Aktualności

 • Umowy na 100 mln zł w JSW

  Umowy na 100 mln zł w JSW

  Umowy na 100 mln zł w JSW

  Poprzez zawieranie różnego typu umów z Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyprowadzono w ostatnich kilku latach ok. 100 mln zł - wynika z dokumentów, do których dotarł Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowego Regionu Śląsko-Dąbrowskiego.

  Czytaj więcej o: "Umowy na 100 mln zł w JSW"
 • Protest głodowy w kopalni Zofiówka

  Protest głodowy w kopalni Zofiówka

  Protest głodowy w kopalni Zofiówka

  10 górników z kopalni Zofiówka rozpoczęło protest głodowy, po południu mają do nich dołączyć 4 kolejne osoby z kopalni Borynia. We wszystkich kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej trwa strajk okupacyjny. 

  Czytaj więcej o: "Protest głodowy w kopalni Zofiówka"
 • MSW powinno zareagować, zanim dojdzie do tragedii

  MSW powinno zareagować, zanim dojdzie do tragedii

  MSW powinno zareagować, zanim dojdzie do tragedii

  Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności zwrócił się do minister spraw wewnętrznych  z żądaniem natychmiastowej interwencji w związku ze sposobem działania policji podczas demonstracji górników przed siedzibą JSW. - Strzelanie do ludzi z broni gładkolufowej, brutalne pałowanie, używanie wobec demonstrantów gazu pieprzowego to nie jest metoda na zabezpieczanie demonstracji, lecz prowokowanie do odwetu i do wzajemnej agresji - podkreślił Dominik Kolorz.

  Czytaj więcej o: "MSW powinno zareagować, zanim dojdzie do tragedii"
 • Pogotowie strajkowe w fabryce Fiata

  Pogotowie strajkowe w fabryce Fiata

  Pogotowie strajkowe w fabryce Fiata

  Blisko 95 proc. pracowników Fiat Auto Poland, którzy wzięli udział w przeprowadzonym przez związki zawodowe referendum opowiedziało się za rozpoczęciem akcji strajkowej. Za strajkiem zagłosowali również pracownicy spółek produkujących podzespoły dla Fiata. W FAP i w firmach kooperujących ogłoszone zostało pogotowie strajkowe.

  Czytaj więcej o: "Pogotowie strajkowe w fabryce Fiata"
 • Strajk okupacyjny w JSW

  Strajk okupacyjny w JSW

  Strajk okupacyjny w JSW

  Od 10 lutego akcja strajkowa w Jastrzębskiej Spółce Węglowej będzie miała charakter okupacyjny. Górnicy zapowiadają również rozpoczęcie protestu głodowego. 9 lutego przed siedzibą zarządu spółki pikietowało kilka tysięcy górników. 

  Czytaj więcej o: "Strajk okupacyjny w JSW"
 • Demonstracja przed siedzibą zarządu JSW

  Demonstracja przed siedzibą zarządu JSW

  Demonstracja przed siedzibą zarządu JSW

  9 lutego ok. godziny 13.00 przed siedzibą zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpocznie się demonstracja, w której ma wziąć udział kilka tysięcy górników. O godzinie 12.30 Międzyzwiązkowcy Komitet Protestacyjno-Strajkowy JSW poinformuje o dalszym przebiegu akcji protestacyjno-strajkowych. 

  Czytaj więcej o: "Demonstracja przed siedzibą zarządu JSW"
 • Górnicza Solidarność odpowiada na zarzuty GIPH

  Górnicza Solidarność odpowiada na zarzuty GIPH

  Górnicza Solidarność odpowiada na zarzuty GIPH

  Determinacja strajkujących pracowników jest uzasadniona, a szkodzeniem firmie jest dalsze utrzymywanie na stanowisku nieudolnego prezesa - podkreśliła górnicza Solidarność w piśmie do Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. To odpowiedź na apel GIPH z 4 lutego o przerwanie strajku w JSW, w którym Izba obarczyła stronę społeczną winą za eskalację konfliktu w spółce. 

  Czytaj więcej o: "Górnicza Solidarność odpowiada na zarzuty GIPH"
 • Protokół uzgodnień i rozbieżności w JSW

  Protokół uzgodnień i rozbieżności w JSW

  Protokół uzgodnień i rozbieżności w JSW

  Spisaniem protokołu uzgodnień i rozbieżności zakończyła się ponad piętnastogodzinna runda rozmów między Międzyzwiązkowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym JSW i zarządem spółki z udziałem mediatora. Na podstawie treści tego dokumentu pracownicy JSW zdecydują o kontynuowaniu lub zawieszeniu strajku. 

  Czytaj więcej o: "Protokół uzgodnień i rozbieżności w JSW"
 • Ruszają przygotowania do ogólnopolskiej akcji protestacyjno-strajkowej

  Ruszają przygotowania do ogólnopolskiej akcji protestacyjno-strajkowej

  Ruszają przygotowania do ogólnopolskiej akcji protestacyjno-strajkowej

  Żarty się skończyły. Chcemy rozwiązań systemowych, a nie pseudodialogu i rozwiązań doraźnych. Dlatego rozpoczęliśmy przygotowania do akcji czynnych, łącznie z wielką demonstracją w Warszawie - powiedział Piotr Duda, szef Solidarności podczas konferencji prasowej po posiedzeniu sztabu protestacyjnego trzech ogólnopolskich central związkowych.

  Czytaj więcej o: "Ruszają przygotowania do ogólnopolskiej akcji protestacyjno-strajkowej"
 • W JSW nadal bez porozumienia

  W JSW nadal bez porozumienia

  W JSW nadal bez porozumienia

  Zbliżeniem stanowisk w sprawie działań oszczędnościowych zakończyła się kolejna runda rozmów między związkami zawodowymi i zarządem Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W dalszym ciągu  trwa jednak impas w kwestii postulatu strony społecznej dotyczącego odwołania prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego. 

  Czytaj więcej o: "W JSW nadal bez porozumienia"