Aktualności

Kanał RSS dla: Aktualności
 • Brakuje pracowników? Bo nie chcą tyrać za półdarmo

  Brakuje pracowników? Bo nie chcą tyrać za półdarmo

  Brakuje pracowników? Bo nie chcą tyrać za półdarmo

  35 proc. firm poszukuje ludzi do pracy. Pracodawcom brakuje nie tylko specjalistów i wykwalifikowanych pracowników fizycznych, ale także osób do pracy na liniach produkcyjnych. Coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których ludzie rezygnują z pracy po okresie próbnym. Z firm zwalniają się też doświadczeni pracownicy. Nierzadko winni są sami pracodawcy.

  Czytaj więcej o: "Brakuje pracowników? Bo nie chcą tyrać za półdarmo"
 • Chcą zwiększenia liczby pracowników etatowych

  Chcą zwiększenia liczby pracowników etatowych

  Chcą zwiększenia liczby pracowników etatowych

  Zwiększenie liczby pracowników etatowych i ograniczenie zatrudniania za pośrednictwem firm zewnętrznych – to jeden z postulatów przedstawiony pracodawcy przez zakładową Solidarność w spółce Bitron Poland w Sosnowcu. Związkowcy domagają się też podwyżek wynagrodzeń dla wszystkich osób zatrudnionych w firmie.

  Czytaj więcej o: "Chcą zwiększenia liczby pracowników etatowych"
 • Apel do rządu w sprawie CETA

  Apel do rządu w sprawie CETA

  Apel do rządu w sprawie CETA

  Apel do rządu o zablokowanie umowy CETA oraz protest przeciwko próbie zawłaszczenia rocznicy Porozumienia Jastrzębskiego – były głównymi tematami posiedzenia Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność, które odbyło się 14 października.

  Czytaj więcej o: "Apel do rządu w sprawie CETA"
 • Kto oglądał, ten widział

  Kto oglądał, ten widział

  Kto oglądał, ten widział

  Polska drużyna odniosła pierwszą w historii futbolu zwycięską porażkę. Takie przynajmniej można było odnieść wrażenie, obserwując doniesienia medialne dotyczące meczu Real Madryt – Legia Warszawa w Lidze Mistrzów. 

  Czytaj więcej o: "Kto oglądał, ten widział"

Publicystyka

Kanał RSS dla: Publicystyka
 • Solidarność? To się opłaca

  Solidarność? To się opłaca

  Solidarność? To się opłaca

  Pracownicy zrzeszeni w NSZZ Solidarność mogą skutecznie negocjować z pracodawcą poprawę warunków pracy i płacy oraz bronić swoich praw. Zyskują bezpłatną opiekę prawną i pomoc związkowych ekspertów z wielu dziedzin. Przynależność do silnego związku zawodowego po prostu się opłaca. 
  Czytaj więcej o: "Solidarność? To się opłaca"
 • Dlaczego należy obawiać się CETA?

  Dlaczego należy obawiać się CETA?

  Dlaczego należy obawiać się CETA?

  Utrata 200 tys. miejsc pracy, obniżenie płac, żywność z GMO, dzika prywatyzacja usług publicznych i postawienie wielkich korporacji ponad prawem – to tylko niektóre z zagrożeń płynących z kontrowersyjnej umowy CETA. Już niedługo jej zapisy mogą zacząć obowiązywać w naszym kraju.

  Czytaj więcej o: "Dlaczego należy obawiać się CETA?"
 • Podstawa wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach

  Podstawa wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach

  Podstawa wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach

  Do podstawy obliczenia dodatków za pracę w godzinach nadliczbowych wlicza się wynagrodzenie pracownika wynikające z jego osobistego zaszeregowania określone albo stawką godzinową, albo miesięczną. W razie gdy powyższy składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony w umowie o pracę, za podstawę wynagrodzenia, od której uzależniona jest wysokość dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, przyjmuje się kwotę równą 60 proc. wynagrodzenia brutto. 

  Czytaj więcej o: "Podstawa wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach"
 • Wypadek przy pracy pracownika tymczasowego

  Wypadek przy pracy pracownika tymczasowego

  Wypadek przy pracy pracownika tymczasowego

  Agencja zatrudnienia nie ma nawet obowiązku przeprowadzenia postępowania powypadkowego, w tym w szczególności sporządzenia protokołu powypadkowego. Jest to rozwiązanie niekorzystne dla pracowników tymczasowych, zwłaszcza w przypadku gdy wykonują oni pracę na rzecz pracodawców użytkowników mających siedzibę poza granicami RP.

  Czytaj więcej o: "Wypadek przy pracy pracownika tymczasowego"

Chodzi o to zwłaszcza

Kanał RSS dla: Chodzi o to zwłaszcza
 • Odkrywanie Ameryki

  Odkrywanie Ameryki

  Odkrywanie Ameryki

  Wyobraźcie sobie, że Kolumb jest Polakiem, odkrył Bahamy rok temu, właśnie wrócił do kraju i zorganizował konferencję prasową w Sejmie. Układ polityczny i medialny mamy taki jak dziś. O co zapytają go dziennikarze? Na pewno padnie takie pytanie: „Panie Krzysztofie, jak się płynęło?”.

  Czytaj więcej o: "Odkrywanie Ameryki"
 • Koń by się uśmiał

  Koń by się uśmiał

  Koń by się uśmiał

  Ten kabaret ma przed sobą kolosalną przyszłość. Z niecierpliwością czekam na rozwinięcie tej twórczej inicjatywy. Wszak każdy wie, jak ogromną rolę w historii naszego kraju odegrały krowy dające nam mleko i ekologiczne ciepło w oborze. Warto też wspomnieć w uchwale, że były prekursorkami kosiarek do trawników.

  Czytaj więcej o: "Koń by się uśmiał"