Aktualności

 • 38 lat temu rodziła się Solidarność

  38 lat temu rodziła się Solidarność

  38 lat temu rodziła się Solidarność

  Przedstawiciele krajowych i regionalnych struktur Solidarności, reprezentanci władz państwowych i samorządowych oraz mieszkańcy Tarnowskich Gór uczcili dziś 38. rocznicę wybuchu strajku w miejscowej Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych Fazos. Był to pierwszy protest na Górnym Śląsku w sierpniu 1980 roku. 

  Czytaj więcej o: "38 lat temu rodziła się Solidarność"
 • Podwyżki w Rosa Europe

  Podwyżki w Rosa Europe

  Podwyżki w Rosa Europe

  Podwyżka płac zasadniczych od 100 do 500 zł brutto dla najmniej zarabiających pracowników oraz wzrost premii frekwencyjnej maksymalnie do 500 zł dla całej załogi – to najważniejsze zapisy porozumienia płacowego pomiędzy związkowcami z Solidarności ze spółki Rosa Europe a zarządem firmy.

  Czytaj więcej o: "Podwyżki w Rosa Europe"
 • Protest w zabrzańskim MOPR

  Protest w zabrzańskim MOPR

  Protest w zabrzańskim MOPR

  Związkowcy z Solidarności z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Zabrzu oflagowali budynki placówki. Akcja protestacyjna to skutek braku porozumienia z dyrekcją w sprawie podwyżek płac. W ośrodku od miesiąca trwa spór zbiorowy

  Czytaj więcej o: "Protest w zabrzańskim MOPR"
 • Praca podczas upałów - apel handlowej Solidarności

  Praca podczas upałów - apel handlowej Solidarności

  Praca podczas upałów - apel handlowej Solidarności

  W obowiązującym prawie nie ma precyzyjnych regulacji dotyczących maksymalnej  temperatury, w której może być wykonywana praca – alarmuje handlowa Solidarność. Związkowcy zwrócili się z wnioskiem do minister rodziny pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej o podjęcie pilnych prac legislacyjnych w tym zakresie. 

  Czytaj więcej o: "Praca podczas upałów - apel handlowej Solidarności"
 • Podwyżki płac w JSW Koks

  Podwyżki płac w JSW Koks

  Podwyżki płac w JSW Koks

  O 9 proc. wzrosły wynagrodzenia zasadnicze w spółce JSW KOKS. To efekt porozumienia zawartego pomiędzy działającymi w firmie organizacjami związkowymi a zarządem spółki. –  9-procentowy wzrost oznacza, że płace zasadnicze w naszej firmie będą średnio o 400 zł brutto wyższe – mówi Zenon Fiuk, przewodniczący Solidarności w JSW KOKS.   
  Czytaj więcej o: "Podwyżki płac w JSW Koks"
 • Nagrody z okazji Dnia Energetyka

  Nagrody z okazji Dnia Energetyka

  Nagrody z okazji Dnia Energetyka

  W przedsiębiorstwach energetycznych, w których działa Solidarność, pracownicy co roku w sierpniu otrzymują nagrody z okazji branżowego święta, czyli Dnia Energetyka. W wielu firmach wypłata tego dodatku jest zagwarantowana w zakładowych układach zbiorowych pracy.

  Czytaj więcej o: "Nagrody z okazji Dnia Energetyka"
 • Będzie nowelizacja ustawy górniczej

  Będzie nowelizacja ustawy górniczej

  Będzie nowelizacja ustawy górniczej

  Resort energii zapowiedział nowelizację tzw. ustawy górniczej, która przedłuży jej funkcjonowanie do 2023 roku. Górnicza Solidarność obawia się, że celem zmiany przepisów może być likwidacja kolejnych kopalń. 
  Czytaj więcej o: "Będzie nowelizacja ustawy górniczej"
 • Wyższe zarobki w Poczcie Polskiej

  Wyższe zarobki w Poczcie Polskiej

  Wyższe zarobki w Poczcie Polskiej

  Wynagrodzenia zasadnicze zdecydowanej większości pracowników Poczty Polskiej wzrosną o ponad 170 zł brutto. To efekt porozumienia podpisanego z pracodawcą przez Organizację Międzyzakładową NSZZ Solidarność Pracowników Poczty Polskiej.
  Czytaj więcej o: "Wyższe zarobki w Poczcie Polskiej"
 • Od sierpnia wzrosną płace w PKM Katowice

  Od sierpnia wzrosną płace w PKM Katowice

  Od sierpnia wzrosną płace w PKM Katowice

  Dzięki staraniom związków zawodowych działających w Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej w Katowicach od 1 sierpnia wzrosną wynagrodzenia wszystkich pracowników zatrudnionych w tej firmie. Płace zasadnicze kierowców i mechaników wzrosną o ok. 168 zł miesięcznie. W ślad z tym wyższe będę inne składniki miesięcznego wynagrodzenia.
  Czytaj więcej o: "Od sierpnia wzrosną płace w PKM Katowice"
 • Sprzedać Krupińskiego w drodze otwartego przetargu

  Sprzedać Krupińskiego w drodze otwartego przetargu

  Sprzedać Krupińskiego w drodze otwartego przetargu

  Prezydium Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność  zwróciło się do ministra energii z wnioskiem o rozpoczęcie procedury sprzedaży kopalni Krupiński w Suszcu w drodze otwartego przetargu. To reakcja na wypowiedzi przedstawicieli resortu podważające wiarygodność potencjalnego inwestora, zainteresowanego nabyciem kopalni.

  Czytaj więcej o: "Sprzedać Krupińskiego w drodze otwartego przetargu"