaniem cała ustawa jest niezgodna z ustawą zasadniczą. -  Jednak większości sędziów zabrakło odwagi - komentował  decyzję Trybunału  przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda.

  Czytaj więcej o: "Niekorzystny wyrok Trybunału Konstytucyjnego"
 • Nadzieje i obawy po szczycie

  Nadzieje i obawy po szczycie

  Nadzieje i obawy po szczycie

  Z jednej strony pozytywne jest to, że premier złożył ważne deklaracje, że pokazał wolę rozwiązania problemów górnictwa, ale z drugiej  strony trudno pozbyć się obaw, że jesteśmy wplątywani w jakieś przedwyborcze gry i na deklaracjach się skończy. 16 maja  w Warszawie okaże się, czy sprawy idą w pożądanym kierunku, czy też niestety nasze obawy są słuszne - powiedział Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności po tzw. szczycie węglowym w Katowicach.

  Czytaj więcej o: "Nadzieje i obawy po szczycie"
 • Szczyt węglowy będzie przełomem?

  Szczyt węglowy będzie przełomem?

  Szczyt węglowy będzie przełomem?

  Premier, dwoje wicepremierów oraz ministrowie skarbu i spraw wewnętrznych przyjechali do Katowic na rozmowy z przedstawicielami związków zawodowych, pracodawcami i ekspertami na temat planu ratunkowego dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce. Przed południem w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim rozpoczął się tzw. szczyt węglowy.

  Czytaj więcej o: "Szczyt węglowy będzie przełomem?"
 • Kampania społeczna "Sprawdzam polityka"

  Kampania społeczna "Sprawdzam polityka"

  Kampania społeczna "Sprawdzam polityka"

  NSZZ Solidarność zainaugurował dziś kampanię społeczną, której celem jest rozliczenie z aktywności w polskim parlamencie tych posłów i senatorów, którzy startują w wyborach do Parlamentu Europejskiego. - Jako społeczeństwo musimy doprowadzić do sytuacji, gdzie politycy będą bardziej bali się wyborców, niż szefa swojej partii - powiedział Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność.

  Czytaj więcej o: "Kampania społeczna "Sprawdzam polityka""
 • Górnicy czekają na konkrety

  Górnicy czekają na konkrety

  Górnicy czekają na konkrety

  We wtorek 6 maja w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbędzie się spotkanie liderów górniczych central związkowych z przedstawicielami rządu, związane z trudną sytuacją sektora węgla kamiennego w Polsce. Od efektów tych rozmów zależy, czy dojdzie do zaostrzenia akcji protestacyjnej w górnictwie i do zapowiadanej na 19 maja manifestacji w Warszawie.

  Czytaj więcej o: "Górnicy czekają na konkrety"