Aktualności

Kanał RSS dla: Aktualności

Bez pieniędzy nie da się wprowadzić reformy systemu edukacji

Bez pieniędzy nie da się wprowadzić reformy systemu edukacji

Rada Krajowa Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność zaapelowała do rządu i parlamentu o zagwarantowanie środków finansowych na reformę systemu edukacji oraz objęcie osłonami pracowników placówek oświatowych. W ocenie związku bez tego nie da się wprowadzić reformy oświaty w zapowiadanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej kształcie.

Czytaj więcej o: "Bez pieniędzy nie da się wprowadzić reformy systemu edukacji"
 • Przywrócić dialog, przestrzegać prawa

  Przywrócić dialog, przestrzegać prawa

  Przywrócić dialog, przestrzegać prawa

  Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz wezwał prezesa Grupy Opel Karla-Thomasa Neumanna do podjęcia natychmiastowych działań w celu przywrócenia w gliwickiej fabryce Opla elementarnych zasad dialogu społecznego i o dopilnowanie, aby kierownictwo tej spółki nie lekceważyło polskiego prawa pracy. 

  Czytaj więcej o: "Przywrócić dialog, przestrzegać prawa"
 • Ostatni będą pieszymi

  Ostatni będą pieszymi

  Ostatni będą pieszymi

  W Dniu bez Samochodu można było jechać bez biletu, ale trzeba było mieć przy sobie dowód rejestracyjny auta. O tym z kolei nie każdy wiedział, a wtedy kanar wlepiał mandacik. Ekologia ekologią, ale kasa musi się zgadzać. 

  Czytaj więcej o: "Ostatni będą pieszymi"
 • Solidarność w Magnie coraz silniejsza

  Solidarność w Magnie coraz silniejsza

  Solidarność w Magnie coraz silniejsza

  Blisko 80 pracowników z centrali spółki Magna Automotive Poland w Sadach pod Poznaniem zapisało się do Solidarności działającej w oddziale tej firmy w Dąbrowie Górniczej. Są przekonani, że w ten sposób skłonią pracodawcę do rozmów na temat problemów, które pojawiają się w zakładzie.

  Czytaj więcej o: "Solidarność w Magnie coraz silniejsza"
 • Akcja informacyjna w AMP

  Akcja informacyjna w AMP

  Akcja informacyjna w AMP

  We wszystkich oddziałach ArcelorMittal Poland prowadzona jest akcja informacyjna, podczas której Solidarność wspólnie z pracodawcą przekonuje pracowników do przystąpienia do pakietu medycznego, ułatwiającego dostęp do lekarzy specjalistów. Koszty podstawowej wersji pakietu pokryje pracodawca.

  Czytaj więcej o: "Akcja informacyjna w AMP"

Publicystyka

Kanał RSS dla: Publicystyka
 • Potrzebna reforma zawodówek

  Potrzebna reforma zawodówek

  Potrzebna reforma zawodówek

  41 proc. absolwentów szkół zawodowych zasila szeregi bezrobotnych. Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, oferta zawodówek jest nieprzystosowana do potrzeb rynku pracy. Zapaść szkolnictwa zawodowego ma powstrzymać rządowa reforma sytemu oświaty. Aby się powiodła, potrzebne jest przede wszystkim zwiększenie finansowania szkolnictwa zawodowego. 

  Czytaj więcej o: "Potrzebna reforma zawodówek"
 • Taka sama praca – taka sama płaca

  Taka sama praca – taka sama płaca

  Taka sama praca – taka sama płaca

  Niemieckie prawo ws. płacy minimalnej powinno odnosić się również do polskich przedsiębiorstw działających w Niemczech w sektorze transportu drogowego – uważają polscy i niemieccy związkowcy. Skierowali w tej sprawie wspólny list do unijnej komisarz ds. transportu Violety Bulc.

  Czytaj więcej o: "Taka sama praca – taka sama płaca"
 • Problemy z godzinami nadliczbowymi

  Problemy z godzinami nadliczbowymi

  Problemy z godzinami nadliczbowymi

  Jak wynika ze statystyk Państwowej Inspekcji Pracy skala nieprawidłowości dotyczących pracy w godzinach nadliczbowych w naszym kraju z roku na rok rośnie. Jednocześnie spędzamy w pracy znacznie więcej czasu niż pracownicy z innych krajów Unii Europejskiej. Jak skutecznie bronić się przed nadużywaniem przez pracodawców przepisów dotyczących pracy w nadgodzinach?

  Czytaj więcej o: "Problemy z godzinami nadliczbowymi"
 • Dowód uzyskany za pomocą czynu zabronionego na podstawie znowelizowanego prawa

  Dowód uzyskany za pomocą czynu zabronionego na podstawie znowelizowanego prawa

  Dowód uzyskany za pomocą czynu zabronionego na podstawie znowelizowanego prawa

  Sąd będzie uprawniony do dopuszczenia dowodu, który strona zdobyła np. w wyniku kradzieży z włamaniem, co może budzić uzasadnione wątpliwości i poczucie utraty prawa do rzetelnego procesu przez stronę, która nie zdecyduje się na „alternatywne” zdobycie materiału dowodowego. 

  Czytaj więcej o: "Dowód uzyskany za pomocą czynu zabronionego na podstawie znowelizowanego prawa"

Chodzi o to zwłaszcza

Kanał RSS dla: Chodzi o to zwłaszcza
 • Jak pies z kotem

  Jak pies z kotem

  Jak pies z kotem

  Przed kilku laty naukowcy z  sprawdzali, czy koty rozumieją, co się do nich mówi. I co? Wyszło im to, co wie każdy właściciel kota. Otóż świetnie rozumieją, lecz mają to po prostu gdzieś. Nie czują potrzeby wchodzenia w jakiś dialog, reagowania. Nie chce im się. Można gardło zedrzeć, a kot i tak zrobi po swojemu. Gadaj zdrów.

  Czytaj więcej o: "Jak pies z kotem"
 • Kultura jazdy

  Kultura jazdy

  Kultura jazdy

  Dla cwaniaka nawet 10 zł mandatu zawsze będzie krzywdzące. Bo mandat w jego mentalności nie jest zasłużoną karą, tylko konsekwencją pecha, że ktoś go złapał. Cwaniak mandat zapłaci, ale kombinować będzie dalej, bo w jego mniemaniu to w gruncie rzeczy nic złego, zwykła zaradność, a kto myśli inaczej, ten skończony frajer, który do niczego w życiu nie dojdzie.

  Czytaj więcej o: "Kultura jazdy"